Międzynarodowe targi energetyczne ENERGETAB 2015

28.09.2015

Na zakończonych 17 września br. Międzynarodowych Targach Energetycznych ENERGETAB 2015 swoje najnowsze produkty zaprezentowało 736 wystawców z 17 krajów Europy i Azji. Chociaż liczba wystawców była prawie taka sama jak w roku ubiegłym, to powierzchnia zajmowana przez ekspozycję targową wzrosła o ok. 5%, osiągając prawie 4 ha urokliwie położonego terenu u stóp Dębowca i Szyndzielni.

Wśród uczestniczących w targach specjalistów często można było usłyszeć opinie, że ograniczenia w dostępie do energii elektrycznej, które wystąpiły w czasie sierpniowych upałów spowodują (być może), iż politycy z większą uwagą podejmą się poprawienia uwarunkowań prawnych i ekonomicznych dla usprawnienia realizacji inwestycji w energetyce.

Energetyka w ostatnich latach istotnie zwiększyła nakłady na inwestycje lub modernizacje w sektorze wytwarzania energii, zaś w sektorze przesyłania i dystrybucji energii łączne nakłady będą w najbliższych latach sięgać 7 mld zł średnio rocznie.

I dlatego na tych największych w tej branży w Europie Środkowej targach wystawcy starali się pokazać swoje najnowocześniejsze maszyny, urządzenia, aparaty czy technologie, służące zwiększeniu niezawodności przesyłania energii elektrycznej oraz podniesieniu efektywności jej wytwarzania i użytkowania. Gama prezentowanych urządzeń i aparatów była bardzo szeroka: stacje transformatorowe, rozdzielnice, wyłączniki, przekładniki, kable i przewody, odnawialne źródła energii, aparaty i systemy pomiarowe, systemy automatyki, przesyłania i obróbki informacji, urządzenia UPS, agregaty prądotwórcze i napędy, słupy linii nN, SN, a nawet 110 kV, źródła światła wykorzystujące technologię LED oraz coraz sprawniejsze i gustowne oprawy, cała gama specjalistycznych pojazdów, podnośników i narzędzi oraz wiele innych wyrobów czy oferowanych usług. Praktycznie prawie na każdym stoisku można było dostrzec ciekawe, innowacyjne rozwiązania – niektóre zrozumiałe być może tylko dla wąskiej grupy specjalistów. Coraz większa była też ilość urządzeń i systemów wspomagających produkcję energii z OZE, prezentowano także czynne instalacje fotowoltaiczne.

 

 

Targom towarzyszyły konferencje i seminaria oraz ponad 20 prezentacji firmowych, a także wiele mniej formalnych spotkań wystawców z ich kontrahentami, w tym z licznie reprezentowanymi przedstawicielami największych inwestorów i wykonawców budów energetycznych.

Wysokim poziomem merytorycznym odznaczały się warsztaty zorganizowane przez Polskie Towarzystwo Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej, na których zostały przedstawione doświadczenia z budowy linii kablowych WN, pomiarów obciążeń i temperatur linii napowietrznych, a także zagadnienia związane z automatyzacją sieci.

Tradycyjnie, w popołudniowej porze pierwszego dnia przewodniczący komisji konkursowej – prof. dr hab. inż. Jacek Wańkowicz, zapoznał licznie zgromadzonych w sali konferencyjnej hotelu Dębowiec z werdyktem komisji. Spośród 57 innowacyjnych produktów zgłoszonych do konkursu „na wyróżniający się produkt prezentowany na targach” komisja konkursowa Pucharem Ministra Gospodarki wyróżniła kompozytowy izolator osłonowy typ 442/200/1700 zgłoszony przez Zakłady Porcelany Elektrotechnicznej ZAPEL S.A. Natomiast Puchar PTPiREE zdobył podnośnik izolowany do prac pod napięciem w sieciach SN Altec A50-OC zgłoszony przez ARCON POLSKA Sp. z o.o. Przyznaną po raz pierwszy statuetkę „Energia” Prezydenta Miasta Bielsko-Biała otrzymała Elektrobudowa SA za rozdzielnicę SN w izolacji gazowej typu OPTIMA-24. Złoty Medal PSE SA za rejestrator zakłóceń i pomiarów synchronicznych RZ-40-PMU trafił do ENERGOTEST-u, zaś „Złoty Lew” im. Kazimierza Szpotańskiego – do ZPrAE w Świętochłowicach za rejestrator RZS-9.

Uroczystość ogłoszenia wyróżnień w konkursie targowym organizator – ZIAD Bielsko-Biała wykorzystał dla złożenia gratulacji wystawcom obchodzącym swoje jubileusze, jak na przykład PTPiREE (za 20 lat owocnej współpracy), Schneider Electric (na 70-lecie REFA), Computers & Control (25-lecie), APS Energia (20-lecie)

Dużym zainteresowaniem cieszyło się stoisko strategicznego partnera targów – TAURON Dystrybucji S.A., na którym prezentowane byłynowoczesne technologie stosowane w spółce, jak e-BUS, AMIplus Wrocław oraz Dyspozycja Wysokich Napięć. Można było też wylosować przejażdżkę elektrycznym skuterem. Mówiąc o elektrycznych pojazdach warto wspomnieć o dużym zainteresowaniu, jakim cieszyły się hybrydowe samochody BMW eksponowane na stacji ładowania pojazdów obok pawilonu Schneider Electric Energy Polska.

Dziękując wszystkim uczestnikom za tak liczny udział w bardzo udanych tegorocznych targach, ich organizator – ZIAD Bielsko-Biała zaprasza wystawców, jak i zwiedzających do udziału w kolejnej edycji ENERGETAB w dniach 13-15 września 2016 r.

 

Więcej informacji o targach ENERGETAB 2015, w tym pełny wykaz produktów i firm wyróżnionych przez komisję konkursową oraz galeria zdjęć, dostępne na www.energetab.pl.

 

Józef Kluska

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.