Polacy coraz chętniej wyprowadzają się z kraju

02.03.2023

W 2022 roku po raz pierwszy od 5 lat znacząco spadł udział powrotów do kraju – aż o 13 p.p. w porównaniu z rokiem 2021. Wzrósł natomiast udział wyprowadzek za granicę. Głównymi kierunkami wyjazdów były w 2022 roku Niemcy i Hiszpania. Średnie ceny przeprowadzek wzrosły – w kraju o 26%, a z Polski za granicę aż o 39%.

 

Informacje na temat trendów w przeprowadzkach Polaków opublikował w swoim raporcie serwis transportowy Clicktrans.

 

Raport Przeprowadzki 2022 powstał w wyniku analizy ponad 48 tys. zleceń przeprowadzkowych opublikowanych w serwisie Clicktrans.pl w latach 2011-2022. W zleceniach zaobserwowano pewne zmiany – Polacy niechętnie wracają do kraju, za to chętniej podejmują decyzję o wyprowadzce za granicę. Najczęściej wyprowadzają się do Niemiec, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii. W przypadku tego ostatniego kraju obserwowany jest dalszy spadek zainteresowania tym kierunkiem emigracji. Warto przypomnieć, że Wielka Brytania była głównym kierunkiem wyprowadzek z Polski od 2012 do 2020 roku. W porównaniu z 2021 rokiem nastąpił wzrost udziału wyprowadzek z Polski do Hiszpanii – o 5,6 p.p.

 

– Wzrost zainteresowania tym kierunkiem wynikać może z atrakcyjnych cen nieruchomości, stosunkowo niskich kosztów życia i ciepłego, przyjaznego klimatu. Poza tym wielu pracowników pozostało przy formie pracy zdalnej mimo zniesienia pandemicznych obostrzeń. – mówi Michał Brzeziński, CEO Clicktrans

  

przeprowadzki

Zdecydowanie chętniej wyprowadzamy się za granicę. Przez kilka ostatnich lat udział wyprowadzek z Polski oscylował wokół 25-29%. W 2022 wyprowadzki z kraju stanowiły już 42% zleceń między Polską a innymi krajami. Po raz pierwszy od 5 lat tak znacząco spadł także udział powrotów do kraju – stanowił 58% zleceń przeprowadzkowych pomiędzy Polską a innymi krajami.

 

– Coraz więcej ludzi decyduje się na wyemigrowanie z Polski. Na to zjawisko mogła wpłynąć zarówno popularyzacja pracy zdalnej, sytuacja makroekonomiczna oraz lęk o bezpieczeństwo związany z wojną w Ukrainie. Z perspektywy Polski, jeśli ta tendencja się utrzyma, na pewno powinna być to alarmująca wiadomość.   – mówi Michał Brzeziński.

 

przeprowadzki

Rosnące ceny przeprowadzek

Gwałtowny wzrost inflacji i cen paliw nie mógł pozostać bez wpływu na ceny przeprowadzek. Wzrosły one zarówno w przypadku przeprowadzek krajowych, jak i tych za granicę. Średnia cena przeprowadzki krajowej wzrosła o 26%. Cena przeprowadzki z Polski za granicę wzrosła aż o 39%. Najmniejszy wzrost cen odnotowano w przypadku przeprowadzek do Polski – o 18%.

 

przeprowadzki

 

„Raport Przeprowadzki 2022” to siódma edycja raportu na temat przeprowadzek Polaków na terenie Europy. Szczegółowe informacje, wnioski oraz wykresy zawarte zostały w raporcie: https://clicktrans.pl/info/raport-przeprowadzki-2022

 

Źródło: Clicktrans

 

>>> Przez inflację Polacy odpuszczają remonty. Markety budowlane odnotowały duże spadki ruchu

>>> Wzrost cen energii niepokoi aż 92% Polaków

>>> Jakie oczekiwania mają młodzi inżynierowie wobec rynku pracy w budownictwie

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in