OFF Miasto to część metropolii, a nie tylko inwestycja mieszkalno-usługowa. Realizacja na zawsze odmieni krajobraz Dolnego Miasta.
OFF Miasto spaja wieloaspektowy charakter dzielnicy Dolne Miasto. Łączy potrzeby na pozór sprzeczne: bycie w centrum wydarzeń z jednoczesną możliwością przełączenia się w tryb off i przebywania w otoczeniu natury. I sprawi, że wielkomiejski i industrialny styl Brabanku, sąsiadującego z Muzeum II Wojny Światowej, będzie miał swoją przeciwwagę właśnie w postaci OFF Miasta, otwierającego się na naturę Opływu Motławy.
– Od początku pracowaliśmy nad stworzeniem nowej części miasta, nie tylko kompleksu mieszkalno-usługowego. Chcieliśmy maksymalnie otworzyć OFF Miasto na Gdańsk i zespolić części mieszkalne oraz usługowe z pasem zieleni i placem wodnym, w ramach trendu włączania wody do miasta – opowiada Tomasz Janiszewski, główny architekt i autor koncepcji z biura projektowego BJK Architekci.
Docelowo, w ramach sześciu etapów kwartału OFF Miasto, powstanie ok. 1000 mieszkań i kilkadziesiąt lokali usługowych. Kolejne partie inwestycji zaprezentują różnorodną architekturę, będą wielowymiarowe i „wielomateriałowe”. Pierwszy etap zakłada budowę dwóch budynków oraz zewnętrznej, dostępnej dla wszystkich gdańszczan i odwiedzających miasto gości przestrzeni rekreacyjnej przy nabrzeżu Starej Motławy. Mieszkańcy Gdańska zyskają amfiteatralny bulwar naprzeciw przystani Żabi Kruk, który naturalnie ożywi Dolne Miasto i przywróci dzielnicy niedostępny przez dziesięciolecia kwartał.
W ten sposób powstała koncepcja budowli kaskadowej, wychodzącej bulwarami do brzegu Motławy. Kaskadowość bryły wraz z różnorodnością materiałową nada projektowi dynamiki.
– Głównym założeniem przy projektowaniu części wspólnych było stworzenie wnętrz o miejskim charakterze, spójnych z oryginalną architekturą i otoczeniem, wzbogacając je o elementy i wykończenia, których możemy dotknąć, poczuć i doświadczyć na wiele różnych sposobów – deklarują twórcy: Jakub Piórkowski i Hanna Bialic z PB Studio oraz Maciej Ryniewicz i Rafał Kaletowski ze studia Akurat.
Wyniesione na poziom pierwszego piętra dziedzińce mieszkalne odseparowane zostały od pasaży kaskadowymi nasadzeniami zimozielonych żywopłotów. Zapewniają mieszkańcom pełną prywatność w ogródkach oraz sąsiedzkiej przestrzeni wypoczynkowej na dziedzińcu, otoczonej bujnymi krzewami.
– Nasadzenia w przestrzeni dzielnicy będą więc gatunkami o bogatym kwitnieniu, różnych odcieniach i pokroju. Natura więc nie tylko otoczy OFF Miasto, ale też je wypełni. Zastosowanie monokultur roślinnych ma za zadanie podkreślenie architektury oraz uwydatnienie rytmu nabrzeża, oddającego pierwszy plan wodzie – podkreśla Dorota Rudawa z RS Architektura Krajobrazu.
Integralną częścią projektu dewelopera – Invest Komfort jest sztuka, w związku z tym inwestor zaprosił do współpracy Pawła Nolberta, docenianego na świecie artystę łączącego tradycyjne techniki malarskie z cyfrowymi narzędziami.
Powierzchnia działki dla całego przedsięwzięcia zajmie ok. 56 000 m², a powierzchnia użytkowa mieszkalna – niemal 55 000 m². Projekt obejmie także przebudowę ul. Toruńskiej oraz budowę ul. Jana Ożdżyńskiego. Realizacja całego projektu potrwa kilkanaście lat.
Źródło: Invest Komfort
Czytaj także:
STORIA – nowe osiedle w Gdańsku
Wita 77 – nowy kompleks mieszkaniowy w Gdańsku
Osiedle Smolna Sopot nagrodzone