Osiedle Riverview położone jest obok Wyspy Spichrzów z ekspozycją na wyspę Ołowiankę i Polską Filharmonię Bałtycką.
Osiedle Riverview powstało w Gdańsku nad brzegiem Motławy, przy ul. Angielska Grobla. To zespół siedmiu budynków mieszkalno-usługowych wybudowanych przez Vastint Poland. Charakterystyczne strzeliste bryły budynków z ceglaną elewacją nawiązują do historycznej zabudowy miasta. Zastosowano w nich szereg rozwiązań budowlano-technicznych wpisujących się w ideę zrównoważonego budownictwa, co pozwoliło na uzyskanie pierwszego w Polsce certyfikatu LEED dla projektu mieszkaniowego.
Osiedle Riverview to zespół siedmiu budynków o zróżnicowanej wysokości od pięciu do sześciu pięter. Łącznie znajdują się tu 282 lokale – od kawalerek po penthousy. Część mieszkań zaprojektowano w nawiązaniu do skandynawskiego modelu zakładającego większą część dzienną w stosunku do reszty mieszkania. Największe będą miały powierzchnię ponad 100 m² i widok na wyspę Ołowiankę, Motławę i pierzeje historycznych kamienic w sąsiedztwie zabytkowego Żurawia Gdańskiego. Wszystkie lokale mają standard wykończenia pozwalający na wprowadzenie się niemal od zaraz.
Projekt architektoniczny przygotowała pracownia APA Wojciechowski we współpracy z miejskim konserwatorem zabytków.
Przeczytaj też: Rozbudowa Nadmorskiego Dworu w Gdańsku
Budowa Oliva Koncept w Gdańsku
– Riverview ma bardzo szczególne położenie w Gdańsku, stąd odzwierciedla dwie twarze miasta: pierwszą – protestancką w duchu, drugą – eklektyczną, barokową. W konsekwencji, od strony portowej projekt otrzymał, nawiązujący ceglanymi elewacjami do manieryzmu flamandzkiego, surowy i spokojny wygląd. Druga strona to ciąg kamieniczek pozostający w dialogu z architekturą mieszczańską obecną w okolicy. Pośrodku znajduje się dziedziniec – wypełniona zielenią, półprywatna przestrzeń dla mieszkańców, otwarta w stronę kanału na Stępce. Również od strony kanału zlokalizowane są punkty usługowe, kafejki oraz promenada, tworząca przedłużenie spacerowego ciągu Gdańska, ciągnącego się od Żurawia przez marinę po hotel Podewils. Plan zagospodarowania przestrzeni wykorzystuje jej pełny potencjał. Odzwierciedla pierzejową zabudowę nabrzeży portowych, ale jest otwarty na przepływające tędy życie i daje kontakt z wodą – mówi Szymon Wojciechowski – architekt APA Wojciechowski.
Na terenie dawnych zakładów mięsnych powstanie także II etap osiedla z zabudową mieszkalną oraz lokalami usługowymi i kulturalnymi. Historyczne budynki zostaną przez zrewitalizowane oraz wkomponowane w nowoczesną architekturę.
Czytaj także: III etap Stacji Dom w Piasecznie
Aroma Park – rusza realizacja III etapu