Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Specjalistyczne powłoki ochronne - system Gepotech

Artykuł sponsorowany

02.08.2018

W ostatnich latach coraz większą popularność na rynku polskim zdobywają specjalistyczne powłoki ochronne na bazie żywic polimocznikowych, stosowane do ochrony wszelkiego rodzaju konstrukcji inżynieryjnych, jak również coraz częściej w budownictwie tradycyjnym.

Nieustający rozwój w zakresie kolejnych obszarów zastosowań wyraźnie wskazuje na potencjał tej technologii.

Polimocznik (polyurea) lub inaczej: elastomer polimocznikowy jest substancją powstałą w skutek reakcji dwóch składników: izocyjanianu oraz mieszanki żywicy (amina).

Aplikacja powłoki polimocznikowej następuje przez bezpośredni natrysk na powierzchnię podłoża wymieszanych składników. Do tego stosuje się specjalistyczne wysokociśnieniowe urządzenia natryskowe, równocześnie podgrzewające oba komponenty do temperatury rzędu siedemdziesięciu kilku stopni. W bardzo krótkim czasie następuje polimeryzacja, w wyniku której powstaje związana, trwała i odporna warstwa elastomeru polimocznikowego. W zależności od kompozycji uzyskuje się powłoki o różnorodnych właściwościach fizycznych, które sprostają wielu specjalistycznym wymaganiom.

Charakterystyka powłok wykonanych w technologii polyurea, jak i sam proces aplikacji wskazują powłoki ochronne jako jeden z głównych kierunków zastosowań w konstrukcjach nowo budowanych oraz przy renowacji już istniejących, zarówno w zakresie konstrukcji żelbetowych, stalowych, jak i przy renowacji wszelkiego rodzaju pokryć dachowych, z blachy, papy oraz folii EPDM.

 

 

Dzięki temu, iż materiał jest aplikowany natryskowo, uzyskujemy powłokę bezszwową na całej powierzchni, dopasowaną do kształtu podłoża. Materiał po wyschnięciu wykazuje bardzo wysoką odporność mechaniczną, chemiczną, a nadto charakteryzuje się bardzo wysoką elastycznością.

Aby system ochrony konstrukcji na bazie żywic polimocznikowych spełnił swoje zadania, należy odpowiednio podejść do zagadnienia. Pierwszą rzeczą, nad którą należy się pochylić, jest charakterystyka danej konstrukcji, zrozumienie jej funkcjonowania, występujących w danym obszarze problemów, mediów, które mogą mieć istotny wpływ na wytrzymałość użytkowanej powłoki. Kolejnym etapem jest dobór odpowiednich rozwiązań. Bardzo duże znaczenie ma właściwe przygotowanie podłoża przed aplikacją powłoki. W zależności od właściwości poddawanego obróbce podłoża, należy je odpowiednio przygotować w celu odsłonięcia nośnej warstwy. Można do tego zastosować następujące rozwiązania: hydromonitoring, śrutowanie, frezowanie, piaskowanie czy też szlifowanie.

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube