Dworzec w Chełmie odzyska modernistyczny charakter

05.06.2020

Wybudowany w latach 60. dworzec w Chełmie przejdzie metamorfozę. Poprawi się standard obsług obsługi podróżnych, wprowadzone zostaną nowoczesne rozwiązania techniczne, a bryła budynku odzyska modernistyczny styl.

 

Dworzec w Chełmie będzie się składał z trzech kondygnacji. Na parterze zaprojektowano przestrzeń obsługi podróżnych (hol/poczekalnie, kasy biletowe, toalety) oraz powierzchnie komercyjne, a także miejsca przeznaczone na użytek samorządu lokalnego. Na pierwszym piętrze będą przestrzenie biurowe, a w podziemiu zaplecze techniczne budynku.

 

 

Oprócz nowego zagospodarowania przestrzeni w budynku w projekcie przebudowy uwzględniono kilka ciekawych rozwiązań architektonicznych. Hol dworca będzie miał wysokość dwóch kondygnacji, a na jednej z jego ścian zostanie umieszczony plan miasta w formie orła. Jest on nawiązaniem do rozbudowy w 20-leciu międzywojennym miasta Chełm o Osiedle „Dyrekcja”. Układ urbanistyczny tego osiedla przypominał kształtem zarys orła, co symbolizowało odrodzenie państwa polskiego oraz jego rozwój gospodarczy. Interesujące wykończenie wnętrz nie będzie jedynym nawiązaniem do lokalnego charakteru dworca. Jego elewacja będzie wykonana z cegły licowej. To z kolei nawiązanie do przemysłu związanego z wydobyciem i przetwórstwem kredy, co doprowadziło do rozwoju Chełma w latach 20. XX wieku. Ciekawie bedzie wyglądać zadaszenie części placu dworcowego. Dzięki temu stanie się on typowo miejskim placem z ogródkami kawiarni i restauracji dworcowych. W projekcie bardzo ważna jest zieleń, która przy budynkach w stylu modernistycznym świetnie kontrastuje z elewacją.
 

Zobacz: Budowa Galerii Chełm
 

Po przebudowie dworzec w Chełmie będzie w pełni dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami – przez likwidację barier architektonicznych, montaż ścieżek prowadzących w posadzce wewnątrz budynku i w bezpośrednim otoczeniu dworca, tablic z mapą dotykową obiektu oraz oznaczeń w alfabecie Braille`a, które ułatwią orientację oraz poruszanie się osobom niewidzącym i niedowidzącym. Zostaną zamontowane elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów oraz nowoczesny system informacji głosowej. Poprawi się bezpieczeństwo, gdyż w ramach inwestycji przewidziano montaż systemów monitoringu, kontroli dostępu, sygnalizacji włamania i napadu, a także systemu sygnalizacji pożaru. Całością nowych instalacji i urządzeń będzie zarządzał system BMS (Building Management System). Zainstalowane zostaną systemy wykorzystujące odnawialne źródła energii.

 

Przebudowa dworca w Chełmie jest jednym z projektów realizowanych w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023. Jest współfinansowana ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Ministerstwo Infrastruktury

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in