Wzrost cen energii wymusił na inwestorze budowy Stadionu Opolskiego zlecenie zmian w dokumentacji, które pozwolą w przyszłości zmniejszyć koszty eksploatacji obiektu. Układ składający się z fotowoltaiki, pomp ciepła oraz agregatów z funkcją kogeneracji pozwoli w dużym stopniu uniezależnić stadion od konwencjonalnych źródeł energii. Obiekt będzie pierwszym w Polsce stadionem wykorzystującym energię z OZE w tak dużym stopniu.
Projekt „zielonego stadionu” przygotował i zrealizuje główny wykonawca – firma Mirbud, wspólnie z SMG Śląsk – liderem w branży rozwoju ekologicznych systemów instalacyjnych. Inwestor budowy stadionu, aby uniezależnić się od konwencjonalnych źródeł energii, których ceny mogą być niestabilne, zdecydował się na poszukiwanie alternatywnych rozwiązań. Na dachu, z trzech stron – zachodniej, wschodniej i południowej zamontowane zostaną układy paneli fotowoltaicznych o mocy około 280 kW. Cały układ uzupełnią pompy ciepła oraz agregaty z funkcją kogeneracji.
ZOBACZ: Nowy Stadion Miejski w Opolu. WIZUALIZACJE
Przyjęte rozwiązania projektowe zostały dobrane z uwzględnieniem specyfiki obiektu i zmiennego cyklu jego pracy. Zapotrzebowanie na energię jest bowiem największe w dniach meczowych, a także podczas ogrzewania murawy. Panele dobrane zostały po analizie sposobu funkcjonowania tego typu budynku. W ramach zadania odpowiednio dostosowane zostaną instalacje wewnętrzne. Zmiany pozwolą w przyszłości obniżyć koszty utrzymania przy zachowaniu wszystkich zaprojektowanych funkcji obiektu. Największe zapotrzebowanie na moc jest związane z ogrzaniem murawy. Analiza warunków meteorologicznych z ostatnich lat i temperatur w Opolu pokazała, że moc pierwotnie zaplanowana dla obiektu jest zbyt wysoka, tym bardziej, że w razie potrzeby Stadion Opolski będzie mógł doraźnie korzystać z energii z agregatu lub z sieci. System jest tak skonstruowany, by ograniczyć ryzyko ewentualnych przestojów dostaw ciepła lub energii elektrycznej w krytycznych momentach. Koncepcja powstaje w zgodzie z wytycznymi UEFA dotyczącymi zrównoważonej infrastruktury sportowej i kładącymi nacisk na niskoemisyjność obiektu, naturalność klimatyczną oraz energooszczędność.
– Projekt Stadionu Opolskiego jest stale analizowany, korzystamy z ogromnej wiedzy głównego wykonawcy – firmy Mirbud, jednego z liderów sektora budowlanego w Polsce, który ma duże doświadczenie w budowie tego typu obiektów sportowych. O jego pozycji i wiarygodności świadczy 5,5-miliardowy portfel zamówień, z którym firma weszła w rok 2023. Najbardziej cieszy to, że część energii potrzebnej do zasilania stadionu będzie pochodziła z odnawialnych źródeł, co pozwoli znacząco ograniczyć koszty jego utrzymania. Musimy mieć na uwadze gwałtowny i drastyczny wzrost cen surowców energetycznych. Najprawdopodobniej ta tendencja się już nie zmieni, dlatego celem wprowadzanych modyfikacji w projekcie stadionu jest ograniczenie zużycia paliw i energii, a w konsekwencji mediów. Dzięki temu ograniczymy wydatki podczas eksploatacji obiektu – mówi Patryk Stasiak, prezes zarządu Zakładu Komunalnego.
Zmiany, które zostaną wprowadzone będą kosztowały około 10 milionów złotych netto. Wprowadzenie OZE na Stadionie Opolskim powinno poprawić jego funkcjonalność, a zautomatyzowane systemy energetyczne i grzewcze nie będą wymagały intensywnej obsługi. Obiekt będzie pierwszym w Polsce stadionem wykorzystującym energię z OZE w tak dużym stopniu. To z pewnością przyczyni się rownież do jego popularności.
Stadion Opolski będzie gotowy w drugiej połowie 2024 roku.
Źródło: Zakład Komunalny sp. z o.o. w Opolu