Notoryczne łamanie przepisów BHP przez pracowników na budowie? Mówimy stanowczo STOP

Artykuł sponsorowany

02.09.2021

Praca w branży budowlanej wiąże się z dużym ryzykiem. Notoryczne łamanie przepisów BHP na budowie sprawia, że sytuacje zagrożenia zdrowia i życia pojawiają się coraz częściej. Coraz szybsza realizacja robót oraz napięte harmonogramy skłaniają wielu pracowników do ułatwiania sobie pracy przez podejmowanie świadomego ryzyka dla ich zdrowia i życia. Dlatego mówimy stanowczo: STOP! i postanawiamy zmienić rzeczywistość na placach budowy. Jak poradzić sobie z pracownikami, którzy nie przestrzegają przepisów BHP?

 

Poniższy artykuł pomoże zrozumieć Ci:

  • Co wpływa na tak wysoką liczbę wypadków śmiertelnych na budowie?
  • Dlaczego statystyki nie odzwierciedlają w pełni rzeczywistości?
  • Jak poradzić sobie z łamaniem przepisów bezpieczeństwa przez pracowników?

Uwaga! Wysoka liczba wypadków śmiertelnych na budowie

Pracownicy budowlani są narażeni na wiele niebezpieczeństw na placu budowy. Prace na wysokości, linie oraz instalacje elektryczne i gazowe, praca ze sprzętem ciężkim czy transport pionowy ciężkich materiałów konstrukcyjnych to tylko niektóre z elementów, które mogą przyczynić się do wypadków na budowach. Statystyki okazują się nieubłagane i wskazują jasno wysoką liczbę ofiar wśród pracowników budowlanych.

 

Według statystyk GUS za 2020 rok, w budownictwie ucierpiały w wypadkach aż 3872 osoby. Aż 39 pracowników poniosło śmierć w wyniku obrażeń. Mogłoby się wydawać, że największa liczba wypadków przypada na sezon letni, czyli wzmożone działania budowlane. Rzeczywistość okazuje się jednak przewrotna.

 

Uwaga! Tylko w IV kwartale 2020 roku przybyło aż 15 ofiar śmiertelnych. W poprzednich 9 miesiącach odnotowano ich 24.

Czy statystyki mówią prawdę o wypadkach w branży budowlanej?

Powyższe statystyki plasują branże budowlaną na niechlubnej pozycji wicelidera w zestawieniu śmiertelności wypadków. To samo dotyczy również liczby poszkodowanych w zdarzeniach na budowach. Warto jednak zaznaczyć, że statystyki nie odzwierciedlają w pełni tego, co dzieje się w rzeczywistości w branży budowlanej.

Wiele firm nie zgłasza incydentów, do których dochodzi na budowie. Bardzo często zdarza się, że pracownicy deklarują wypadek w domu, poza pracą w obawie przed konsekwencjami. Ponadto ponad 60% zdarzeń niebezpiecznych na budowach jest spowodowanych nieprawidłowym zachowaniem pracowników.

 

Sprawdź również ofertę Innowacyjny monitoring wizyjny w SGU!

 

łamanie przepisów BHP

Łamanie przepisów BHP przez pracowników

Jak wspomnieliśmy, u podstaw większości wypadków na budowach leży nieprawidłowe zachowanie pracowników. Dotyczy to przede wszystkim nieprzestrzegania zasad BHP. Brak kasków, zabezpieczeń w przypadku prac na wysokościach to problemy, z którymi boryka się wielu właścicieli firm budowlanych. Nawet jeżeli pracodawca zapewni odpowiednie środki ochrony, nie są one stosowane przez pracowników.

Rozwiązaniem tego problemu jest bez wątpienia edukacja pracowników w zakresie BHP, ale gdy i to zawodzi, pracodawca może zastosować kary porządkowe. Kodeks pracy wskazuje wprost trzy rodzaje działań:

  • upomnienie,
  • nagana,
  • kara pieniężna.

Każdą z tych kar możesz nałożyć na pracownika nie przestrzegającego przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Problem pojawia się jednak wówczas, gdy nie jesteś w stanie sprawować realnej kontroli nad pracownikami przez cały czas pracy. Oczywiście, są do tego wyznaczeni kierownicy oraz brygadziści. Jak pokazuje jednak doświadczenie, przy szerokim zakresie robót nie są oni w stanie być wszędzie przez cały czas.  Warto mieć ograniczone zaufanie i zachować czujność. Jak w takim razie poradzić sobie z problemem łamania zasad BHP przez pracowników?

 

łamanie przepisów BHP

Powiedz STOP! łamaniu przepisów bezpieczeństwa razem z SGU

Jeżeli chcesz mieć realny wpływ na to, jak zachowują się pracownicy na budowie podczas Twojej nieobecności, mamy na to sposób. W SGU proponujemy rozwiązania wykorzystujące nowoczesne technologie dla bezpieczeństwa budowy. Są to dwa systemy, które pozwolą Ci zapewnić realne bezpieczeństwo pracy na budowie. Jak to działa?

  • SOVA ma za zadanie monitorować wskazany obszar przez całą dobę.
  • System VIKI odpowiada za analizę obrazu z kamer i sygnalizuje naszym operatorom o każdym wykroczeniu. Dzięki temu jesteśmy w stanie natychmiast zareagować w przypadku nieprawidłowości.

Na podstawie zebranych przez nas informacji możesz nałożyć również na pracowników odpowiednie kary pieniężne. Dzięki temu nie tylko zyskasz kontrolę, ale także ograniczysz ryzyko zdarzeń zagrażających życiu pracowników.

 

Chcesz wiedzieć więcej? Sprawdź naszą ofertę na stronie SGU!

 

 

 

Polecamy też:

Wykonawcy elewacji chcą zmiany przepisów dotyczących rusztowań

Odpowiedzialność kierownika budowy w zakresie BHP na budowie

Żurawie wieżowe i szybkomontujące do kontroli

Balustrady ochronne – montaż zgodnie z przepisami

Bezpieczeństwo pracy na małych budowach – wyniki kontroli PIP

 

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in