Stołeczny generalny wykonawca Totalbud SA rozpoczął realizację III etapu poznańskiej inwestycji mieszkaniowej Stara Cegielnia w dzielnicy Grunwald.
Budynek na planie litery „C” usytuowany bezpośrednio nad Stawem Baczkowskim przy ul. Ceglanej zaprojektowała Pracownia Architektoniczna Ewy i Stanisława Sipińskich. Deweloperem inwestycji jest Poznań Kartuska sp. z o.o. sp. k. Obiekt stanie na działce o powierzchni 8576 mkw.
Kontrakt Totalbudu opiewa budowę budynku mieszkalnego wielorodzinnego wraz z parkingiem podziemnym, zagospodarowanie terenu polegające na wybudowaniu dróg wewnętrznych, chodników i ścieżek pieszych, ogrodzenie terenu i prywatnych ogródków przy mieszkaniach na poziomie parteru, budowę elementów małej architektury z placem zabaw, nasadzenie roślin wysokich i niskich oraz traw.
Osiedle Stara Cegielnia zlokalizowane jest na peryferiach Poznania, w dużej mierze niezabudowanych, zagospodarowanych głównie gospodarczo i poprzemysłowo. Są to nieużytki po terenach przemysłowych i wyrobiskach żwirowych. Lokalizacja osiedla ma przyczynić się do uporządkowania i stopniowej urbanizacji tych terenów.
Wznoszony przez Totalbud budynek C etapu III osiedla Stara Cegielnia składa się z segmentu A i segmentu B – oba o wielorodzinnej funkcji mieszkalnej. Obiekt posadowiony jest na dwukondygnacyjnym parkingu podziemnym. Powierzchnia zabudowy wyniesie 2050 mkw. przy powierzchni całkowitej 13 274 mkw. Cztery kondygnacje nadziemne zaoferują 96 mieszkań 2-, 3-, 4- i 5-pokojowych o powierzchniach od 40 do 153 mkw.
Sprawdź: Rekordowa sprzedaż nowych mieszkań w pierwszym półroczu 2021
Polecamy: Produkty budowlane
Elewacje zewnętrzne budynku, z szerokim polem ekspozycji widokowej, zostały rozczłonkowane – są zaprojektowane na mijającym się planie modułu mieszkalnego w celu uzyskania bardziej intymnych przestrzeni balkonów i tarasów. Od strony elewacji zewnętrznych zaprojektowano układy mieszkań z pomieszczeniami o wielkich przeszkleniach pozwalających otworzyć się na atrakcyjną ekspozycję widokową otaczających stawów. Duże przeszklenia od strony zewnętrznej zostały skontrastowane z ascetycznym rytmem wewnętrznych dziedzińców i pełnych ceramicznych ścian. Na elewacjach wewnętrznych wyraźnie odczytać można regularny rytm mijających się planów wyznaczonych naprzemiennie funkcją mieszkalną i funkcją komunikacyjną.
Budynek ma konstrukcję słupowo-płytową, najbardziej lubianą przez nabywców mieszkań. W lipcu 2021 r. wykonawca jest na etapie wylewania płyty fundamentowej.
Zobacz również:
Piątkowska 133 – nowy budynek mieszkalny w Poznaniu
Fort VII w Poznaniu przechodzi remont
Modernizacja brzegów Warty w Poznaniu
Stan surowy zamknięty osiągniemy pod koniec czerwca 2022 roku. Budynek oddamy z mieszkaniami w stanie deweloperskim, natomiast części wspólne będą wykonane z kompleksowymi pracami wykończeniowymi. Obiekt będzie miał windy wyższej klasy niż budynki dwóch etapów wcześniejszych. Główny efekt wizualny tego osiedla czynią elewacje. Ich głównym składnikiem będą okładziny ceramiczne w formacie cegły klinkierowej. Jest to bardzo stylowe nawiązanie do historii tego miejsca i funkcjonujących tu niegdyś cegielni – mówi Milena Olkowicz, kierownik budowy z ramienia Totalbudu
Zakończenie robót budowlanych wraz z uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie budynku C przewidziane jest na pierwszą połowę grudnia 2022 r.