Taras wentylowany to prosta konstrukcja, łatwa do wykonania niemal na każdym podłożu. Jak prawidłowo wykonać ten typ tarasu?
Podczas budowy domu temat tarasu jest obecny już na etapie planowania i coraz częściej jego wykonanie jest odpowiednio przygotowane i realizowane. Zdarza się jednak, że poza ogólną koncepcją (taras ma być) o szczegółach technicznych (technologia wykonania) rozmawiamy znacznie później. Kłopot pojawia się również przy okazji remontów i przebudowy istniejących budynków. Jaką zastosować technologię (koszty) i jak zagwarantować perfekcyjną izolację przeciwwilgociową w przypadku tarasów nad pomieszczeniem użytkowym? W większości przypadków bardzo dobrym rozwiązaniem będzie taras wentylowany.
Zobacz: Projektowanie tarasu
Taras wentylowany – co to takiego?
Tarasem wentylowanym nazywamy bardzo prostą konstrukcję, na którą składają się wsporniki (o stałej lub regulowanej wysokości) ustawiane na stabilnym podłożu oraz układane na nich płyty. Wsporniki stosuje się bezpośrednio na podłoże, bez żadnych dodatkowych elementów. Warunkiem koniecznym jest jego odpowiednie utwardzenie w przypadku żwiru, trawnika itp. Nie ma za to znaczenia czy ustawimy je bezpośrednio na wylewce stropodachu, powłoce bitumicznej czy folii izolacyjnej. Wystarczy jedynie odpowiedni dobór wsporników dla uzyskania idealnie równej nawierzchni układanych płyt. Na przykład firma Buszrem oferuje cztery rodzaje wsporników – jeden stały (w rozmiarach 9, 12,15, 20 mm) i trzy regulowane (w różnych zakresach od 25 do 245 mm).
Taras wentylowany na płycie stropowej nad piwnicą (rys. Buszrem).
1. ściana piwnicy, 2. izolacja termiczna ścian piwnicy, 3. strop nad piwnicą, 4. izolacja termiczna stropu, 5. wylewka betonowa ze spadkiem, 6. obróbka blacharska krawędzi, 7. izolacja przeciwwilgociowa stropu, 8. wspornik tarasu, 9. płyty tarasowe
Taras wentylowany – dlaczego warto?
Technologia tarasu wentylowanego jest przede wszystkim rozwiązaniem bardzo szybkim. Wystarczy odpowiednio utwardzić i zagęścić podłoże (podbudowa) oraz wyprofilować spadki. Ponadto pozwala uniknąć wielu błędów możliwych w przypadku tarasów na wylewce betonowej, takich jak: zbyt małe zbrojenie płyty, nieprawidłowe fundamentowanie (lub jego całkowity brak), a wreszcie wadliwie wykonana izolacja przeciwwilgociowa. Jest również najlepszą technologią w przypadku naprawy istniejących nieszczelnych tarasów na dachach, wykonanych w sposób tradycyjny przy pomocy płytek ceramicznych układanych na warstwę izolacji przeciwwilgociowej.
Trudno wyobrazić sobie prostszy układ niż płyty tarasu podtrzymywane stabilnymi wspornikami (jeden wspornik podtrzymuje narożniki czterech płyt). Ponieważ zgodnie ze swoją nazwą taras pozwala na swobodną cyrkulacje powietrza, umożliwia również błyskawiczny i swobodny odpływ wody. Ale najważniejsza podczas eksploatacji tarasu jest możliwość niemal natychmiastowego i bezinwazyjnego wykonania napraw instalacji poprowadzonych pod nawierzchnią tarasu czy nieszczelnej izolacji przeciwwilgociowej.
Fot. Płyty curlingowane Blues (struktura łupka) Buszrem
Jakie płyty zastosować na tarasie wentylowanym?
Najlepiej takie, które… podobają się inwestorom i pasują do architektury budynku i otoczenia. Buszrem proponuje np. „50 kwadrat” w kolorze melanżu antracytowego, Rock o strukturze piaskowca lub curlingowane Blues o strukturze łupka. Wszystkie są łatwe w użytkowaniu i trwałe.
Buszrem
Czytaj też:
Kompleksowość prac na balkonach i tarasach – cz. I
Kompleksowość prac na balkonach i tarasach – cz. II