W 2013 r. do Porozumienia dla Bezpieczeństwa w Budownictwie przystąpiła kolejna – ósma – firma budowlana – Mota-Engil. Tym samym powiększyła się grupa przedsiębiorstw zaangażowanych w podnoszenie poziomu bezpieczeństwa na polskich budowach.
W sierpniu 2010 r. siedem największych firm budowlanych w Polsce, w celu wyeliminowania wypadków na budowach, podpisało Porozumienie dla Bezpieczeństwa w Budownictwie. Obecnie jego sygnatariuszami są: Bilfinger Infrastructure, Budimex, Hochtief Polska, Mostostal Warszawa, Mota-Engil, Polimex-Mostostal, Skanska i Warbud. Porozumienie ma charakter otwarty, a przystąpienie do organizacji jest całkowicie dobrowolne.
Cel „zero wypadków” wymaga od każdego menadżera, pracownika i podwykonawcy bycia na budowie „dobrym sąsiadem” – mówi Manuel Mota, prezes Mota-Engil Central Europe S.A. – Oznacza to dbanie nie tylko o własne bezpieczeństwo, ale także o bezpieczeństwo wszystkich osób, z którymi współpracujemy na placu budowy. To wspólny cel wszystkich firm tworzących Porozumienie dla Bezpieczeństwa w Budownictwie. Mota-Engil Central Europe popiera działania związane z edukacją i podnoszeniem kwalifikacji z zakresu bezpieczeństwa pracy dla wszystkich osób związanych z sektorem budowlanym.
Działania porozumienia
Wszyscy członkowie porozumienia stawiają podwykonawcom identyczne wymagania związane z BHP oraz prowadzą wspólną filozofię dotyczącą oceny ryzyka, co wiąże się z każdorazowym przygotowaniem Instrukcji Bezpiecznego Wykonywania Robót. Sygnatariusze chcą również zapewnić taki sam poziom szkoleń dla pracowników i podwykonawców. We wszystkich firmach obowiązują jednolite wytyczne do przeprowadzenia szkoleń informacyjnych.
Od stycznia 2014 r. na wszystkich budowach porozumienia rozpocznie się proces wdrożenia okularów ochronnych, które zabezpieczą wzrok pracowników zarówno firm członkowskich, jak i podwykonawców.
Sygnatariusze zdecydowali również, że szkolenia okresowe dla pracowników będą prowadzone w oparciu o wspólne programy i takie same prezentacje. Każdy pracownik produkcyjny będzie przechodzić przez takie szkolenie raz do roku, a pracownik nadzoru raz na 3 lata.
W maju 2014 r. po raz pierwszy odbędzie się wspólna inicjatywa wszystkich firm tworzących porozumienie – „Tydzień Bezpieczeństwa”, promujący BHP wśród pracowników sił własnych, podwykonawców oraz innych zainteresowanych stron.
Działania Porozumienia wspierają: Główny Inspektor Pracy, Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa, Państwowa Inspekcja Pracy, Związek Zawodowy „Budowlani” oraz Polski Związek Pracodawców Budownictwa.
Źródło: www.porozumieniedlabezpieczenstwa.pl