Program Młodzi Liderzy Budownictwa – I edycja zakończona

14.03.2024

7 marca 2024 r. odbyło się finałowe spotkanie I edycji programu Młodzi Liderzy Budownictwa. Projekt, który organizowany jest pod egidą Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa, wspiera młodych profesjonalistów z branży budowlanej w świadomym kształtowaniu kariery zawodowej, rozwijaniu umiejętności miękkich i doskonaleniu kompetencji przywódczych.

 

Program Młodzi Liderzy Budownictwa

 

Uroczyste zakończenie programu Młodzi Liderzy Budownictwa rozpoczęło się od wręczenia dyplomów 35 uczestnikom programu, którzy są studentami lub absolwentami najlepszych w Polsce uczelni technicznych, ekonomicznych oraz prawniczych. Grupa była bardzo zróżnicowana i byli w niej zarówno pracownicy największych firm budowlanych, jak i administracji publicznej, firm z sektora MŚP czy start-upów. Są to osoby z działów techniczno-inżynierskich, produkcji, handlowych czy w końcu prawnych, realizujące kontrakty w Polsce i za granicą.

W trakcie wydarzenia zaprezentowany został także raport uczestników programu Młodzi Liderzy Budownictwa pt. „Wybrane problemy branży budowlanej z perspektywy przyszłych liderów”, który jest owocem pracy wszystkich uczestników tegorocznej edycji. Dotyczy on kluczowych dla branży budowlanej wyzwań, takich jak: konieczność wyrównania szans w związku z nierównym traktowaniem kobiet w budownictwie, odpływ pracowników z sektora budownictwa, zmiany klimatu i wpływ ESG na branżę czy w końcu – coraz szybciej postępująca cyfryzacja budownictwa. Raport dostępny jest na stronie internetowej Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa (pzpb.com.pl).

 

Program Młodzi Liderzy Budownictwa

 

W ramach finałowego spotkania Łukasz Gembiś, local partner w DWF Poland, oraz dr Damian Kaźmierczak, członek zarządu PZPB, poprowadzili debatę pt. „Budownictwo 2040 r. – jak realizowane będą inwestycje w nadchodzących dekadach i jak zmieni się branża budowlana?”, w której udział wzięli: Piotr Kledzik, prezes zarządu PORR Polska i przewodniczący Rady Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa, Anna Łopaciuk, dyrektorka Programu Infrastruktura, Transport i Logistyka w Banku Gospodarstwa Krajowego, Jan Styliński, adwokat, prezes zarządu Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa, Agnieszka Kalinowska-Sołtys, partnerka w APA Wojciechowski Sp. z o.o. i prezeska zarządu Stowarzyszenia Architektów Polskich, oraz Mariusz Dobrzeniecki, MBA, prezes Krajowej Rady Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa. Liderzy rynku budowlanego w Polsce rozmawiali m.in. o tym, jakie sektory budownictwa w kraju zyskają na znaczeniu i będą generować najwięcej pracy dla przedsiębiorstw z branży w najbliższej dekadzie, jak będzie się zmieniać rola kobiet w budownictwie w nadchodzących latach, o wpływie nowych technologii na sposób realizacji inwestycji za kilka lub kilkanaście lat czy wdrożenia ESG na działalność spółek budowlanych na przestrzeni lat.

– W PORR zatrudniamy 2,5 tys. osób na różnych stanowiskach. Kobiety stanowią 29,6% – to prawie tysiąc osób. Jeśli chodzi o stanowiska dyrektorskie, kobiety stanowią 40%. Najważniejsze obszary: kontrola, HR, prawo – to wszystko są działy koordynowane przez panie. Uczestniczyłem osobiście w kilkuset rekrutacjach i na palcach jednej ręki mogę policzyć takie, gdzie istotna była płeć i wszystkie te kilka przypadków było właśnie na korzyść pań. Gdzie indziej to nie ma znaczenia. Dla mnie inżynier jest po prostu dobry lub nie. Albo człowiek jest godny zaufania, albo nie – mówił Piotr Kledzik, prezes zarządu PORR. Wyraził też przekonanie, że kobiety zatrudnione w firmie, którą kieruje, otrzymują wynagrodzenia co najmniej nie mniejsze niż ich koledzy.

 

Program Młodzi Liderzy Budownictwa

 

– Luka płacowa ogólnie w Polsce wynosi 10,6%. To znaczy, że kobiety zarabiają średnio o tyle mniej niż mężczyźni. W budownictwie jest to jeszcze więcej. Może to jest powód do dumy, być może jesteście dalej albo bliżej tych statystyk – powiedziała Anna Kalinowska-Sołtys, prezes Stowarzyszenia Architektów Polskich SARP, zachęcając do dokładnego policzenia, jak to faktycznie wygląda w przypadku generalnego wykonawcy.

Firmy zostały zobowiązane do raportowania działań z zakresu ESG. Zwykle mówiąc o tym obszarze podkreśla się przede wszystkim aspekty środowiskowe związane z działalnością danego podmiotu. Ale to nie wszystko.

– ESG to również aspekty społeczne oraz ładu korporacyjnego, i należy brać pod uwagę, że to jest oceniane przez instytucje finansowe. Jednym z kryteriów jest dyskryminacja kobiet, równość płci, sposób traktowania pracowników. To wszystko teraz będzie miało znaczenie. Myślę, że to będzie również jeden z aspektów, który będzie przyspieszał transformację kulturową w wielu firmach i sektorach – powiedziała Anna Łopaciuk.

– Początek lat dwutysięcznych to okres, kiedy w budownictwie zaczęło się pojawiać więcej kobiet i wtedy problem dyskryminujących zachowań był największy. Uważam, że to się zmieniło, jest dużo lepiej, ale do ideału nam jeszcze daleko – przyznał Mariusz Dobrzeniecki, prezes Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa.

Kobiety wciąż stanowią niewielki odsetek wśród inżynierów budownictwa.

– W 2023 r. na wszystkich uczelniach technicznych studentki stanowiły 35%. Gdyby jednak spojrzeć na statystyki samorządu zawodowego, na 120 tys. inżynierów zrzeszonych w PIIB w 2019 r. udział kobiet czynnych zawodowo, które mają uprawnienia budowlane, stanowił zaledwie 12%. Trzy lata później, w 2022 r., odsetek ten wzrósł o 1 p.p. do 13%. Daje to 15,5 tys. kobiet, które posiadają uprawnienia budowlane w różnych specjalnościach. – wskazał prezes PIIB.

I edycja programu Młodzi Liderzy Budownictwa cieszyła się ogromnym zainteresowaniem – w procesie rekrutacyjnym zostało złożonych ponad 200 zgłoszeń na tylko 35 miejsc. Organizatorzy zapowiedzieli, że już w kwietniu 2024 r. startuje rekrutacja do II edycji tego programu. Więcej szczegółów można znaleźć na stronie Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa (pzpb.com.pl/mlodzi-liderzy-budownictwa) oraz profilu na LinkedIn – Młodzi Liderzy Budownictwa.

 

Fot. archiwum Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa

 

 

Czytaj także:

Prof. Maria Kaszyńska laureatką prestiżowej nagrody Amerykańskiego Instytutu Betonu

IV Regionalne Forum Inżynierskie

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in