Postępujące zmiany klimatyczne stanowią jedno z największych zagrożeń dla stabilności ekosystemu na świecie.
W celu ograniczenia antropologicznego oddziaływania na klimat podjęto działania zmierzające do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych do środowiska poprzez rozwój nowych, niskoemisyjnych technologii oraz zbierania danych potrzebnych do kontrolowania, weryfikacji i prognozowania zmian klimatycznych w przyszłości.
Czym jest ślad węglowy?
Jako narzędzia określającego wpływ danego produktu na środowisko użyto raportu śladu węglowego (ang. carbon footprint). Sporządzony raport pozwala na kwantyfikację emisji dwutlenku węgla i innych gazów cieplarnianych. Może on dotyczyć produktów oraz usług, aktywności pojedynczych osób i gospodarstw domowych, a także działalności przedsiębiorstw czy całych sektorów gospodarki. Raport ten uwzględnia nie tylko emisje bezpośrednio generowane przez daną aktywność czy produkt, ale też związane ze wszystkimi etapami ich cyklu życia.
Fot. stock.adobe/Parradee
Do czego może się przydać obliczanie śladu węglowego?
Ślad węglowy jest narzędziem, które pomaga oszacować wpływ, jakie różne produkty, branże i style życia wywierają na klimat. Poprzez zastosowanie tej samej miary umożliwia porównania oraz szacunki, a także określenie celów redukcji i mierzenie postępów. Przede wszystkim szacowanie śladu węglowego może pomóc w zidentyfikowaniu tych elementów naszej gospodarki i sposobu życia, które wymagają ograniczenia lub zmiany, co pozwoli skupić się na działaniach mających największy wpływ na ochronę klimatu. Na przykład w celu policzenia całkowitego śladu węglowego podróży samochodem bierzemy pod uwagę nie tylko emisje wynikające ze spalania paliwa w silniku, ale też związane z:
- wyprodukowaniem, utrzymaniem i utylizacją samochodu;
- wydobyciem, rafinacją i dystrybucją paliwa;
- budową i utrzymaniem dróg oraz parkingów.
W przypadku samochodu elektrycznego będą to natomiast emisje związane z wytwarzaniem i dostarczaniem energii elektrycznej.
>>> Szkło o zredukowanym śladzie węglowym ORAÉ® – nowy rozdział w historii budownictwa
>>> Beton o obniżonym śladzie węglowym
>>> Multiply – pawilon z tulipanowca o zerowym śladzie węglowym
Po co obliczać ślad węglowy?
Przedsiębiorcy na całym świecie, także w Polsce, z różnych powodów decydują się na obliczanie śladu węglowego. Aktualnie to przede wszystkim rynek wymusza na nich tego typu działania. Ślad węglowy zamieszcza się często w dokumentach przetargowych i ma on wpływ na wybór kontrahenta. Niekiedy kryterium wpływu danego produktu na środowisko jest istotniejsze niż sama cena. Ślad węglowy ma także znaczenie przy podejmowaniu decyzji o przyznawaniu różnego rodzaju dofinansowań, o które starają się firmy.
Przedsiębiorcy decydujący się na współpracę z firmami międzynarodowymi zazwyczaj są zobligowani do obliczania śladu węglowego dla swojej działalności bądź produktów. Polski przedsiębiorca, który bierze udział w międzynarodowym przetargu, powinien liczyć się z tym, iż będzie musiał przedstawić tę wartość dla konkretnego produktu.
Poza bezpośrednim obowiązkiem podawania śladu węglowego przy nawiązywaniu współpracy biznesowej obliczanie go ma także duży wpływ na wizerunek firmy.
W dalszej części artykułu:
Metodologia obliczania śladu węglowego
Co to jest ślad węglowy organizacji?
Co to jest ślad węglowy produktu?
Zakresy śladu węglowego
Przykład obliczenia śladu węglowego dla przedsiębiorstwa z branży cementowej
Cały artykuł dostępny jest w numerze 6/2023 miesięcznika „Inżynier Budownictwa”.
mgr inż. Katarzyna Kiprian
Sieć Badawcza Łukasiewicz
Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych
Centrum Inżynierii Środowiska