Trudno przecenić rolę rzeczoznawcy budowlanego, który powoływany jest do opiniowania trudnych i bardzo trudnych problemów technicznych w projektowaniu, wykonawstwie i użytkowaniu obiektów. Każdy przypadek jest inny, każdy wymaga indywidualnego podejścia – dużej wiedzy i równie dużego doświadczenia.
Powód szerokiego zainteresowania konferencją naukowo-techniczną „Warsztat Pracy Rzeczoznawcy Budowlanego” jest prosty – uczestnicy mają okazję posłuchać, a następnie podyskutować o praktycznych, złożonych, a bywa że kontrowersyjnych zagadnieniach związanych z ich pracą zawodową. Przyjęta przez organizatorów formuła pozwala na przekazanie i wymianę informacji oraz doświadczeń rzeczoznawców zarówno z obszaru regulacji prawnych, badawczych i technicznych, jak i najnowszej diagnostyki z uwzględnieniem wymagań obowiązujących norm. Blisko 70% wystąpień na tegorocznej konferencji w Cedzynie dotyczyło konkretnych ekspertyz budowlanych.
Organizatorzy konferencji: Politechnika Świętokrzyska – Wydział Budownictwa i Inżynierii Środowiska oraz PZITB – oddział w Kielcach w pełni profesjonalnie przygotowali logistykę całego wydarzenia. W ramach konferencji zorganizowany został nawet wyjazd uczestników do Politechniki Świętokrzyskiej, gdzie w Laboratorium Konstrukcji Betonowych i Diagnozowania Obiektów Technicznych zaprezentowano m.in. nowoczesne techniki wzmacniania belki żelbetowej.
Nie sposób przytoczyć wszystkich prezentowanych referatów, opracowane zostały w jednej publikacji i stanowią znakomity wyjściowy materiał do ewentualnych dalszych specjalistycznych dyskusji.
Obok kwestii technicznych w Cedzynie poruszano również temat znaczenia rzeczoznawstwa budowlanego i usytuowania w przepisach prawnych rzeczoznawcy budowlanego. Jest to szczególnie istotne, bo teraz właśnie toczą się konsultacje środowiskowe prowadzone przez resort budownictwa na temat nowej regulacji – może Kodeksu budowlanego, może nowego Prawa budowlanego – ustawy, która w sposób kompleksowy uporządkuje również kwestie związane z wykonywaniem zawodu rzeczoznawcy budowlanego. Prelegenci zwracali uwagę na konieczność stworzenia takich ram funkcjonowania zawodu, aby rzeczoznawcy byli w stanie sprostać stawianym wyzwaniom zawodowym, zachowując tym samym w hierarchii samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie jedną z najwyższych pozycji.
Barbara Mikulicz-Traczyk