Olivia Nord i Olivia Nowa to obiekty powstające w Gdańsku, z których jeden będzie pełnił funkcję biurową, a drugi – mieszkaniową z przeznaczeniem na długoterminowy wynajem.
Inwestor otrzymał pozwolenie na budowę Olivia Nord i Olivia Nowa. Otrzymane pozwolenie jest kolejnym z etapów inwestycji i nie oznacza automatycznego rozpoczęcia budowy. Dalsze analizy rynkowe dadzą odpowiedź, kiedy projekt otrzyma zielone światło dla jego realizacji, choć jego kształt jest już znany.
Nowe budynki zostaną wybudowane w północnej części centrum i osiągną wysokość nieco powyżej 50 m, odpowiadając wysokością ostatniej inwestycji Olivia Prime. Pierwszy budynek mieszkalny na terenie Olivii, którego robocza nazwa Olivia Nord związana jest z faktem, że będzie to najbardziej wysunięty na północ budynek centrum, zapewniać będzie funkcję długoterminowego najmu instytucjonalnego (tzw. PRS).
Na czwartej kondygnacji budynku Olivia Nord zaaranżowany zostanie taras, który będzie pełnić funkcję ogólnodostępnej otwartej przestrzeni. Wypełnią go liczne rośliny i miejsca wypoczynku. W budynku dostępnych będzie 151 apartamentów o zróżnicowanej powierzchni. Część mieszkalna będzie mieć 17 kondygnacji, zaś drugi budynek – 15 kondygnacji i 20 tys. m² powierzchni biurowo-usługowej. Różnica w liczbie pięter wynika z różnej wysokości lokali, choć wysokość obu budynków jest taka sama.
W Olivia Nord i Olivia Nowa na kondygnacjach parterowych powstaną lokale usługowe. Tego typu centra lub obiekty wielofunkcyjne (mixed-use) integrują wiele funkcji miejskich. W ostatnich latach szczególną popularnością cieszy się koncepcja miast 15-minutowych, której założeniem jest realizacja większości codziennych potrzeb w promieniu 15-minutowego spaceru.
Za projekt najnowszych budynków odpowiada międzynarodowe biuro architektoniczne Epstein, a za projekt wnętrz – pracownia Design Anatomy.
– Zespół budynków składa się z dwóch form wolno stojących połączonych ze sobą poprzez podium. Sąsiadują ze wspólnym atrium zawierającym ogólnodostępną przestrzeń z zielenią urządzoną o funkcjach publicznych oraz serwisowych. Architektoniczna forma tworzy zwieńczenie układu urbanistycznego istniejącej formy Olivia Centre od strony północnej. W poziomie parteru wejścia do budynków są połączone przestrzennie elementami daszku w formie „meandra” ciągnącego się z przerwami po fasadzie aż do ich południowego narożnika – mówi Paweł Kochanek, senior designer z biura Epstein pracujący nad tym projektem.
Olivia Centre w Gdańsku to nowoczesne centrum mixed-use. Jego powierzchnia wynosi 175 000 m², a docelowo znacznie przekroczy 200 000 m². Projekt całego centrum powstał w pracowniach Konior&Partners oraz BJK Architekci, podobnie jak projekty poszczególnych budynków.
Czytaj także:
Officer – nowy biurowiec w Gdyni
Mixed-use dobrze zaprojektowany – na co zwrócić uwagę w procesie planowania?
Grundmanna Office Park – nowy projekt biurowy w Katowicach