Montaż brodzika, niezależnie od jego rodzaju i kształtu, nie jest trudnym zadaniem. Wystarczą podstawowe narzędzia i garstka wiedzy, jak zrobić to prawidłowo. Niski lub wysoki, na nóżkach lub na styropianie – niezależnie od typu, instalację podstawy kabiny prysznicowej łatwo można przeprowadzić samodzielnie. Jak zamontować brodzik – oto instrukcja krok po kroku.
Do nowo urządzanych łazienek najczęstszym wyborem są kabiny prysznicowe. Instaluje się je na wannie, na brodziku (na niskim lub wysokim) lub bezpośrednio na posadzce z odpływem liniowym. Montaż w przypadku każdej z tych opcji wygląda inaczej, choć mają pewne elementy wspólne. Dlatego warto, jeszcze na etapie planowania wyposażenia łazienki, podjąć decyzję o rodzaju brodzika. Ma to duże znaczenie dla sprawnego przebiegu prac wykończeniowych, szczególnie gdy planujemy instalację bardzo niskiego brodzika lub jedynie odpływu liniowego w posadzce.
Porady jak zamontować brodzik – zanim zaczniesz
Aby montaż brodzika poszedł sprawnie, warto się do niego dobrze przygotować. O czym warto pamiętać?
Potrzebne narzędzia i akcesoria
Do instalacji brodzika potrzebne są zazwyczaj podstawowe narzędzia, takie jak: wiertarka, poziomica, klucz francuski, śrubokręt, miarka itp. Każdy z czołowych producentów wyposażenia podaje w instrukcji listę niezbędnych narzędzi. Tak jak w przypadku brodzików prostokątnych KOŁO, można się z nimi zapoznać na stronie internetowej.
Miejsce
W narożniku, przy ścianie czy we wnęce? To najczęściej wybierane lokalizacje. W zależności od miejsca, różna powinna być budowa brodzika, w innym miejscu może znajdować się otwór odpływowy (w rogu lub na środku jednego z boków), różny jest sposób instalacji (do jednej ściany lub dwóch) i jego wykończenia. Warto podjąć decyzję o rodzaju brodzika już na etapie projektu.
Otwór odpływowy
Ważne jest jego umiejscowienie na brodziku względem odpływu kanalizacyjnego. Otwór w brodziku nie powinien być zbyt blisko wlotu do kanalizacji. Za mała odległość sprawia, że nie ma odpowiednio dużo miejsca na prawidłowe wygięcie elastycznej rury odpływowej. A to może przede wszystkim utrudniać sprawne odprowadzanie wody z brodzika i zwiększać ryzyko zalewania, szczególnie w przypadku bardzo płytkich brodzików.
Na nóżkach lub na podkładzie ze styropianu
To dwa podstawowe sposoby montażu, oba wymagają nieco innego trybu postępowania. Zazwyczaj polecany jest montaż na nóżkach, a producenci wyposażenia łazienkowego oferują dedykowane zestawy montażowe pasujące do konkretnych linii produktowych.
Niski, z obudową czy do pokrycia płytkami
Sposób wykończenia ma znaczenie dla aranżacji łazienki. Niskie brodziki i te ze zintegrowaną obudową, jak brodziki prysznicowe kwadratowe KOŁO, np. te z serii PACYFIK, FIRST lub SIMPLO nie potrzebują dodatkowej obudowy lub zastosowania innego wykończenia. Z kolei brodziki standardowe bez boków lub głębokie modele wymagają montażu dopasowanego panelu obudowy lub wykończenia płytkami.
Pokrycie posadzki
Specjaliści zalecają, aby nie stawiać brodzika bezpośrednio na surowej posadzce. Powierzchnię pod brodzikiem warto najpierw odpowiednio przygotować (zaimpregnować) oraz wyłożyć ją płytkami. Dopiero na gotową podłogę należy montować brodzik. Zasada ta nie dotyczy brodzików posadzkowych, które montuje się na równi z okładziną podłogową lub nieco ponad jej poziomem.
Odpływ liniowy
Gdy zdecydujemy się na kabinę prysznicową bez brodzika, wówczas jeszcze na etapie prac budowlanych należy wykuć odpowiedni spadek w posadzce i przed położeniem płytek zamontować odpływ liniowy. To rozwiązanie wymaga wcześniejszego zaplanowania.
Instrukcja montażu brodzika na nóżkach – krok po kroku
Dysponując zestawem potrzebnych narzędzi, odpowiednio przygotowanym miejscem w łazience i pełnym zestawem montażowym, możemy przystąpić do montażu brodzika. Pamiętaj, aby przez cały ten czas nie zdejmować folii ochronnej z brodzika, by nie narazić go na uszkodzenia.
1 – Gdy brodzik ma regulowaną wysokość, w pierwszym kroku ustal, na jakim poziomie powinna znaleźć się jego górna krawędź. Sprawdź jednocześnie, jaki jest zakres regulacji wysokości oraz czy panel obudowy wpasuje się w boczną przestrzeń po finalnym montażu.
2 – Niektóre modele wymagają montażu zaczepów mocujących bryłę brodzika do ściany. Po określeniu pożądanej wysokości, zaznacz na ścianie miejsce na otwory mocujące. Wywierć dziury i zamocuj zaczepy.
3 – Przykręć nóżki do spodu brodzika. Zazwyczaj wstępnym etapem będzie montaż ceowników, które wzmacniają całą strukturę, a dopiero do nich montuje się nóżki.
4 – W kolejnym kroku zamontuj armaturę odpływową do brodzika. Ustaw go teraz na nóżkach w docelowym miejscu i sprawdź odległość od posadzki. Sprawdź, czy w tym ułożeniu elastyczna rura jest dobrze dopasowana (czy jest odpowiedni spadek w stronę odpływu) i w razie konieczności przytnij ją. Uważaj na uszczelki, by nie uszkodzić elementów odpływowych.
5 – Wyreguluj ustawienie nóżek i sprawdź poziomicą w różnych kierunkach (na krawędziach, po przekątnych), czy brodzik stoi prosto i czy przylega do ścian. Sprawdź też, czy panel obudowy dobrze pasuje do boku brodzika – na tym etapie możesz jeszcze wyregulować wysokość brodzika, by oba elementy idealnie do siebie pasowały. Gdy osiągniesz finalne ustawienie, przyklej nóżki silikonem do podłoża, by zapewnić stabilność konstrukcji.
6 – Gdy nóżki są wyregulowane, zaczepy zamocowane, a armatura podłączona, możesz zająć się wykończeniem brodzika. Przy ostatecznym ustawieniu napełnij go wodą, sprawdź teraz ponownie czy brodzik jest dobrze wypoziomowany i czy nie przecieka przy spuszczaniu wody. Jeśli wszystko jest w porządku, przyklej boki brodzika do ściany.
7 – Gdy cała konstrukcja stabilnie stoi i jest podłączona do instalacji odpływowej, możesz założyć panel obudowy i zdjąć folię ochronną. Następnie wypełnij silikonem szczeliny pomiędzy ścianą a brodzikiem. Poczekaj przynajmniej dobę, zanim przystąpisz do montażu kabiny prysznicowej. W tym czasie silikon i klej dobrze zwiążą powierzchnie. Całość możesz obciążyć, by powierzchnie styku dokładnie się ze sobą skleiły.
Montaż brodzika niskiego
Płaskie brodziki mogą być montowane na równo z podłogą lub wychodzić ponad powierzchnię posadzki na zaledwie kilka centymetrów. Tak jak modele z serii PACYFIK, które mają zaledwie 3 cm wysokości.
Do instalacji płaskiego brodzika warto przygotować się już na etapie prac budowlanych. Jeśli planujemy osadzić brodzik na tym samym poziomie co płytki, warto wykuć miejsce w posadzce i uszczelnić je, by zabezpieczyć przed przeciekami. Trzeba też przygotować odpowiednio miejsce pod syfon wpuszczony w posadzkę. Przy montażu niskiego brodzika zazwyczaj wykorzystuje się zestawy odpływowe z syfonem czyszczonym od góry.
Elementy instalacyjne niskiego brodzika, by nie wychodził on ponad powierzchnię posadzki, muszą zostać schowane w zagłębieniu posadzki. Zazwyczaj ma ono kilka centymetrów, w zależności od modelu i wysokości niskiego brodzika. Do tego rodzaju modeli przeznaczone są specjalne zestawy montażowe z nóżkami, które odpowiednio reguluje się do pożądanej wysokości i przykręca pod spodem brodzika na ceownikach. Dalej postępuje się tak, jak w przypadku klasycznych brodzików stawianych na nóżkach.
Jeśli planujemy, aby płaski brodzik wystawał ponad powierzchnię płytek, wówczas należy odpowiednio zmniejszyć wysokość zagłębienia w wylewce. Boki brodzika na połączeniach z posadzką należy uszczelnić silikonem, by zapobiec podciekaniu wody.
Sprawdź też:
Posadzki żywiczne i ceramiczne w łazienkach
Projektowanie zabezpieczeń wodochronnych pomieszczeń wilgotnych i mokrych
Wymagania stawiane instalacji elektrycznej w pomieszczeniach kąpielowych