Na koniec 2018 r. całkowite zasoby rynku przemysłowo-magazynowego w Polsce wyniosły 15,79 mln m². Deweloperzy dostarczyli 2,22 mln m² powierzchni, co oznacza wynik jedynie o 6% niższy w porównaniu do 2017 r.
Fot. alexanderbeck – pixabay.com
Rekordowy wynik aktywności deweloperskiej odnotowano w regionie Polski Centralnej (792 tys. m²), gdzie na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy ukończono duże projekty magazynowe m.in. dla firm BSH, Media Expert i Smyk w ramach Panattoni Central European Logistics Hub w Łodzi (łącznie 214 tys. m²), Hillwood BTS Zalando 1 w Głuchowie (125 tys. m²) oraz Panattoni Park Stryków III (91 tys. m²). Wśród pozostałych rynków najwięcej powierzchni magazynowej ukończono na Górnym Śląsku (303 tys. m²), w regionie Wrocławia (219 tys. m²) oraz w okolicach Warszawy (205 tys. m²).
Aktywność najemców utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie. Wolumen transakcji najmu w całym 2018 r. osiągnął 3,98 mln m², co oznacza nieznaczny spadek popytu o 2,5% względem 2017 r.
W budowie na koniec roku znajdowało się 1,92 mln m² powierzchni przemysłowo-magazynowej, z czego 69% zostało zabezpieczone umowami najmu. Najwięcej powierzchni powstaje na Górnym Śląsku (488 tys. m²), w Polsce Centralnej (295 tys. m²) i w okolicach Warszawy (204 tys. m²). Większość inwestycji deweloperskich lokalizowana jest w pobliżu głównych korytarzy transportowych poza granicami miast, jednakże obserwujemy rosnącą popularność miejskich parków magazynowych.
Ze względu na bardzo duży popyt i niewielki odsetek inwestycji spekulacyjnych, grudniowy poziom pustostanów wyniósł 796 000 m², co stanowiło 5% całkowitych zasobów w kraju.
– Trend wzrostowy na rynku inwestycji w nieruchomości logistyczne utrzymuje się od 2014 roku. Całkowity wolumen transakcji inwestycyjnych w 2018 roku wyniósł ponad 1,8 mld euro. Rok 2018 był rekordowy zarówno pod względem wolumenu transakcji, jak i dynamiki wzrostu w porównaniu z poprzednimi latami – ubiegłoroczny wolumen obrotów były wyższy o 73% względem 2017 roku. Największą transakcją w 2018 roku był zakup portfela Encore za 321 mln euro przez fundusz Mapletree. Najważniejszym źródłem kapitału są inwestorzy z Niemiec, Wielkiej Brytanii, USA i Azji. Szczególnym zainteresowaniem inwestorów cieszą się transakcje portfelowe i obiekty BTS zapewniające stabilny dochód w dłuższej perspektywie – komentuje Paweł Partyka, Associate w Dziale Rynków Kapitałowych, Cushman & Wakefield,
Motorem napędowym rynku w 2019 r. będzie spodziewany, dalszy dynamiczny rozwój sektora e-commerce. Będzie on generował zapotrzebowanie na nowoczesną powierzchnię magazynową i usługi logistyczne dostosowane do obsługi zamówień internetowych realizowanych zarówno w kraju, jak i na rynkach zagranicznych. W świetle rekordowo niskiego bezrobocia decyzje o lokalizacji magazynu coraz częściej warunkowane będą dostępnością kadr i kosztami zatrudnienia w sektorze logistycznym.
Więcej w: „MARKETBEAT. Rynek magazynowy w Polsce. Podsumowanie 2018 roku.”
Przeczytaj także: Raport: rynek nieruchomości komercyjnych 2017