Zapasy materiałów budowlanych, czyli wyścig z inflacją

13.07.2021

Rosnąca inflacja sprawia, że firmy budowlane robią zapasy materiałów budowlanych. Im szybciej zamówią towary, tym taniej je dostaną.

Obecnie małe firmy budowlane wykonują dużo sezonowych zleceń, a z powodu inflacji starają się robić zapasy materiałów budowlanych. Sezonowe prace są napędzane dodatkowo przez rządowe dofinansowanie np. na ocieplanie elewacji czy instalację fotowoltaiki. Jednak wycena prac zrobiona wiosną, latem jest już nieaktualna.

 

zapasy materiałów budowlanych

Fot. 2211438 – pixabay.com

 

Inflacja w maju 2021 r. wyniosła 4,8% w skali roku i była największa od prawie dekady. Ceny materiałów budowlanych rosną jednak dużo szybciej niż średnia i w dużej części nakręcają rekordy inflacji. Od stycznia do maja ceny wzrosły w 19 grupach towarów budowlanych (spośród 20) w ujęciu rok do roku. Niektóre grupy towarów podrożały nawet o ¼: płyty OSB o 24%, sucha zabudowa o 12,9%, a izolacje termiczne o 12,5%.

Rosnąca inflacja sprawia, że firmy robią zapasy materiałów budowlanych – im szybciej je kupią, tym taniej. Szczególnie, że sezon na roboty w pełni. Nie zawsze mogą jednak od razu zapłacić za towar.

W tej sytuacji mogą np. skorzystać z tzw. faktoringu odwrotnego (inaczej zakupowego). Przedsiębiorca wskazuje faktorowi zaopatrujących go w produkty czy usługi dostawców, którzy będą mogli korzystać z takiego finansowania faktur. Faktor realizuje zapłatę za dług klienta wobec np. składów budowlanych. Ma to miejsce praktycznie w momencie, gdy przedsiębiorca przedstawi mu fakturę i potwierdzi, że wypełnił wszystkie uzgodnione warunki zamówienia. W późniejszym terminie, np. kiedy otrzyma wynagrodzenie za pracę na konkretnej inwestycji, kwotę wykupu faktury wraz z odsetkami faktorant, czyli np. przedsiębiorca budowlany, spłaca faktorowi.

W ostatnim czasie inflacja mocno nakręciła zainteresowanie faktoringiem zakupowym, który w znaczącej części odpowiada za wzrost obrotów całej branży faktoringowej. Według danych Polskiego Związku Faktorów w maju obroty firm faktoringowych należących do związku wzrosły o 42% rok do roku.

– W taki sposób coraz częściej działa cała budowlanka, np. firmy realizujące inwestycje drogowe czy wykończeniowe. To rzeczywiście znacząco wpływa na obroty faktoringu. My trzeci miesiąc z rzędu notujemy rekordy obrotów, które są najlepsze w historii. Liczba firm budowlanych, jaka do nas trafia, jest ogromna – skomentował Mateusz Skowronek z firmy eFaktor.

 

Czytaj także:

Rosną ceny materiałów budowlanych

Ceny materiałów budowlanych w 2020 r.

Kalkulacja kosztorysowa zadania budowlanego

 

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in