Pompy ciepła – efektywność, moc oraz obowiązki użytkowników i monterów

09.08.2022

Przy wyborze pompy ciepła, a następnie podczas jej eksploatacji należy pamiętać o wielu wymaganiach prawnych.

 

pompa ciepła

Fot. stock.adobe/Studio Harmony

 

W ostatnich kilku latach sprzedaż pomp ciepła na polskim rynku bardzo szybko rosła. Związane jest to z faktem, że zgodnie z obecnymi wymaganiami technicznymi dla budynków zawartymi w warunkach technicznych w zasadzie tylko pompa ciepła spełnia opisane tam wymagania w zakresie efektywności energetycznej. Z drugiej strony wiele gmin ogłosiło terminy, do których można używać tzw. kopciuchy. A w ostatnich miesiącach, poczynając od jesieni 2021 r., najpierw drastycznie wzrosła cena gazu, a następnie równie drastycznie wzrosła cena węgla (były to wzrosty dla użytkowników indywidualnych o kilkaset procent). Dodatkowo wybuch wojny w Ukrainie przyczynił się do dalszego wzrostu cen zarówno gazu, jak i węgla. Ceny energii elektrycznej nie rosły tak szybko. Można zatem śmiało powiedzieć, że w sezonie grzewczym 2021/2022 ogrzewanie pompami ciepła było najtańszym rozwiązaniem.

 

Pompy ciepła mogą pracować z różnymi źródłami ciepła. Może to być powietrze, mogą też one współpracować zarówno z wymiennikami gruntowymi, jak i z wodą gruntową. W rozwiązaniach przemysłowych źródłem ciepła mogą być ścieki czy też inne źródła nazywane ciepłem odpadowym. Ponieważ większość obecnie sprzedawanych pomp ciepła na rynku to powietrzne pompy ciepła, w tym artykule skupimy się właśnie na nich.

 

>>> Pompa ciepła powietrzna CWU – jak działa i jak wybrać odpowiedni model?

>>> Pompa ciepła z fotowoltaiką. Kiedy opłaca się taka instalacja?

>>> Powietrzne pompy ciepła – zasada działania, wydajność, koszty

>>> Pompy ciepła – rodzaje i zasada działania

>>> Pompy ciepła w modernizowanych obiektach

Pompa ciepła split czy monoblok?

Powietrzne pompy ciepła dostępne są na rynku w dwóch wariantach. Może to być monoblok albo split. Na rys. 1 schematycznie przedstawiono, jak współpracują z instalacjami centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej oba typy pomp ciepła.

 

pompa ciepła

Rys. 1. Urządzenie typu split (lewa strona) i monoblok (prawa strona)

 

Pojęcie monoblok oznacza, że cały obieg termodynamiczny pompy  ciepła zawiera się w jednym bloku. Monobloki ustawia się na zewnątrz budynku, a do budynku doprowadza się izolowanymi rurociągami ciepłą wodę. Często wymagane jest także ogrzewanie rurociągu, aby w trakcie postoju lub awarii zimową porą woda w rurociągu nie zamarzła.

 

Urządzenia typu split z kolei są tak skonstruowane, że na zewnątrz budynku znajduje się większość układu: sprężarka, parownik, zawór rozprężny, a w środku budynku znajduje się skraplacz, ewentualnie superheater i moduł hydrauliczny. W tym przypadku nie trzeba ogrzewać rurociągów, ale izolacja tych rurociągów jest nadal pożądana. Urządzenia typu split są obecnie najpopularniejsze, jednak rozwiązanie to pociąga za sobą kilka ograniczeń w zakresie rodzaju stosowanych czynników roboczych.

 

W dalszej części artykułu:

  • Efektywność i moc grzewcza pomp ciepła.
  • Czynnik roboczy w pompach ciepła.
  • Obowiązki właścicieli i monterów pomp ciepła.

 

Cały tekst znajdziesz w numerze 7/8/2022 miesięcznika „Inżynier Budownictwa”

 

dr inż. Andrzej Grzebielec
Politechnika Warszawska, Wydział Mechaniczny Energetyki i Lotnictwa
prezes Towarzystwa Chłodnictwa Klimatyzacji i Pomp Ciepła SIMP

 

Sprawdź: Produkty budowlane

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in