Na Słowację po nowym moście w Piwnicznej

28.09.2015

Nowy most graniczny nad Popradem, między Polską a Słowacją w Piwnicznej, został udostępniony do ruchu. Nowa przeprawa w ciągu drogi krajowej nr 87 pozwoli kierowcom uniknąć utrudnień i omijać niebezpieczne osuwiska między Piwniczną a Mniszkiem na Słowacji.

Zakres inwestycji po stronie polskiej:

– rozbudowa drogi krajowej nr 87 na długości 2760 m;

– rozbiórka istniejącego mostu na rzece Poprad w miejscowości Piwniczna i budowa w jego śladzie nowego mostu;

– budowa mostu granicznego na rzece Poprad długości całkowitej 322,80 m, z czego po stronie polskiej 162,11 m, wraz z dojazdami o długości 300 m;

– budowy skrzyżowania z drogą wojewódzką nr 971 i drogą powiatową K 1519 w formie małego ronda;

– przełożenie drogi wojewódzkiej nr 970 na długości 430 m.

 

W ramach inwestycji po stronie polskiej wykonano:

– nowy odcinek drogi krajowej nr 87 od ronda stanowiącego dojazd do mostu granicznego na rzece Poprad;

– nowy odcinek drogi łączącej drogę wojewódzką nr 971 z rondem – drogi łączącej rondo z drogą powiatową;

– wzmocnienie istniejącej nawierzchni drogi krajowej nr 87 do nośności 115kN/oś;

– nowy most nad rzeką Poprad wraz z dojazdami oraz rozbiórką istniejącego obiektu;

– nowy most nad potokiem Łomniczanka, po rozbiórce starego;

– nowy most w miejscu istniejącego obiektu na potoku wraz z regulacją koryta do wylotu do rzeki Poprad.

 

 

Przebudowano także skrzyżowania, w tym: skrzyżowania z ul. Kościuszki na długości 21,82 m, z drogą lokalną na długości 51,50 m oraz z ul. Nadbrzeżną na długości 14,15 m. Przebudowano mur oporowy na odcinku 1 km, przebudowano i wybudowano chodniki, zjazdy, zatoki autobusowe, ścieżkę rowerową, nowe przepusty. Przebudowano również wyloty cieków w obrębie muru oporowego. Zamontowano elementy bezpieczeństwa ruchu, wyremontowano schody terenowe oraz umocniono prawy brzeg rzeki Poprad.

Koszt robót po stronie polskiej wyniósł ok. 55 mln zł, udział finansowy Polski w budowie mostu granicznego wyniósł ok. 2 mln euro netto.

 

Kalendarium:

– 23 listopada 2004 r. w Ostrawie została podpisana umowa pomiędzy Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Słowackiej w sprawie budowy nowego połączenie drogowego i mostu granicznego przez rzekę Poprad w miejscowościach Piwniczna i Mniszek nad Popradem.

– 19 marca 2012 r. strona słowacka podpisała umowę z wykonawcą na prace budowlane oraz pełnienie nadzoru inwestorskiego. Rozpoczyna się budowa mostu granicznego.

– 14 marca 2013 r. strona polska podpisuje umowę z wykonawcą i rozpoczyna inwestycję: „Udział w budowie mostu w Piwnicznej na rzece Poprad na drodze nr 87 wraz z dojazdami”.

 

Źródło: GDDKiA

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.