Projekt Muzeum Powstania Wielkopolskiego

05.08.2019

Nowe Muzeum Powstania Wielkopolskiego to kamienne, solidne ściany zewnętrzne skontrastowane z ciepłą aranżacją wnętrz, w których biel ścian i elementy drewna nawiązują do tradycyjnego domu. Przedstawiamy zwycięski projekt.

O konkursie na nowe Muzeum Powstania Wielkopolskiego

Pracownia WXCA wygrała konkurs na opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej nowego Muzeum Powstania Wielkopolskiego.

 

Do konkursu zgłosiły się 53 firmy z Polski i zagranicy. 43 pracownie zakwalifikowały się do pierwszego etapu. Ostatecznie sąd konkursowy wyłonił sześciu finalistów, którzy przeszli do drugiego etapu.

 

Projekty konkursowe obejmowały budynek oraz propozycje zagospodarowania przylegającego terenu wraz z parkiem. Musiały też uwzględniać historyczne sąsiedztwo nowego Muzeum Powstania Wielkopolskiego – Pomnik Armii Poznań, kościół św. Wojciecha, Cmentarz Zasłużonych Wielkopolan i Starą Rzeźnię. Ważne więc było umiejętne wpisanie budynku w otoczenie, z  pozostawieniem  osi widokowej na pobliski gotycki kościół.

 

Zobacz też: Realizacja Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

Muzeum Powstania Wielkopolskiego – co wyróżnia zwycięski projekt?

Nagrodę przyznano za najwyższe spośród ocenianych prac walory architektoniczne: funkcjonalne, użytkowe i  estetyczne obiektu muzeum. Fundamentem zwycięstwa Powstańców Wielkopolskich było poczucie wspólnoty, to "narodowa tożsamość, u podstaw której leży współpraca, integracja i systematyczne budowanie więzi." Autorzy zwycięskiej pracy niezwykle trafnie odczytali i zinterpretowali "Idiom Wielkopolski" w kontekście lokalnym, ale i w wymiarze uniwersalnym. Na podkreślenie zasługuje unikalne wpisanie kubatury budynku w niezwykle ważny dla tożsamości Poznania fragment miasta. Nagrodzony projekt z największą troską i umiejętnością zachowuje istniejący park z dominantą kościoła św. Wojciecha – podkreślił prof. Bolesław Stelmach – przewodniczący sądu konkursowego.

 

Fot. WXCA. Widok muzeum z lotu ptaka

Twórcy – WXCA o projekcie Muzeum Powstania Wielkopolskiego

Zdaniem architektów siedziba muzeum powinna odzwierciedlać symbolikę zwycięstwa w sposób, który nie zakłóci relacji z kontekstem i nie zdominuje wzgórza wraz z Kościołem Św. Wojciecha z 800-letnią tradycją. Istotą projektu było także stworzenie miejsca, które nie tylko opowie o historii wspólnego działania Wielkopolan, ale również pozwoli na budowanie nowych relacji pomiędzy mieszkańcami Poznania. Dlatego architekci zaproponowali, by centralnym miejscem całego obiektu stał się okrągły plac, wokół którego zgromadzone są kameralne budynki muzealne.

Proponując taki układ, przypominamy o początkach naszego państwa, o grodach i osadach, w których tworzyły się pierwsze społeczności – Małgorzata Dembowska, współautorka projektu.   

To właśnie przestrzeń, którą tworzą bryły obiektów, ma stanowić symbol zwycięstwa. Otwarta forma placu może zachęcać do interakcji, stanowić naturalne miejsce wymiany myśli, debaty, dialogu, wszystkiego, co przyczynia się do budowania głębszych relacji społecznych.

 

Fot. WXCA. Ulica Księcia Józefa przy Muzeum Pawstania Wielkopolskiego

 

Zaprojektowany układ urbanistyczny będzie współgrał z otoczeniem. W sąsiedztwie znajduje się wzgórze z kościołem św. Wojciecha oraz park. Rozproszenie muzeum na kilka mniejszych brył pozwala na zachowanie zieleni i uwzględnia zabytkowy kościół. Według architektów budynki muzeum nie są przeszkodą na głównych ciągach komunikacyjnych, a zwiedzający będą mogli się tam swobodnie dostać i przejść przez cały kompleks z każdej strony – i od Cytadeli, i od terenów Starej Rzeźni oraz od strony Wzgórza św. Wojciecha.

 

Fot. WXCA. Plac muzealny

 

Formuła kameralnego placu otwartego na otaczające go przestrzenie publiczne pozwala na aranżację różnych aktywności (miejsce wypoczynku, foyer wystawy czasowej). W centralnym miejscu znajdzie się instalacja wodna w postaci kurtyny, która może także grać rolę ekranu podczas pokazów multimedialnych. Według projektantów plac jest naturalnym miejscem do organizacji wykładów, koncertów, spotkań, a jego okrągły kształt umożliwia zgromadzenie publiczności wokół sceny. Koncepcja przewiduje również utworzenie ogólnodostępnego parku dla mieszkańców, w którym przewidziano między innymi miejsce na pomnik upamiętniający Dowódców Powstania Wielkopolskiego oraz lokalizację w centralnej części ogrodów społecznych.

 

Fot. WXCA

Nowe Muzeum Powstania Wielkopolskiego – informacje

Obiekt zostanie wybudowany na działce o powierzchni około jednego hektara. Prawie 3 tys. metrów kwadratowych zajmie ekspozycja stała (obecnie muzeum zajmuje ok. 340 m2). Zespół specjalistów pracuje nad nią już od 2016 roku, konsultantami są historycy UAM. 70 proc. powierzchni budynku zajmą sale do działań edukacyjnych, sala konferencyjna z możliwością prezentacji filmów, magazyny i pracownie konserwacji zbiorów, biura pracowników merytorycznych i administracji, biblioteka, sklepik i kawiarnia.

 

Szacuje się, że frekwencja w nowym muzeum może sięgnąć nawet 100 tys. zwiedzających.

Muzeum ma kosztować 150 mln zł. Otwarcie zaplanowano na 2024 r. Inwestycja może liczyć na wsparcie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Urząd Miasta Poznania
WXCA

 

Zobacz: Posadzki żywiczne w muzeach i galeriach sztuki na 3 różne sposoby

 

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in