XII Konferencja Dni Betonu

30.10.2023

– Jako inżynier budownictwa powiem, że tu jest moje miejsce. Jeżeli chodzi o dydaktykę, to konferencja jest najlepszym miejscem do sieciowania, nawiązywania i podtrzymywania kontaktów – powiedziała prof. Marta Kosior-Kazberuk, rektor Politechniki Białostockiej, podczas otwarcia konferencji.

 

W Wiśle 9–11 października 2023 r. odbywała się XII Konferencja Dni Betonu. W wydarzeniu wzięła udział rekordowa liczba 1077 uczestników.

– Rola betonu jest szczególnie ważna, jeżeli mówimy o przeciwdziałaniu zmianom klimatu. Hasłem przewodnim konferencji jest dekarbonizacja budownictwa oraz sektora cementowo-betonowego i ta tematyka będzie obecna praktycznie w każdej prezentacji – mówił prof. Jan Deja, otwierając wydarzenie. – Cieszę się, że ta konferencja ma ugruntowaną pozycję zarówno w świecie naukowym, jak i biznesie.

 

XII Konferencja Dni Betonu

Laureaci nagrody Dni Betonu Fot. Stowarzyszenie Producentów Cementu

 

Jednym z wydarzeń towarzyszących był finał konkursu Power Concrete. Zadanie konkursowe polegało na przygotowaniu betonu o najniższym śladzie węglowym i wytrzymałości na ściskanie w przedziale 35–40 MPa. Najlepszy w tej rywalizacji okazał się zespół technologów betonu STACHEMA Polska 2 w składzie: Cyprian Pełczyński, Damian Klamka i Piotr Szczepaniak.
Podczas trwającej 3 dni konferencji w 10 sesjach tematycznych zostało zaprezentowanych 48 referatów. Uczestnicy wydarzenia podczas głosowania w aplikacji mobilnej za najlepszy referat uznali „Wpływ stosowania cementów niskoemisyjnych na właściwości oraz trwałość drobnowymiarowych elementów wibroprasowanych” przygotowany przez zespół autorów w składzie: Michał Oleksik, Arkadiusz Ignerowicz, Arkadiusz Fornal, Maciej Batog i Wioletta Wojtkiewicz. Kolejnych 28 referatów – posterów można było zobaczyć podczas sesji posterowej. Dni Betonu to także tętniące życiem stoiska wystawiennicze blisko 50 firm.
Pierwszego dnia konferencji odbyła się dyskusja panelowa pt. „Rola budownictwa w polskiej gospodarce, w kontekście polityki klimatycznej”. Czy beton niskoemisyjny będzie w stanie konkurować z innymi materiałami? Dlaczego beton jest tak ważny dla osiągnięcia neutralności klimatycznej budownictwa? I przede wszystkim, jak nowe rozwiązania przełożą się na rentowność producentów betonu? Na takie pytania odpowiadali uczestnicy kolejnej debaty pt. „Betony niskoemisyjne – perspektywy i wyzwania rynku”, która odbyła się w drugim dniu konferencji. Jej gospodarzem było Stowarzyszenie Producentów Betonu Towarowego w Polsce.

– Uważam, że branża jest gotowa na wprowadzanie betonów niskoemisyjnych. Zespoły projektowe też są na to gotowe, natomiast potrzebny jest impuls. Dzisiaj ten impuls przychodzi od inwestora. Dążymy do tego, żeby budować w sposób zrównoważony i świadomie wprowadzać rozwiązania, które są proekologiczne, niskoemisyjne. Dlatego zdecydowaliśmy się między innymi na stosowanie betonów niskoemisyjnych tam, gdzie pozwala nam na to technologia – mówił podczas debaty Jarosław Fiutowski, członek zarządu Ghelamco Poland.

Podczas kolacji rozdano nagrody XII Konferencji Dni Betonu, tzw. betonowe Oskary. To wyróżnienie dla osób i instytucji o znaczącym dorobku w zakresie technologii betonu. Tym razem nagrodzeni zostali: prof. Anna Halicka z Politechniki Lubelskiej, architekt Zbigniew Reszka, prof. Andrzej Garbacz z Politechniki Warszawskiej, Kazimierz Rupiński z ZPK Szumowo, Zbigniew Charzyński z firmy Budokrusz oraz Roman Stanisławski z Budizol.

 

Piotr Piestrzyński

 

Czytaj także:

Pierwszy w Polsce beton zeroemisyjny i niskoemisyjny

Domieszki chemiczne do betonów

 

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in