Wieże turbin wiatrowych w druku 3D o wydajności większej o 1/3 to innowacja możliwa dzięki pionierskiej technologii LafargeHolcim, wykorzystującej specjalnie zaprojektowany beton.
Wieże turbin wiatrowych w druku 3D mogą być nawet o 2,5 razy wyższe od obecnie stosowanych. Mogą mieć wysokość 150–200 m i wychwytywać silniejsze wiatry, a ich wydajność będzie większa o 1/3 od standardowych turbin. Pozwala na to beton zaprojektowany przez LafargeHolcim, który można wykorzystać w druku 3D. Produkcja betonowych elementów turbin może być prowadzona bezpośrednio na placu budowy, dzięki czemu unika się kosztu ich transportu.
LafargeHolcim realizuje projekt we współpracy z COBOD i GE Renewable Energy. Wydruk pierwszego prototypu w październiku 2019 r. zakończył się sukcesem.
– Wykorzystanie technologii betonu drukowanego w technologii 3D bezpośrednio na miejscu realizacji inwestycji pozwoli budować większe podstawy oraz wyższe wieże hybrydowe, sięgające 200 metrów. Ponadto, pozwala to zaoszczędzić na transporcie elementów montażowych, co zmniejsza ślad węglowy całego procesu budowlanego – mówi Alessandro Tofani – kierownik zespołu Strategii i Digitalizacji Lafarge w Polsce.
Szukając sposobów na oszczędną budowę wyższych wież, które będą wychwytywały silniejsze wiatry, LafargeHolcim, COBOD i GE Renewable Energy chcą uzyskać większą produkcję energii odnawialnej z jednej turbiny. Wieże turbin wiatrowych zazwyczaj mają wysokość poniżej 100 m ze względu na tradycyjną konstrukcję ze stali i prefabrykowanego betonu. Jednakże wykorzystując specjalnie zaprojektowany beton można będzie budować większe podstawy oraz wydajniejsze i wyższe wieże hybrydowe o wysokości nawet 200 m. Pozwoli to wychwytywać silniejsze wiatry, co z kolei zwiększy wydajność turbin. Zazwyczaj turbina o mocy 5 MW umieszczona na wysokości 80 m wytwarza 15,1 GWh na rok. Dla porównania taka sama turbina na wysokości 160 m generowałaby 20,2 GWh, czyli o 33% więcej energii.
Innowacyjna technologia druku 3D umożliwi branży turbin wiatrowych obniżyć koszty i skrócić czas realizacji, oferując korzyści dla klientów oraz redukując ślad CO2 procesu produkcji energii.
Przeczytaj też: Pierwszy w Polsce dom z drukarki 3D
Prefabrykacja żelbetowa w energetyce wiatrowej na przykładzie farmy wiatrowej Gostyń II
PGE uruchomiła dwie lądowe farmy wiatrowe