Budowa Warszawskiego Centrum Nauki „Kopernik” może zacząć się jeszcze w 2007 roku. Ostateczna wersja projektu budynku zakłada m.in.: nową elewację, zmianę lokalizacji planetarium i modyfikację technologii budowy.
Budowa Warszawskiego Centrum Nauki „Kopernik” może zacząć się jeszcze w 2007 roku. W sierpniu Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta ma ogłosić przetarg, który prawdopodobnie zakończy się w ostatnim kwartale. Wykonawca będzie mieć 23 miesiące na zrealizowanie całości prac.
Ostateczna wersja projektu budynku zakłada m.in.: nową elewację, zmianę lokalizacji planetarium i modyfikację technologii budowy.
Fot. Archiwum UM Warszawa
Centrum Nauki „Kopernik” powstaje w Warszawie, nad Wisłą. Będzie to pierwsza tego typu instytucja w Polsce.
Pomysł zakłada, że będzie to miejsce, w którym młodzież w interaktywny sposób będzie mogła zgłębiać tajniki wiedzy. Ma to być królestwo eksperymentów i raj dla ciekawych świata.
Oprawę architektoniczną dla tego miejsca stworzyła pracownia RAr-2 Laboratorium Architektury, Jan Kubec z Rudy Śląskiej.
Autor projektu, Jan Kubec, wyjaśnia, że w jego projekcie nie są najważniejsze technologie i architektoniczne gadżety. Podstawą jest idea zrównoważonego rozwoju.
Aż połowę obszaru „Kopernika” pokryje zieleń. Na dachu zostanie urządzony ogród, na niektórych elewacjach pojawią się pnącza. W projekcie przewidziano wodopoje dla ptaków.
System ramp i wind sprawi, że wszystkie obiekty i cały teren staną się dostępne dla osób niepełnosprawnych.
Ciekawostką jest to, że elewacje „Kopernika” zostaną wykonane z płyt betonu zbrojonego włóknem szklanym. Ta technologia jest znana zaledwie od kilku lat.
Podczas prezentacji ostatecznej wersji projektu Paweł Barański, dyrektor Stołecznego Zarządu Rozbudowy Miasta wyraził nadzieję, że całą inwestycję uda się zakończyć do 2009 roku.
Oprac. na podst. http://www.um.warszawa.pl/, www.kopernik.org.pl, www.miasta.gazeta.pl/warszawa