Cementownia Małogoszcz – modernizacja za ponad 100 mln euro

13.10.2020

Cementownia Małogoszcz zostanie zmodernizowana, co umożliwi wzrost jej efektywności technicznej oraz minimalizację jej wpływu na środowisko poprzez redukcję emisji CO2 o ok. 20% rocznie i ograniczenie zużycia energii o ⅓.

 

Cementownia Małogoszcz

 

Cementownia Małogoszcz LafargeHolcim będzie przebudowana i unowocześniona a ponad 100 mln euro przy współpracy z Krakowskim Parkiem Technologicznym w ramach Polskiej Strefy Inwestycji.

Inwestycja jest jedną z największych w sektorze cementowym w Europie Środkowo-Wschodniej. Łączy ona realizację celów ekonomicznych ze środowiskowymi. LafargeHolcim jako pierwszy globalny producent materiałów budowlanych i pierwsza firma w sektorze cementowym podjęła wyzwanie redukcji emisji CO2, podpisując deklarację Net-Zero Pledge. Wynikiem tego ma być redukcja emisji CO2 o 20% do 2030 r. w porównaniu z 2018 r. Producent zamierza w Polsce osiągnąć 55% poziomu redukcji w porównaniu z 1990 r. Po modernizacji Cementownia Małogoszcz będzie należeć do najnowocześniejszych w Europie.

 

Innowacyjne rozwiązania w Cementowni Małogoszcz

Obniżenie emisyjności zakładu osiągnie się dzięki budowie jednego, nowoczesnego pieca obrotowego do wypału klinkieru, o wydajności ok. 4 tys. ton na dobę. LafargeHolcim wykona także nową, bardziej efektywną instalację paliw alternatywnych, co pozwoli na większe zastosowanie biomasy, czyli odnawialnych źródeł energii pochodzących z przemysłu meblarskiego czy papierniczego. Dzięki temu inwestor zminimalizuje udział paliw kopalnych w produkcji. Będzie to także ważny element gospodarki obiegu zamkniętego, rozwiązujący problem odpadów. Poprawi się również efektywność energetyczna zakładu. Zużycie energii zmniejszy się o ⅓ dzięki mniej energochłonnym urządzeniom oraz produkcji energii własnej. Obniży się również emisja wtórna pyłów poprzez przebudowę magazynów surowców oraz terminali rozładunkowych. Modernizacja będzie prowadzona podczas stałej pracy cementowni.

– To duży krok dla Lafarge i całej branży cementowej w kierunku bycia bardziej neutralną dla środowiska. Naszą ambicją jest osiągnięcie poziomu 395 kg CO2 netto/tonę cementu w 2023 roku, a do 2030 roku ma to być już 300 kg. To sprawi, że Polska będzie miała jeden z najbardziej ekologicznych cementów na świecie. Ta inwestycja wspiera również realizację celów Europejskiego Zielonego Ładu poprzez inwestycje w zielone technologie i rozwój gospodarki opartej na zrównoważonym rozwoju – podkreśla Xavier Guesnu, Prezes Zarządu Lafarge w Polsce.

 

Ważna decyzja dla Polskiej Strefy Inwestycji

Modernizacja Cementowni Małogoszcz będzie prowadzona w ramach Polskiej Strefy Inwestycji. Decyzję o wsparciu wydał Krakowski Park Technologiczny, zarządzający PSI w tym regionie. Wydatki kwalifikowane wyniosą prawie 98 mln euro. Decyzja ta jest pierwszą wydaną przez Krakowski Park Technologiczny w województwie świętokrzyskim w ramach Polskiej Strefy Inwestycji, ponadto KPT wydał tu trzy zezwolenia na działalność specjalnej strefy ekonomicznej. Jest to również największa inwestycja w ramach Polskiej Strefy Inwestycji zarządzanej przez KPT, dlatego spółka doceniła wkład Lafarge w rozwój inicjatywy i wyróżniła firmę Małopolskim Drzewem Inwestycji i Innowacji.

 

Prace przy modernizacji zakładu rozpoczną się jeszcze w 2020 r., a ich zakończenie przewidziano na 2023 r.

 

Czytaj także: Zautomatyzowane laboratorium Lafarge

Wieże turbin wiatrowych w druku 3D

Inwestycje Lafarge w Polsce

 

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in