150-lecie istnienia firmy Tikkurila

15.02.2012

W roku 2012 Tikkurila świętuje swoje 150-lecie. Założona jako mała tłocznia oleju, w swej długiej historii przeszła ewolucję, stając się jedną z wiodących firm na rynku farb w Skandynawii, Rosji i wybranych krajach Europy Wschodniej.

Historia firmy rozpoczęła się w 1862 roku, kiedy w fińskim mieście Tikkurila Anders Lorentz Munsterhjelm założył wytłaczarnię oleju. Z prasowanych ziaren lnu produkowano karmę dla zwierząt, a nieprzetworzony olej wykorzystywano do malowania. W roku 1867 rozpoczęła się produkcja lakieru. Sprzedaż produktów od początku odbywała się pod nazwą Tikkurila.

 

Powstanie w 1919 roku fabryki farb i lakierów w Tikkurila dało początek produkcji na skalę przemysłową. Również w tym okresie zainicjowano intensywne akcje szkoleniowe i kursy dla klientów. Podstawowa idea tych szkoleń przetrwała do dziś, a wraz z rozwojem technik produkcyjnych i oferty produktowej ich tematyka i sposób prowadzenia podlegają ciągłemu rozwojowi. Pod koniec lat 50. Tikkurila wprowadziła rozszerzone karty kolorów, a wraz z tym innowacyjną usługę – doradztwo w doborze barw.

 

 

Wprowadzenie w 1970 roku pierwszego systemu barwienia Monicolor określić można mianem prawdziwej rewolucji w systemie produkcji i dystrybucji farb. Wcześniej farby produkowane były w gotowych odcieniach. Od tej pory wybór koloru należy do klienta, a farby barwione są na miejscu, w punkcie sprzedaży. Pierwsze kolekcje farb składały się z 360 kolorów; obecnie wybór odcieni jest praktycznie nieograniczony – co stwarza niezwykle szerokie możliwości aranżacyjne.

 

Eksport farb Tikkurila do Polski rozpoczęto w 1982 roku. Sześć lat później, we współpracy z partnerem lokalnym, założone zostało przedsiębiorstwo joint venture a dzięki zakupowi w 2001 roku fabryki farb w Dębicy (z marką Jedynka), Tikkurila rozpoczęła umacnianie swojej pozycji w gronie najważniejszych firm na polskim rynku farb.

 

Choć oficjalna rocznica przypada 14 sierpnia, to jubileuszowa atmosfera pod hasłem „Kolorowe inspiracje od 1862 roku” trwać będzie cały rok. Farby w jubileuszowych opakowaniach dostępne będą w punktach sprzedaży od marca.

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.