Wzrost sektora magazynowego

17.08.2020

Sektor magazynowy w Polsce wciąż odporny na pandemię. W I połowie 2020 r. przybyło ponad milion m² magazynów.

 

Fot. pashminu – pixabay.com

 

Sektor magazynowy w Polsce w I połowie 2020 r. podsumowała firma Colliers International. W tym okresie deweloperzy zakończyli budowę inwestycji o łącznej powierzchni ok. 1,06 mln m², czyli prawie tyle samo co w analogicznym okresie poprzedniego roku – 1,09 mln m². W sumie więc rynek magazynowy odnotował wzrost do poziomu 19,65 mln m².

W 2020 r. aktywność deweloperów w sektorze magazynowym wciąż pozostawała na wysokim poziomie. Pod koniec czerwca br. w realizacji były magazyny o łącznej powierzchni nieco ponad 1,9 mln m². Zabezpieczone zostały także tereny pod kolejne inwestycje, np. firma Panattoni zakupiła 14,8 ha gruntu w Polsce centralnej. Wzrastało także zainteresowanie najemców. Całkowity wolumen transakcji wyniósł 2,48 mln m², co stanowi wzrost o 28,6% w stosunku do analogicznego okresu w ubiegłym roku.

Dominika Jędrak – dyrektor Działu Doradztwa i Badań Rynku w Colliers International zaznacza, że rynek magazynowy w najmniejszym stopniu, na tle pozostałych rynków nieruchomości komercyjnych w Polsce, odczuł negatywne skutki pandemii COVID-19.

Dominujące rynki magazynowe w Polsce, zarówno pod względem podaży, jak i popytu, to nadal: Warszawa (podaż – 4,64 mln m²), Górny Śląsk (3,44 mln m²) i Polska centralna (3,16 mln m²).W pierwszej połowie br. w Polsce centralnej wynajęto 423 tys. m², na Górnym Śląsku – 417,6 tys. m², a w warszawskiej II strefie – 397,6 tys. m². Rośnie także zainteresowanie deweloperów mniejszymi rynkami, np. Lublinem, Olsztynem oraz Rzeszowem.

W analizowanym okresie współczynnik pustostanów wyniósł 6,7%, co oznacza wzrost o 1,6 p.p. w porównaniu do analogicznego okresu 2019 r. Znajduje się on jednak w trendzie spadkowym w stosunku do stanu z końca marca br.

W strukturze transakcji dominowały nowe umowy (54%). Znaczny udział przypadł także na renegocjacje (23%) oraz umowy typu BTS (17%). Pod względem sektorów działalności najemców liderami były branża 3PL (22%), e-commerce (21%) oraz handlowa (19%).

– Mamy do czynienia ze stopniowym wzrostem zainteresowania najemców powierzchniami magazynowymi mogącymi spełniać wymogi komercyjnych „data center”. W drugim kwartale br. zostały zawarte dwie umowy najmu przez firmy świadczące tego typu usługi, w tym wynajem 21,1 tys. m² powierzchni w warszawskim kompleksie Gate One Business Park na okres 15 lat – dodaje Agnieszka Bogucka – analityk w Dziale Doradztwa i Badań Rynku w Colliers International.

Do końca 2020 r. planowane jest zakończenie budowy 50% powierzchni, która na koniec I połowy roku była w trakcie realizacji. Z dużym prawdopodobieństwem więc do końca tego roku całkowita podaż nowoczesnej powierzchni magazynowej w Polsce wyniesie ponad 20 mln m².

 

Czytaj także: Popyt na magazyny rośnie

Inwestycje w Europie Środkowo-Wschodniej – Polska liderem

BTS dla Grupy KION w Kołbaskowie – ukończono budowę

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in