Spotkanie informacyjno-szkoleniowe Krajowej Komisji Kwalifikacyjnej PIIB i okręgowych komisji kwalifikacyjnych

28.09.2015

10-12 września br. odbyło się spotkanie informacyjno-szkoleniowe Krajowej Komisji Kwalifikacyjnej PIIB i okręgowych komisji kwalifikacyjnych oraz delegowanych pracowników biur. Szczególną uwagę zwrócono m.in. na nowe zasady kwalifikacji wykształcenia i praktyki zawodowej oraz procedury przeprowadzania egzaminów ustnych, dostosowanych do Rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 11 września 2014 r. w sprawie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie.

W spotkaniu uczestniczyły 93 osoby, które przybyły do Ośrodka Szkoleniowego Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury w miejscowości Dębe koło Serocka. Zasadniczym celem takich spotkań jest analiza i wymiana doświadczeń wynikających z minionych sesji egzaminacyjnych oraz wyjaśnienie wątpliwości i wypracowanie wspólnego stanowiska na przyszłość w kwestii jednolitego stosowania procedur kwalifikacyjnych i egzaminacyjnych nadawania uprawnień budowlanych we wszystkich okręgowych komisjach kwalifikacyjnych.

Na zaproszenie dr. inż. Mariana Płacheckiego, przewodniczącego Krajowej Komisji Kwalifikacyjnej, gościem specjalnym był mgr inż. Andrzej Roch Dobrucki, prezes PIIB. W swoim wystąpieniu prezes PIIB omówił zmiany w statucie izby i regulaminach organów, wynikające z uchwał podjętych przez II Nadzwyczajny Krajowy Zjazd PIIB. Ponadto, wiele uwagi poświęcił konsekwencjom zmian „deregulacyjnych” i ostatniej nowelizacji Prawa budowlanego, które w sposób klarowny przedstawił w formie prezentacji. Wiele kontrowersji w środowisku inżynierów instalatorów budzi problematyka nowych uregulowań w zakresie budowy instalacji wewnątrz budynku. Andrzej R. Dobrucki przybliżył zebranym działania, jakie zostały podjęte przez izbę w obronie interesów członków izby w tym zakresie i obszerną korespondencję z Głównym Urzędem Nadzoru Budowlanego.

 

 

Katalog zagadnień do omówienia podczas spotkania zdefiniowany został przez Krajową Komisję Kwalifikacyjną na podstawie tematów zgłoszonych wcześniej przez przewodniczących okręgowych komisji kwalifikacyjnych. Do rozstrzygnięcia wątpliwości zaproszony został mec. Krzysztof Zając, który powyższej problematyce poświęcił dwie sesje informacyjne. Główne wątki opracowane zostały przez mec. Krzysztofa Zająca w formie pisemnej i przekazane wszystkim uczestnikom.

Szczególną uwagę zwrócono na nowe zasady kwalifikacji wykształcenia i praktyki zawodowej oraz procedury przeprowadzania egzaminów ustnych, dostosowanych do Rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 11 września 2014 r. w sprawie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie. Uczestnicy spotkania w ożywionej dyskusji aktywnie dzielili się wątpliwościami i korzystali z prawniczego wsparcia mecenasa.

Podczas ostatniej sesji spotkania Jerzy Putkiewicz zaprezentował rozstrzygnięcia postępowania odwoławczego, prowadzonego przez Krajową Komisję Kwalifikacyjną jako organ II instancji w odniesieniu do dwóch ostatnich sesji egzaminacyjnych (sesje: XXIV oraz XXV), przebiegających pod rządami nowych regulacji prawnych. Analiza liczbowa potwierdziła dobrą organizację egzaminów w organach I instancji – mimo znacząco odmiennych regulacji w tym obszarze i trudniejszych warunków niż w latach ubiegłych. Wszystkie wnioski merytoryczne uwzględnione zostały we wcześniejszej sesji mec. Krzysztofa Zająca.

 

 

Przewodniczący Okręgowej Komisji Kwalifikacyjnej Zachodniopomorskiej OIIB – Andrzej Gałkiewicz, przedstawił w formie prezentacji zakres nowelizacji prawa w obszarze budownictwa w minionym roku. Kompendium wiedzy w tym zakresie, opracowane w zwartej, przejrzystej formie, stanowi ważne narzędzie pracy komisji egzaminacyjnych.

Na zakończenie spotkania przewodniczący Krajowej Komisji Kwalifikacyjnej PIIB podziękował wszystkim uczestnikom za obecność i aktywną postawę, ponieważ te dwa elementy są niezbędne, by szkolenie przyniosło oczekiwane rezultaty, a spotkanie stało się prawdziwym forum dyskusji, wymiany doświadczeń i postępu w doskonaleniu przyszłych działań.

Uczestnicy spotkania jednogłośnie opowiedzieli się za organizacją kolejnego spotkania informacyjno-szkoleniowego w 2016 r.

 

Urszula Kieller-Zawisza

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.