Zjawiskowy ośrodek sportu i rekreacji Les Thermes w Luxemburgu

11.08.2010

Oryginalna oddychająca membrana DuPont™ Tyvek® Supro dostarczy długotrwałej ochrony ośrodkowi sportu i rekreacji „Les Thermes” w Strassen, Luxemburg.

Charakterystyczny kształt ośrodka “Les Thermes”, zaprojektowany przez konsorcjum architektów Jim Clemes Architectes, Witry & Witry i Hermann & Valentiny et Associés, przypomina pojazd kosmiczny, który wylądował na horyzoncie. W tym trzypiętrowym budynku można korzystać z różnych form aktywności sportowych – od pływania w krytych lub odkrytych basenach, do relaksowania się w saunie lub ćwiczenia w klubie fitness. Przeszklone wewnętrzne ściany ośrodka zapewniają wgląd do pomieszczeń, w których prowadzona jest aktywność sportowa oferowana przez centrum.

 

 

Zbudowane na osi północ-południe, zarówno kryte baseny jaki i te znajdujące się na zewnątrz ośrodka, zostały tak zaprojektowane, by jak najlepiej wykorzystać światło dzienne. Rdzeń struktury budynku jest zrobiony z betonu. Ten sam materiał wykorzystany został do budowy fundamentów basenów, chociaż one same wykonane są ze stali nierdzewnej.

 

 

Całe centrum rozrywki otoczone jest długą obejmą, naklejoną na laminowane drewno, która również podkreśla zaokrąglony kształt fasady. Drewno, użyte w konstrukcji, zostało zamontowane bez odstępów między poszczególnymi profilami, zapewniając izolację termiczną oraz ochronę przed zróżnicowanymi warunkami pogodowymi. Zewnętrzna warstwa tej specjalnej konstrukcji ściany od dachu do fasady jest ukształtowana przez gont aluminiowy. Światło słoneczne swobodnie wpada do środka budynku przez rozległe, osłonięte otwory w dachu.

Dużą część pracy w ośrodku – od konstrukcji dachu, fasady do wnętrza budynku wykonali inżynierowie – stolarze z firmy Ochs GmbH in Kirchberg (Niemcy).  Oni także zdecydowali się na użycie oddychającej membrany DuPont™ Tyvek® Supro na tak nowoczesną i ambitną fasadę. DuPont™ Tyvek® Supro jest naturalnie parootwartym lecz wodoszczelnym materiałem.

 

 

Opracowany przez naukowców firmy DuPont DuPont™ Tyvek® jest wykonany z milionów mikrowłókien, które połączone tworzą swego rodzaju „labirynt”, który jest wodoszczelny, ale jednocześnie pozwala na wyparowywanie wilgoci przez pory w swojej strukturze.

DuPont™ Tyvek® Supro został zamontowany na konstrukcji budynku w taki sam sposób, jak ma to miejsce na krokwiach dachowych. Jego zadaniem jest wodoszczelność, wiatroszczelność oraz ochrona przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi, przy jednoczesnym umożliwieniu dyfuzji wilgoci na całej swojej powierzchni i tym samym likwidując potencjalne źródło butwienia drewna. Membrana DuPont™ Tyvek®, która do produkcji stosuje nowoczesną technologię łączenia włókien wytwarzanych w procesie gwałtownego ich wytryskiwania, jest mocna i odporna na uszkodzenia mechaniczne, zużycie eksploatacyjne, a także promieniowane UV – oferuje bezpieczństwo i spokój ze względu na swoją niezawodność, trwałość oraz łatwą instalację.

 

 

W projekcie Les Thermes DuPont™ Tyvek® Supro został zamontowany bezpośrednio na deskowanie. Następnym krokiem było położenie gontowej elewacji aluminiowej.

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in