XX seminarium geotechniczne „Wzmacnianie podłoża i fundamentowanie 2021”

17.09.2021

Tematem przewodnim XX seminarium geotechnicznego były ściany szczelinowe.

 

XX seminarium geotechniczne „Wzmacnianie podłoża i fundamentowanie 2021” zostało zorganizowane w Warszawie 9 września br. przez Instytut Badawczy Dróg i Mostów oraz Polskie Zrzeszenie Wykonawców Fundamentów Specjalnych. Uczestniczyli w nim projektanci, wykonawcy, inwestorzy oraz pracownicy administracji związani z procesem decyzyjnym dotyczącym specjalistycznych robót fundamentowych. XX spotkanie dotyczyło ścian szczelinowych, a miało to związek z premierą monografii „Ściany szczelinowe i barety, konstrukcje i zastosowania”. W referatach zostały przedstawione praktyczne przykłady dotyczące projektowania, wykonawstwa i kontroli robót oraz wynikające z nich wnioski.

 

XX seminarium geotechniczne

 

W pierwszym wystąpieniu XX seminarium geotechnicznego pt. „Polskie ściany szczelinowe – garść historii” Wojciech Szwejkowski opowiedział, jak historycznie wyglądało wprowadzanie w Polskich realiach technologii ścian szczelinowych. Autor zaprezentował ważniejsze obiekty, na których członkowie PZWFS wykonywali ściany szczelinowe oraz informacje biznesowe pokazujące rozwój rynku i jego liderów.

Bolesław Kłosiński w referacie pt. „Polimerowe ciecze stabilizujące” omówił różnice pomiędzy zawiesinami bentonitowymi oraz roztworami polimerowymi stabilizującymi szczelinę ścian. Roztwór polimerowy jest na naszym rynku mało znany i rzadko wykorzystywany, ale – jak dowodzi autor – może być stosowany z powodzeniem.

Trzecie wystąpienie dotyczyło „Betonu do ścian szczelinowych”. Przemysław Kamiński przedstawił wymagania, jakie powinna spełniać mieszanka betonowa do ścian szczelinowych, oraz badania, jakim należy ją poddawać.

Ostatnie wystąpienie I sesji wygłosił Łukasz Ledziński. W referacie pt. „Szczelność ścian szczelinowych. Studium przypadków” autor omówił czynniki wpływające na jakość i szczelność ścian szczelinowych, przedstawił podstawowe błędy powstałe podczas wykonywania ścian szczelinowych oraz omówił metody ich napraw.

„Tymczasowa Konstrukcja Rozparcia (TKR) obudowy głębokich wykopów” to referat, który rozpoczął II sesję. Andrzej Welka w swoim wystąpieniu przedstawił podstawowe rozwiązania TKR oraz pokazał kilka rozwiązań zastosowania rozpór przy ograniczonym dostępie. Uzupełnieniem tego wystąpienia był kolejny referat pt. „Ściany szczelinowe rozpierane konstrukcją stalową na przykładzie budowy Andersia Silver”, w którym to Miłosz Just omówił zabezpieczenie wykopu na konkretnym przykładzie.

Urszula Tomczak, w najlepiej ocenionym przez uczestników wystąpieniu pt. „Koło – kształt idealny, o cylindrycznych szachtach w ścianach szczelinowych”, zaprezentowała rozważania dotyczące wykonywania obudów wykopów na planie koła w technologii ścian szczelinowych. Omówiła zalety takiego rozwiązania, ale przedstawiła również problemy wykonawcze oraz projektowe, z jakimi trzeba się liczyć.

Grzegorz Pluta i Artur Zachodni w referacie pt. „Pilotażowe sprężenie ściany szczelinowej” przedstawili ideę sprężania ścian szczelinowych. Omówili również kolejne etapy realizacji oraz podzielili się z trudnościami technicznymi, jakie czyhają na wykonawców.

Przedostatnie wystąpienie wygłosił Robert Sołtysik. W referacie pt. „Zabezpieczenia wykopów ścianami gruntobetonowymi” przybliżył uczestnikom seminarium technologię gruntobetonu powstałego w wyniku ciągłego mieszania, przedstawiając zalety ścian zrealizowanych w tej technologii oraz kilka przykładów wykonania zabezpieczeń wykopów.

Seminarium zakończyło wystąpienie Jacka Gralewskiego pt. „Nowatorskie uszczelnienia ścian szczelinowych”. W referacie omówione zostały uszczelki do ścian szczelinowych z możliwością dodatkowej iniekcji.

XX seminarium geotechniczne zostało wysoko ocenione przez uczestników (ocena 5,33 w szkolnej skali ocen).

 

Łukasz Górecki

 

 

Czytaj także:

Wodoszczelność ścian szczelinowych

Wymagania stawiane betonom do ścian szczelinowych

Jak tworzyć ściany szczelinowe przy pomocy bloczków silikatowych

Zabezpieczenia głębokich wykopów

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in