Laboratorium UDT w Poznaniu to nowy obiekt wyposażony w nowoczesną infrastrukturę, a jego wielkość pozwala na przeprowadzanie badań urządzeń o dużych gabarytach. Planowana jest dalsza jego modernizacja.
Laboratorium UDT w Poznaniu to kompleks budynków o powierzchni 3100 m², gdzie zastosowano nowoczesne rozwiązania informatyczne, systemy ochronne, klimatyzację oraz zaplecze socjalne. Inwestycja Urzędu Dozoru Technicznego obejmuje m.in. przestrzeń biurowo-szkoleniową, laboratoryjną oraz główny budynek laboratorium badawczego. Przestronne sale szkoleniowe o zmiennej, dostosowywanej do potrzeb kubaturze, z profesjonalnym zapleczem i wyposażeniem audiowizualnym umożliwiają organizowanie specjalistycznych szkoleń i konferencji.
Laboratorium UDT znajduje się w bliskim sąsiedztwie autostrady, co ułatwia dojazd klientów, a przestrzeń wokół kompleksu zapewnia łatwy rozładunek i załadunek obiektów badań oraz wzorcowań, a także badania w przestrzeni otwartej.
Łatwiejszy dostęp i wielkość powierzchni laboratoryjnych umożliwiły już wykonanie pierwszych badań urządzeń o dużych gabarytach. Przeprowadzono badania bezpieczeństwa elektrycznego utylizatora odpadów o wysokości blisko 3 m i wadze 2,5 t.
Modernizacja UDT
Trwa także adaptacja głównego budynku laboratorium badawczego, która pozwoli na uruchomienie nowoczesnej działalności laboratoryjnej m.in. w obszarach badań materiałowych, chemicznych, elektrycznych (w tym stopnia IP), kompatybilności elekromagnetycznej oraz badań stanowiskowych kotłów gazowych i na paliwo stałe, podgrzewaczy elektrycznych, urządzeń bezpieczeństwa dźwigów, urządzeń zabezpieczających przed wzrostem ciśnienia, jak również urządzeń technicznych ciśnieniowych oraz dźwignicowych.
W obiekcie powstanie nowa pracownia badań radiograficznych, która radykalnie usprawni i rozszerzy możliwości badawcze laboratorium UDT. Będzie się w niej znajdował stacjonarny generator promieniowania X o maksymalnej energii promieniowania 450 kV. Takie źródło promieniowania pozwoli na bezproblemowe wykonywanie radiogramów dla wyrobów metalowych o grubości prześwietlanej do 80 mm. Natomiast wielkość pracowni umożliwi prowadzenie badań dużych obiektów o wymiarach ok. 7 x 7 x 3 m. Pozwoli to na zaproponowanie badań prototypów w ramach oceny zgodności.
Urząd Dozoru Technicznego w przyszłości zyska również zmodernizowane stanowiska do badań kompatybilności elektromagnetycznej (EMC), w tym komorę bezodbiciową wraz z wynikającym z zapotrzebowania rynku rozszerzeniem zakresów pomiarowych m.in. do 6 GHz, oraz badań urządzeń transmisji bezprzewodowej.
Czytaj także: Klasyfikacja dźwigów i kryteria ich wyboru
Kontrole stanu technicznego obiektów budowlanych i stałych urządzeń technicznych