O szkoleniach on-line i podnoszeniu kwalifikacji

05.06.2020

Podczas posiedzenia Komisji Ustawicznego Doskonalenia Zawodowego PIIB podjęto tematy dotyczące m.in. szkoleń e-learningowych i on-line.

 

 

Obrady Komisji Ustawicznego Doskonalenia Zawodowego PIIB odbyły się on-line 2 czerwca br. Prowadził je Adam Rak – przewodniczący komisji. Na początku uczestnicy rozmawiali o szkoleniach e-learning dostępnych na portalu PIIB. Omówiono także propozycje nowych tematów szkoleniowych. Następnie dyskutowano o szkoleniach on-line, które zostały wprowadzone w związku z sytuacją epidemiczną w kraju i zawieszeniem szkoleń prowadzonych w trybie audytoryjnym. Szkolenia te cieszą się dużym zainteresowaniem wśród członków samorządu zawodowego. Jako pierwsza wprowadziła je Mazowiecka OIIB i udostępniła wszystkich członkom PIIB. Następnie ten typ szkoleń pojawił się w Śląskiej, Łódzkiej, Podkarpackiej, Opolskiej i Lubelskiej OIIB.

Dariusz Karolak – przewodniczący Komisji ds. Podnoszenia Kwalifikacji Zawodowych w Mazowieckiej OIIB zreferował, jak przedstawia się organizacja szkoleń on-line w tej izbie. Do czerwca z 22 przeprowadzonych szkoleń skorzystało 12 339 osób. Ich tematyka cieszy się różnym zainteresowaniem. Jak podał przewodniczący, w szkoleniach dotyczących prawa budowlanego uczestniczyło ok. 1 tys. osób, ale bywają takie, które przyciągają mniej uczestników. Mazowiecka OIIB planuje utrzymanie tego typu szkoleń po wakacjach, z założeniem dwóch tygodniowo.

 

 

Członkowie Komisji Ustawicznego Doskonalenia Zawodowego PIIB mówili także o koordynacji planowanych przez okręgowe izby szkoleń oraz zasadach planowania ich na portalu PIIB. Adam Kuśmierczyk – dyrektor Krajowego Biura PIIB omówił system monitorowania szkoleń na portalu PIIB. To dzięki portalowi szkolenia on-line organizowane przez okręgowe izby są dostępne dla wszystkich członków samorządu zawodowego. Jedynie Mazowiecka OIIB ma swoją platformę, na której zamieszcza przygotowaną ofertę. Dyrektor KB PIIB przekazał informacje o pracach informatycznych prowadzonych obecnie przez biuro oraz planowanych w najbliższej przyszłości. Wspominał m.in. o systemie Seszat wspomagającym organizację sesji egzaminacyjnych na uprawnienia budowlane, o systemie wsparcia rejestracji kandydatów na uprawnienia budowlane, przebudowie strony internetowej PIIB, systemie szkoleń on-line, który został wdrożony w marcu i trwa jego intensywna rozbudowa, elektronicznym systemie obsługi zjazdów i posiedzeń oraz opracowaniu aplikacji mobilnej. A. Kuśmierczyk nadmienił także, że został wprowadzony elektroniczny system powiadamiania wszystkich członków samorządu zawodowego o szkoleniach planowanych przez okręgowe izby. W każdy piątek członkowie otrzymują stosownego e-maila.

O szkoleniach i kursach proponowanych przez TV Dolnośląskiej OIIB opowiedział Marek Kaliński. Od marca tego roku udostępniono 19 nowych wykładów i odnotowano ponad 20 tys. odsłon. Z tej formy doskonalenia zawodowego może korzystać także każdy członek samorządu zawodowego.

Uczestnicy posiedzenia omówili również wnioski w zakresie szkoleń zgłoszone podczas zjazdów sprawozdawczych okręgowych izb i kierowane do Krajowej Rady PIIB.

Adam Rak nawiązał do prenumeraty czasopism branżowych, jaką prowadzą okręgowe izby. Zagadnieniem tym zajmowała się komisja ds. współpracy ze stowarzyszeniami naukowo-technicznymi PIIB. Jej przewodniczący Zygmunt Rawicki zwrócił się do okręgowych izb o stosowne dane, a zestawienie otrzymanych materiałów przygotował Józef Kluska – członek komisji. W opracowaniu znalazły się m.in. informacje o tym, jakie czasopisma są prenumerowane i jak przedstawia się dofinansowanie ze strony okręgowych izb.
Przewodniczący KUDZ PIIB odniósłsię także do okręgowych biuletynów i ewentualności zamieszczania na ich łamach publikacji branżowych oraz specjalistycznych w ramach podnoszenia kwalifikacji przez członków samorządu zawodowego.

 

Urszula Kieller-Zawisza

 

Czytaj też: Szkolenia on-line dla wszystkich członków PIIB

Projekt: Kompetencje dla budownictwa

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in