Sieć ciepłownicza w Elblągu będzie zmodernizowana

03.09.2020

Trwa modernizacja sieci ciepłowniczej w Elblągu. Dzięki temu ograniczenie strat ciepła ma wynieść aż 33%.

 

 

 

Modernizacja sieci ciepłowniczej w Elblągu jest prowadzona przez Elbląskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej i ma na celu unowocześnienie sieci oraz ograniczenie strat ciepła. W tym roku prace obejmują 4,3 km sieci, likwidację jednego węzła grupowego oraz 3 stacji wymiennikowych, a także budowę w sumie 39 węzłów indywidualnych. W całym projekcie zmodernizowanych zostanie blisko 7 km sieci. Zlikwidowano już dwie estakady rur napowietrznych, co poprawiło estetykę miasta.

Modernizacja przyczyni się do ograniczenia strat ciepła w sieciach aż o 33%, co ograniczy emisję dwutlenku węgla o 2,3 tys. ton rocznie.

– Poprawa efektywności systemu ciepłowniczego jest jednym z naszych priorytetów. Drugim jest rozbudowa systemu, aby objął on jak najwięcej odbiorców oraz budowa własnego, niewielkiego źródła ciepła, które uzupełni dostawy ciepła z Energi Kogeneracji. To wszystko wpłynie na poprawę jakości powietrza w Elblągu – tłumaczy Andrzej Kuliński – prezes EPEC.

Wykonawcy tegorocznych robót, wyłonieni w postępowaniu przetargowym, to Przedsiębiorstwo Specjalistyczne Energoterm z Torunia oraz konsorcjum z Ostrołęki, w którego skład wchodzą dwie firmy: EKO Energetyka i Ciepłownictwo oraz Elektrotermex. Nadzór budowlany będzie pełniła firma Zarządzanie Projektami Architektury i Inżynierii Paweł Borejko z Elbląga.

Termin realizacji inwestycji zaplanowano na koniec października 2020 r.

 

 

Sieć ciepłownicza, której operatorem jest EPEC, to 200 km sieci oraz 2024 węzłów. Pokrywa ona około 70% potrzeb cieplnych miasta.

Pierwszy etap prac ukończono w październiku 2019 r. Zmodernizowano wtedy sześć odcinków sieci ciepłowniczej oraz utworzono trzynaście indywidualnych węzłów cieplnych.

Wartość całego projektu „Modernizacja sieci ciepłowniczych w Elblągu” wyniesie maksymalnie 26,98 mln zł brutto, z czego 9,86 mln zł pochodzi z funduszy UE ze środków Funduszu Spójności w ramach I osi priorytetowej „Zmniejszenie emisyjności gospodarki” Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014–2020 (działanie 1.5 Efektywna dystrybucja ciepła i chłodu). Całość projektu zostanie rozliczona po jego zakończeniu.

 

Przeczytaj też: 160 mln zł unijnych dotacji na sieci ciepłownicze

Budowa ekospalarni pre RDF w Tarnowie

Ekologiczne ogrzewanie i chłodzenie pomieszczeń

 

 

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.