Mińska 63 – mieszkania na warszawskiej Pradze

16.03.2020

Budynek mieszkalny Mińska 63 na stołecznej Pradze Południe jest realizowany przez firmę wykonawczą Totalbud SA. Wykonano fundamenty w technologii tzw. białej wanny.

 

 

Mińska 63 to obiekt na planie litery „F”, budowany w ostrych granicach działki o powierzchni 4989 m². Będzie miał liczbę kondygnacji naziemnych od 5 do 8, a powierzchnia zabudowy wyniesie 1982 m². Powstanie tu 156 mieszkań o powierzchni od 27 do 102 m². Na parterze budynku zostanie umiejscowionych 9 lokali użytkowych: 5 o przeznaczeniu biurowym oraz 4 o przeznaczeniu handlowo-usługowym. Kondygnacja podziemna będzie miała powierzchnię 4122 m² i znajdzie się tu 166 miejsc parkingowych.

Ponieważ nie zachowała się żadna dokumentacja architektoniczno-budowlana przedwojennego, niepodpiwniczonego budynku sąsiadującego z nowo budowanym – co charakterystyczne dla starej Pragi – przed realizacją inwestycji należało go wzmocnić. Aby rozpocząć roboty przy wykopie fundamentowym pod Mińską 63, ten obiekt z okresu międzywojennego trzeba było najpierw podbić i wzmocnić wysokociśnieniową iniekcją strumieniową metodą jet grouting.

Nowy budynek został wykonany z fundamentem w technologii białej wanny. Jego konstrukcja jest słupowo-płytowa i umożliwia zmianę układów funkcjonalnych lokali w stosunku do pierwotnego projektu.

 

 

– Z inżynierskiego punktu widzenia mamy tu budowę bardzo interesującą, ponieważ skomplikowaną w części podziemnej i w takiej konfiguracji technicznej rzadko spotykaną w branży mieszkaniowej. Zgodnie z wcześniejszymi, prawidłowymi badaniami geologicznymi zetknęliśmy się z wysokim poziomem wód gruntowych. Cały teren działki był odwadniany, ponieważ woda była bezpośrednio pod płytą denną. Jest ona w części kotwiona palami. Płyta denna jest bardzo skomplikowaną konstrukcją ze względu na dwa główne czynniki – bardzo dużą ilość przegłębień oraz osadzenie w niej instalacji wentylacyjnej. Jest ona mniej typowa także dlatego, że nie występuje w niej klasyczny poziom -2. W przypadku Mińskiej 63 poziom ten – w sposób umowny – można by nazwać „poziomem -1,5”. Płyta zawiera m.in. 20 przegłębień o wysokości 1,55 m pod systemy parkowania Parklift 340, na których znajdzie się 40 samochodów. W budowie części garażowej było zatem dużo różnych utrudnień, niemniej cała budowa biegnie zgodnie z harmonogramem – opowiada Daniel Lis, kierownik budowy z ramienia Totalbud.

Aktualnie realizowany jest poziom +3 – drugie piętra poszczególnych części budynku. Obiekt stan surowy otwarty osiągnie w czerwcu br. Oddanie do użytku mieszkań przewidziano na maj 2021 r. Inwestycję spółki deweloperskiej Syrena Invest zaprojektowała pracownia architektoniczna AMP atelier.

 

Czytaj także: Coraz trudniej o grunty pod zabudowę w Europie Środkowej

Grodzieńska 19 – mieszkania na warszawskiej Pradze

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.