Unowocześnienie sieci przesyłowych i modernizacja źródeł produkcji ciepła to najważniejsze wyzwania jakie stoją przed branżą ciepłowniczą w nadchodzących latach. Czy istnieją nowoczesne systemy, które znacząco redukują straty na przesyle ciepła?
Obecnie ponad 80 procent systemów ciepłowniczych to systemy nieefektywne. Ich przebudowa wiązać się będzie z wysokimi nakładami finansowymi. Warto więc wziąć pod uwagę nie tyko kwestie bezpośrednich kosztów budowy, ale również koszty przyszłej eksploatacji. W procesie przesyłu ciepła występują znaczne straty energii, które generują realne obciążenia finansowe dla operatorów sieci. Warto więc, już teraz, stosować rozwiązania ograniczające starty ciepła i obniżające koszty eksploatacji systemów ciepłowniczych.
Technologia opracowana przez firmę RADPOL gwarantuje, że straty na przesyle już w okresie 10-letniej eksploatacji będą o 15 procent niższe w stosunku do sieci bez bariery dyfuzyjnej. To innowacyjne rozwiązanie jest kompleksowym systemem rur preizolowanych, z elementami łączeniowymi w postaci muf sieciowanych radiacyjnie i kształtkami niezbędnymi do budowy pełnego rurociągu. Dzięki temu żywotność systemu wydłuża się i przekracza minimalny 30-letni okres eksploatacji wskazany w normie PN EN 253. Zastosowanie tego systemu istotnie wpływa na obniżenie rzeczywistych kosztów eksploatacji ciepłociągów w perspektywie długoterminowej.
System RADPOL to innowacja dla ciepłownictwa
W czasie eksploatacji preizolowanego rurociągu ciepłowniczego następuje znaczące pogorszenie własności izolacyjnych pianki poliuretanowej. Tlen jako gaz agresywny przenikając z zewnątrz do struktury tradycyjnej rury preizolowanej (zjawisko dyfuzji) działa korozyjnie i osłabia poliuretan, co negatywnie wpływa na jego właściwości izolacyjne. Cykolopentan zawarty w porach poliuretanu przenikając na zewnątrz rury preizolowanej również pogarsza jej parametry izolacyjne.
Zastosowanie bariery dyfuzyjnej RADPOL znacząco podwyższa spójność konstrukcji i zapewnia długoterminową ochronę przed degradacją izolacji, czego skutkiem jest wyższa efektywność energetyczna ciepłociągu.
Bariera dyfuzyjna wytwarzana jest z materiału na bazie EVOH i umieszczana w płaszczu rury osłonowej (pomiędzy dwoma warstwami modyfikowanego HDPE). Taka budowa eliminuje ryzyko jej kontaktu z wilgocią oraz chroni barierę przed ewentualnymi uszkodzeniami mechanicznymi w procesie produkcyjnym i instalacyjnym. Niezmienione pozostają również parametry wytrzymałościowe preizolowanego zespołu rurowego na ścinanie (zarówno w kierunku osiowym, jak i stycznym). Natomiast współczynnik przewodzenia ciepła izolacji λ W/mK pozostaje praktycznie niezmienny i nie pogarsza się w trakcie całego okresu eksploatacji sieci ciepłowniczej.
Po badaniach starzeniowych λ zwiększyła się tylko o 0,001 W/mK. Posiadamy kompletne „badania typu” na rurę, kształtki, mufę z barierą dyfuzyjną wbudowaną w płaszcz osłonowy, wykonane przez niemieckie laboratorium badawcze FFI Hemmingen, które potwierdzają zgodność z normami PN-EN 253, PN-EN 449, PN-EN 489. Obecnie realizowane są „badania typu” w Laboratorium Badawczym Vedia w Warszawie.
Zalety systemu z barierą dyfuzyjną
- Praktycznie stały poziom izolacyjności w całym okresie eksploatacji systemu ciepłowniczego.
- Możliwość dostarczania ciepła o dobrych parametrach na większe odległości.
- Jeden standard technologii dla każdego elementu ciepłociągu (rury, kształtki i mufy).
- Wydłużenie okresu eksploatacji sieci ciepłowniczych, poprzez zatrzymanie zjawiska degradacji warstwy izolacyjnej.
- Istotne ograniczenie strat w procesie przesyłu ciepła, czego następstwem jest mniejsza ilość energii potrzebna do produkcji ciepła i zmniejszenie poziomów emisji CO2 do atmosfery (ograniczenie efektu cieplarnianego).
- Zachowanie wysokich parametrów wytrzymałościowych zespołów rurowych na ścinanie (w kierunku osiowym i stycznym).
Korzyści wynikające z budowy sieci ciepłowniczych w technologii RADPOL kumulują się z roku na rok.
System RADPOL a ochrona środowiska
Technologia z barierą dyfuzyjną to mniejsza emisja zanieczyszczeń ze względu na podniesienie efektywności przesyłu ciepła. Mniejsze straty oznaczają bowiem mniej spalonego paliwa pierwotnego – mniejszą emisję CO, co realnie obniża wpływ ciepłownictwa na efekt cieplarniany, czyniąc je bardziej przyjaznym dla środowiska.
Do tego, w systemie, jako złącza rur preizolowanych zastosowano mufy sieciowane radiacyjnie (nie chemicznie). Są one bezpieczne i przyjazne dla środowiska, gdyż w procesie ich produkcji nie używa się szkodliwych środków chemicznych.
Elementy systemu antydyfuzyjnego
- rury preizolowane o długości do 16 m oraz o średnicy płaszcza do DN 1000 mm,
- mufy termokurczliwe sieciowane radiacyjnie o średnicy do DN 630 mm,
- kształtki preizolowane (łuki, trójniki, zawory i inne) o średnicach płaszcza do DN 400 mm.
RADPOL S.A. ul. Batorego 14 77 300 Człuchów radpol@radpol.com.pl www.radpol.eu |
Czytaj też:
Sieć ciepłownicza w Elblągu będzie zmodernizowana
Jak dobrze wykorzystać ciepło z biogazowni?