Projekt Living Places Copenhagen zdobył nagrodę MIPIM Award 2024 w kategorii „Najlepszy projekt mieszkaniowy” za holistyczne podejście do budowania w sposób bardziej zrównoważony.
W kwietniu 2023 r. Grupa VELUX, EFFEKT, Artelia i Enemærke & Petersen otworzyli drzwi Living Places Copenhagen w dzielnicy kolejowej w Kopenhadze – pierwszego prototypu ogólnej koncepcji Living Places. Osiedle składa się z siedmiu budynków: pięciu otwartych pawilonów oraz dwóch ukończonych w pełnej skali domów.
Wizją stojącą za projektem jest pokazanie branży budowlanej, w jaki sposób można pomóc w rozwiązaniu niektórych globalnych wyzwań związanych z klimatem i zdrowiem. Koncepcja opiera się na pięciu kluczowych zasadach – domy powinny być: zdrowe, przystępne cenowo, proste, ponadczasowe i możliwe do realizacji na szeroką skalę. Zasady te można stosować zarówno do nowych, jak i już istniejących budynków.
Projekt Living Places Copenhagen pokazuje, jak budować domy, w których ślad CO2 jest o 2/3 niższy niż obecny duński standard. Emisja CO2 budynków kształtuje się bowiem na poziomie 3,8 kg/CO2/m2/rok. Osiąga się to przy zapewnieniu bardzo dobrego klimatu w pomieszczeniach oraz przy wykorzystaniu istniejących technologii i materiałów. Co warto wskazać, koszt budowy takiego domu nie przewyższa duńskich cen rynkowych standardowego domu jednorodzinnego czy domu w zabudowie szeregowej.
Projekt Living Places Copenhagen zdobył nagrodę MIPIM Award 2024 w kategorii „Najlepszy projekt mieszkaniowy” podczas międzynarodowego wydarzenia w Cannes. W 2023 r. Living Places Copenhagen zdobyło także nagrodę EY Sustainability Award w kategorii innowacyjność, nagrodę Innovative Design Award przyznawaną przez magazyn Bo Bedre Design Awards, a także nagrody „Sustainable Future Award” i „Merit Award for Architecture” Amerykańskiego Instytutu Architekci.
Źródło: VELUX
Przeczytaj też:
Osiedle ECOBerensona w Warszawie w technologii modułowej drewnianej
Naturalnie Aluzyjna w Warszawie – w technologii szkieletowej