Wielkopolskie Centrum Onkologii w Poznaniu już wkrótce powiększy się o nowoczesny obiekt Ambulatoryjnej Onkologii, Profilaktyki, Diagnostyki Molekularnej i Obrazowej.
Wielkopolskie Centrum Onkologii będzie mieć nowy budynek Ambulatoryjnej Onkologii, Profilaktyki, Diagnostyki Molekularnej i Obrazowej o powierzchni ok. 4185 m². Powstanie on przy ul. Garbary w Poznaniu.
Głównym założeniem projektu było stworzenie obiektu medycznego, który harmonijnie wpisze się w historyczną tkankę urbanistyczno-architektoniczną miasta, a zarazem spełni restrykcyjne warunki stawiane współczesnym obiektom medycznym i zapewni komfort użytkownikom.
Elegancka, stonowana bryła budynku Ambulatoryjnej Onkologii, Profilaktyki, Diagnostyki Molekularnej i Obrazowej Wielkopolskiego Centrum Onkologii stworzy nowy kwartał zabudowy pośród szczególnie cennych obiektów takich jak kościół św. Franciszka Serafickiego czy Szpital Kliniczny Przemienienia Pańskiego, jednocześnie uzupełniając i porządkując pierzejowy układ ul. Garbary. Skala i forma obiektu pozostają w relacji z otaczającą, zarówno historyczną jak i współczesną zabudową. Jego prosta elewacja o rytmicznych podziałach i silnie zarysowanych porządkach odwołuje się zaś do charakteru otaczających go historycznych obiektów. Rytmiczność podziałów oraz zastosowane materiały nadadzą budynkowi szlachetności i klasy, podkreślą jego rangę oraz publiczny profil instytucji.
Wyzwaniem ze strony kształtowania bryły było jak najmniej inwazyjne przeprowadzenie nadziemnej kładki pieszej ułatwiającej komunikację między nowym budynkiem i terenem WCO. Przedmiotem szczególnej troski architektów była w tym przypadku ochrona relacji przestrzennych i historycznych osi widokowych. Projektowany zespół zabudowy razem z kładką stworzą kompozycyjną bramę ul. Garbary otwierającą się w kierunku Starego Miasta.
Wielkopolskie Centrum Onkologii zyska funkcjonalny i intuicyjny w użytkowaniu obiekt, z czytelnym i logicznym schematem komunikacji. Przestrzeń wewnętrzna budynku została wyraźnie podzielona na strefy dla pacjentów zdrowych, powracających, dzieci oraz personelu. Cechuje ją wygodna komunikacja i przestronne, jasne przestrzenie holi oraz poczekalni. W przestrzeniach dla personelu istotnym założeniem projektowym było nie tylko sprawne przemieszczanie się pracowników, ale i stworzenie komfortowych, dobrze doświetlonych przestrzeni do pracy i wypoczynku.
Projekt rozbudowy Wielkopolskiego Centrum Onkologii powstał we współpracy WXCA ze studiem Archimed.
Źródło: WXCA
Czytaj także:
Rozbudowa szpitala w Ostródzie zakończona
Nowy SOR w Radomiu przyjmuje pacjentów