VRV IV-i firmy Daikin – system klimatyzacji do montażu wewnątrz budynków

06.10.2016

Restrykcyjne wytyczne i obostrzenia nakładane przez konserwatorów zabytków uniemożliwiają montaż agregatów nie tylko na elewacjach zewnętrznych, ale bardzo często również na dachach obiektów. W takich sytuacjach możliwe jest zastosowanie systemu klimatyzacji VRV IV-i firmy Daikin, który jest w całości instalowany wewnątrz obiektu.

W Polsce i Europie oprócz nowych inwestycji budowlanych z nowymi systemami HVAC wykonuje się wiele adaptacji już istniejących obiektów, często zabytkowych kamienic do nowej funkcji. W budynkach modernizowanych tego rodzaju dobrze sprawdzają się systemy VRV firmy Daikin. Ich budowa i możliwości techniczne pozwalają na zastosowanie bez większej ingerencji w konstrukcję obiektu. W zależności od charakteru budynku, jego przeznaczenia, lokalizacji i ograniczeń Daikin proponuje wiele rodzajów systemów VRV, począwszy od najmniejszej gamy Mini VRV-S Compact, poprzez systemy Mini VRV-S IV aż do dużych systemów VRV IV Firma oferuje również systemy VRV- -W z agregatami chłodzonymi wodą, które bardzo często stosowane są w miejscach, gdzie nie jest możliwe posadowienie agregatów chłodzonych powietrzem. Jednak w przypadku tych rozwiązań za każdym razem wymagana jest przestrzeń montażowa do umieszczenia agregatów skraplających lub dry-coolerów (w przypadku agregatów VRV chłodzonych wodą) – o ile wyraża na to zgodę konserwator i jeżeli jest to możliwe od strony technicznej (długość instalacji, odległość od sąsiednich budynków itd.).

 

 

Obiekty zabytkowe

Niekiedy jednak, szczególnie gdy obiekt jest wpisany na listę zabytków i podlega konserwatorowi, nie jest możliwe wprowadzanie jakichkolwiek zmian w jego bryle zewnętrznej. Dodatkowo restrykcyjne wytyczne i obostrzenia nakładane przez konserwatorów zabytków uniemożliwiają montaż agregatów nie tylko na elewacjach zewnętrznych, ale bardzo często również na dachach. Kolejnym utrudnieniem bywa także lokalizacja. Zabytkowe ścisłe centra miast mają często charakter zwartej zabudowy, gdzie bardzo trudno jest znaleźć miejsce na agregaty zewnętrzne, ale również utrzymać odpowiednie wymagania akustyczne. Dla takich aplikacji firma Daikin opracowała specjalny system VRV IV-i.

 

System VRV IV-i

System VRV-i (z ang. invisible – niewidoczny) może być w całości zainstalowany wewnątrz budynku. Na potrzeby tego rozwiązania opracowano dwuczęściowy skraplacz, aby można było zainstalować go całkowicie wewnątrz obiektu i zapewnić pełną funkcjonalność, jaką dają systemy VRV.

 

Dwuczęściowa jednostka skraplająca

Nowa, dwuczęściowa jednostka skraplająca systemu VRV-i została rozdzielona na sekcje: sprężarkową oraz skraplacza w wykonaniu kanałowym. Moduł ze sprężarką i automatyką sterowniczą jest umieszczony w kompaktowej i estetycznej obudowie o wymiarach 55 x 60 cm w podstawie i 70 cm wysokości, którą można posadowić w pomieszczeniu socjalnym, na zapleczu czy też w kuchni. Konstrukcja tego modułu została dokładnie przemyślana, zapewniając odpowiednie chłodzenie elektroniki i łatwy dostęp serwisowy. Z kolei moduł z wymiennikiem ciepła wykonano w formie jednostki kanałowej, w której zastosowano opatentowany przez Daikin specjalny wymiennik V-shape pozwalający na zminimalizowanie wymiarów i poziomu hałasu do absolutnego minimum. Dzięki temu wymiennik ciepła można zamontować w przestrzeni stropu podwieszonego w niemal dowolnej lokalizacji w pomieszczeniu, a dopuszczalna odległość 30 m między modułem sprężarki a wymiennikiem daje wiele swobody w prowadzeniu instalacji.

 

Emisja hałasu

Usytuowanie bloku ze sprężarką np. w pomieszczeniu kuchennym w biurze nie powoduje dyskomfortu. Moduł sprężarki został zaprojektowany tak, aby spełniał wszystkie normy związane z poziomem hałasu w pomieszczeniach kuchennych. Także rozmiary obudowy zostały specjalnie dobrane – urządzenie integruje się ze standardowymi meblami kuchennymi, dzięki czemu użytkownik nie będzie odczuwał ani dyskomfortu estetycznego, ani z powodu pracy urządzenia.

 

 

Standaryzowane rozwiązania

Wielkość wymiennika skraplacza montowanego w kanale jest dostosowana do wielkości modułu sprężarki.

Konstruktorzy firmy Daikin opracowali również standardowe przyłącza kanałów po stronie nawiewu i wywiewu. Ich wymiar jest jednakowy i wynosi 1200 x 300 mm. Biorąc pod uwagę fakt, że spręż dyspozycyjny wentylatora w skraplaczu wynosi 150 Pa, istnieje swobodna możliwość prowadzenia kanałów wentylacyjnych od jednostki do ściany elewacyjnej.

 

Rozdział powietrza

System VRV-i ma możliwość podłączenia wszystkich dostępnych jednostek wewnętrznych z typoszeregu przeznaczonego dla klasycznych systemów VRV IV, co zapewnia dowolną aranżację każdego z pomieszczeń i możliwość spełnienia wszystkich wymogów inwestorów oraz bezpośrednich użytkowników. Dodatkowo system pozwala na podłączenie stylowych jednostek wewnętrznych z typoszeregu split jak Daikin Emura i Daikin Nexura. Jednostki te, z uwagi na nowoczesny design, są cenione przez architektów, którzy proponują nowoczesne aranżacje w biurach czy mieszkaniach.

 

Współpraca z centralami wentylacyjnymi i kurtynami powietrznymi

System VRV-i został pomyślany jako kompleksowy system HVAC dla pomieszczeń komercyjnych. Biorąc pod uwagę cechy wspomniane wcześniej, tj. całkowita zabudowa jednostki skraplającej wewnątrz budynku, podłączenie jednostek wewnętrznych VRV i split oraz to, że system może współpracować z centralami wentylacyjnymi z sekcją chłodzenia i kurtynami powietrznymi, inwestorowi oferowany jest pełen produkt, który może być zainstalowany w budynkach o trudnym usytuowaniu.

 

Wydajności i sprawność

System VRV-i wykorzystuje wszystkie najlepsze rozwiązania z systemów VRV-IV Zastosowano w nim m.in. technologię zmiennej temperatury czynnika chłodniczego VRT. Możliwość pracy systemu VRV-i ze zmienną temperaturą odparowania czynnika chłodniczego VRT umożliwia użytkownikowi zoptymalizowanie i dostosowanie pracy systemu do jego własnych potrzeb, co zapewnia pełen komfort w pomieszczeniach oraz największą możliwą efektywność energetyczną, a, co za tym idzie, znaczne obniżenie kosztów zużycia energii – o ok. 25% w skali roku w porównaniu z urządzeniami o stałej temperaturze odparowania czynnika chłodniczego. Z uwagi na to, że system jest przeznaczony do unikatowego zastosowania, Daikin opracował jednostkę uniwersalną o mocy 14 kW z możliwością podłączenia do 10 jednostek wewnętrznych. Pozwala to na schłodzenie ok. 120-150 m2 powierzchni komercyjnej, co w pełni odpowiada pomieszczeniom usytuowanym w najbardziej prestiżowych lokalizacjach w budynkach zabytkowych. Dodatkowo system ma charakter modułowy, dzięki czemu można swobodnie planować i etapować inwestycję. Umożliwia to tym samym podłączenie kolejnych systemów np. dopiero w momencie znalezienia najemcy na daną powierzchnię oraz rozłączenie finansowania inwestycji w czasie.

 

System sterowania, wizualizacji, rozliczania kosztów

Dla systemu VRV-i przewidziany został sterownik centralny Intelligent Touch Manager II z ekranem dotykowym, który zapewnia możliwość wizualizacji graficznej pomieszczeń, zarządzanie i sterowanie wszystkimi jednostkami w obiekcie. Dodatkowo sterownik ITM daje możliwość indywidualnego rozliczenia kosztów zużycia energii na wielu najemców w danym budynku. Jest to standardowe rozwiązanie, które firma Daikin stosuje w swoich systemach VRV od wielu lat. Funkcja ta cieszy się dużym zainteresowaniem. Dzięki ITM można również zdalnie zarządzać i wizualizować zużycie energii za pomocą usługi i-Net, która monitoruje system 24 h na dobę, co pozwala użytkownikowi sprawować pełną kontrolę nad kosztami eksploatacji.

 

Podsumowanie

System VRV-i powstał m.in. w wyniku wielomiesięcznych rozmów z potencjalnymi inwestorami, konsultantami, architektami i projektantami, także na temat możliwości zastosowania go na rynku Polskim. W zabytkowych polskich miastach w obrębie starówek swoje biura posiadają instytucje finansowe, banki, kancelarie prawnicze i firmy. Dla tych podmiotów istotna jest prestiżowa lokalizacja w centrum miast, a rozwiązanie Daikin daje możliwość zapewnienia użytkownikom komfortu wewnątrz biur. Ważnym aspektem pozostaje również strona wizualna zabytkowych okolic. Wprowadzenie na rynek systemu VRV-i przyczynia się do poprawy wizerunku i estetyki miast.

 

Daikin Airconditioning Poland Sp. z o.o.
ul Taśmowa 7, 02-677 Warszawa
tel. 22 319 90 00
office@daikin.pl
www.daikin.pl

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.