Pożary powodują ogromne straty finansowe przedsiębiorstw i zagrażają życiu ludzi. Jak skutecznie zabezpieczyć przed ogniem obiekty przemysłowe i budynki mieszkalne? Jednym ze sposobów jest zastosowanie automatycznych instalacji tryskaczowych. Od ich efektywności w dużej mierze zależy to, czy zdołamy szybko ograniczyć rozprzestrzenianie się ognia, wyprowadzić ludzi ze strefy zagrożenia i ocalić zasoby materialne.
Jak działają instalacje tryskaczowe?
Instalacje tryskaczowe należą do grupy tzw. stałych urządzeń gaśniczych. Zastosowanie ich pozwala na ugaszenia pożaru w „zarodku” lub jego ograniczenie do czasu przybycia straży pożarnej. Dlatego ważne jest profesjonalne zaprojektowanie instalacji tryskaczowej, a następnie jej stabilne i trwałe zamocowanie.
Typowa instalacja tryskaczy składa się ze źródła zasilania w wodę i jednej lub kilku sekcji tryskaczowych. W skład sekcji może też wchodzić stacja kontrolno-alarmowa. Tryskacze uruchamiane są przez czujniki w momencie wykrycia ognia. Odpowiednie rozmieszczenie tryskaczy oraz zasięg ich działania pozwalają zredukować zagrożenie dla pracowników i środowiska. Warto wykonać to zgodnie z zasadami, gdyż tylko wtedy instalacja zapobiegnie zniszczeniom i ograniczy straty materialne przedsiębiorstwa – jej efektywność można zwiększyć poprzez zastosowanie specjalnych końcówek na tryskacze. To na tyle istotna sfera zagadnień, że wszystkie kwestie dotyczące umieszczenia i montowania tryskaczy w obiektach precyzują przepisy przeciwpożarowe oraz stosowne wytyczne projektowe.
Budowa i charakterystyka tryskaczy
W zależności od pozycji montażowej tryskacze dzielimy na stojące (pionowe), wiszące oraz przyścienne (boczne). Oprócz tryskaczy wodnych wyróżniamy też tryskacze „suche”, w których rura wypełniona jest powietrzem. To rozwiązanie stosowane jest w miejscach, gdzie ryzyko zamarzania lub wyparowania wody jest duże.
Pojedynczy tryskacz składa się z korpusu i umieszczonego w nim wkładu – termoczułego elementu w formie ampułki lub topiku. Pod wpływem wysokiej temperatury wkład pęka lub topi się, uwalniając z rur instalacji strumień wody pod ciśnieniem, która rozpylana jest nad ogniskiem pożaru. Co istotne, woda z tryskaczy nie tylko gasi płomienie, ale też zmniejsza emisję dymu i toksycznych substancji. System działa selektywnie, tzn. nie uruchamia się w całym obiekcie, a jedynie w miejscu wykrycia ognia. Otwarcie tryskaczy może być zsynchronizowane z przesłaniem sygnału o pożarze do właściwej jednostki straży pożarnej.
Obejmy i pętle do instalacji tryskaczowych marki Niczuk
Prawidłowe i bezawaryjne działanie instalacji tryskaczowej zależy od tego, czy podczas jej montażu użyjemy sprawdzonych zamocowań, dlatego warto wybrać te najlepsze.
Firma THALE sp. z o. o sp. k, właściciel marki Niczuk, jako renomowany polski producent zamocowań oferuje bogaty asortyment wyrobów przeznaczonych do montażu instalacji przeciwpożarowych. Należą do nich specjalne pętle oraz obejmy tryskaczowe stosowane przez projektantów i wykonawców, którzy wiedzą, jakie jest ich znaczenie dla trwałości oraz bezawaryjnego działania całej instalacji.
W asortymencie przeciwpożarowych produktów marki Niczuk co roku pojawiają się kolejne wyroby, wspomagające rozwiązania konstrukcyjne, mające wpływ na ochronę obiektów przed ogniem. Wśród nich znajdują się obejmy DN-F-V i pętle tryskaczowe ZPFV, posiadające międzynarodowe certyfikaty – amerykański certyfikat FM oraz niemiecki VdS, które dają gwarancję najwyższego standardu bezpieczeństwa w dziedzinie ochrony przeciwpożarowej. Ponieważ wiarygodność procesu certyfikacji produktów tej kategorii nie może budzić wątpliwości, testowane są one w niezależnych laboratoriach, a ich jakość kontrolują licencjonowani audytorzy. Warto podkreślić, że THALE to jedyna polska firma, która może pochwalić się niemieckim certyfikatem VdS na zamocowania.
Posiadanie wspomnianych certyfikatów spełnia restrykcyjne kryteria bezpieczeństwa pożarowego przyjęte przez inwestorów zagranicznych oraz instytucje ubezpieczeniowe. Zapewnia to uzyskanie dużo lepszych warunków ubezpieczenia obiektu.
Dlaczego marka Niczuk?
Istotą zaangażowania marki Niczuk w produkcję zamocowań do systemów tryskaczowych jest przekonanie, że ryzyko pożaru należy zminimalizować już na etapie projektu, poprzez zastosowanie dedykowanych wyrobów wysokiej jakości. Dzięki temu firma THALE osiągnęła wysoki poziom specjalizacji w produkcji tego asortymentu i dziś zamocowania tryskaczowe marki Niczuk wykorzystywane są w obiektach o różnym stopniu zagrożenia pożarem. Instalacje tryskaczowe montowane wraz z systemem zamocowań marki Niczuk gwarantują najwyższy stopień bezpieczeństwa, co przekłada się na korzystne warunki ubezpieczenia.
Zalety obejm marki Niczuk z certyfikatami FM i VdS do instalacji tryskaczowych:
- wyróżniają się solidnością i łatwością montażu,
- nakrętki mocujące zastąpiono w nich gwintem zintegrowanym w „uszach”, co oznacza brak ryzyka ich zgubienia przez instalatora,
- do montażu wykorzystywane są śruby klasy 8.8 z łbem sześciokątnym,
- posiadają pełne przetłoczenie, które wchodzi na „uszy” i zwiększa sztywność obejmy w tym newralgicznym miejscu,
- zabezpieczone są ocynkiem galwanicznym.
Na koniec warto podkreślić, że w przypadku każdego zamówienia obejm i pętli marki Niczuk do tryskaczy, nad prawidłowym ich doborem oraz umiejscowieniem elementów w instalacji tryskaczowej czuwają inżynierowie Działu Projektowego firmy THALE. Zaproponują oni optymalne rozwiązania dopasowane do specyfiki każdego obiektu.
Zainteresowanych zapraszamy do zapoznania się z pełną gamą wyrobów przeznaczonych do instalacji tryskaczowych, która dostępna jest na www.niczuk.pl
Polecamy:
>>> Co warto wiedzieć o biernych zabezpieczeniach przeciwpożarowych
>>> CERTA. Na rynek wchodzi system ciężki marki Niczuk
>>> CERTA – system do montażu ciężkich konstrukcji przemysłowych