Świętokrzyskie Centrum Onkologii zyskało nowy budynek kliniki radioterapii z bunkrem akceleratora. Pozwoli to na przyjmowanie o 1/5 pacjentów więcej niż do tej pory.
Świętokrzyskie Centrum Onkologii w Kielcach zostało rozbudowane przez spółkę generalnego wykonawstwa Moris Polska. Inwestycja została zrealizowana w ramach zadania „Wymiana jednego akceleratora oraz rozbudowa kliniki radioterapii Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w Kielcach z zakupem dodatkowego akceleratora”.
Projekt zakończono oddaniem do użytku budynku kliniki radioterapii z bunkrem akceleratora. Dwukondygnacyjny obiekt został dobudowany do już istniejącego budynku onkohematologii. Powierzchnia całkowita nowej kliniki to 1356 m², a powierzchnia użytkowa wynosi 796 m². Umożliwi to przyjmowanie o 1/5 pacjentów więcej niż do tej pory.
Na parterze zlokalizowano bunkier z salą zabiegową i akceleratorem. Ponadto znalazły się tam śluzy szatniowe, sterownia bunkra, magazyn podręczny, recepcja z szatnią, pokoje do pracy dla lekarzy, gabinety lekarskie diagnostyczne, sala konsylium oraz zaplecze sanitarne dla pracowników i pacjentów. Powstały także pomieszczenie porządkowe, pokój socjalny i inne. W kondygnacji podziemnej znalazły się pomieszczenia techniczne, w tym rozdzielnica elektryczna i wentylatorownia.
Świętokrzyskie Centrum Onkologii ma teraz jeden z najnowocześniejszych w Polsce akceleratorów, tzw. przyspieszaczy liniowych. W konstrukcji bunkra zastosowano specjalistyczny beton o gęstości 2,35 kg/m³. Ściany i strop bunkra mają grubość 120 cm w celu odpowiedniej ochrony radiologicznej. Wnętrza ścian są wyłożone specjalnymi płytami mineralno-akrylowymi, które nie chłoną wilgoci, są odporne na zmienne temperatury, łatwe w czyszczeniu oraz odporne na rozwój bakterii i grzybów. Ich producentem jest renomowany światowy koncern specjalizujący się w tego typu produktach dla szpitalnictwa.
– Był to niełatwy projekt wymagający już u zarania choćby tylko specjalistycznych szalunków. Nic w tej budowie nie było standardowe, jak w przeciętnym budownictwie, gdzie grubość ścian wynosi 25–30 cm. Budowa obiektów radioterapii ma swoją olbrzymią specyfikę – podsumowuje budowę kliniki radioterapii Maurycy Bryła – prezes Moris Polska.
Wartość projektu wyniosła 39 693 294,08 zł. Wkład Funduszy Europejskich to 28 848 834,91 zł.
Przeczytaj też: Narodowy Instytut Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji w Warszawie w modernizacji
Budynek pasywny Uniwersytetu Medycznego w Łodzi
Nowa siedziba oddziału onkologii dziecięcej w Poznaniu