Kościół garnizonowy we Wrocławiu po renowacji

26.03.2024

Kościół garnizonowy we Wrocławiu przeszedł modernizację, dzięki czemu nie tylko odzyskał swój oryginalny wygląd, ale także stał się obiektem nowoczesnym i bezpiecznym.

 

Kościół garnizonowy we Wrocławiu

 

Zabytkowy kościół garnizonowy we Wrocławiu to bazylika pod wezwaniem św. Elżbiety Węgierskiej, która została wybudowana na początku XIV w. Gotycka świątynia kilka razy w swojej historii odradzała się ze zniszczeń i kataklizmów.

Dzięki wprowadzonym pracom renowacyjnym budynek zyskał nowoczesne rozwiązania. Dach został odnowiony przy użyciu najnowszych materiałów, tak aby w jak najlepszym stanie zachować wyróżniającą kościół czerwono-zieloną szachownicę. Wykonano także prace elewacyjne, wymieniono rynny i rury spustowe oraz podjęto działania konserwatorskie i restauratorskie detali architektonicznych. Dzięki temu kościół został przygotowany na kolejne dziesiątki lat eksploatacji.

Kościół garnizonowy we Wrocławiu wyróżnia się przede wszystkim kolorowym dachem, łączącym odcienie czerwieni i zieleni. Przez setki lat kościół kilkukrotnie ulegał pożarom. Jego modernizacja nie tylko pomoże w zachowaniu zabytku w dobrym stanie, ale też wzmocni jego odporność. Właśnie z tego powodu wykorzystano najnowocześniejsze na rynku materiały chroniące dach.

 

Kościół garnizonowy we Wrocławiu

 

W trakcie renowacji kościoła garnizonowego wymieniono pokrycie dachowe w oparciu o analizy historyczne i ikonograficzne, a przy tym dobrano nowe dachówki, które są jednym z najbardziej charakterystycznych elementów wizualnych. Jednocześnie kompleksowo zabezpieczono konstrukcję przeciwgrzybicznie i przeciwpożarowo oraz wzmocniono ją pod kątem konserwatorskim. W trakcie prac na dachu usunięto także istniejące łaty i kontrłaty oraz zamontowano nowe.

W projekcie konstrukcji postawiono na wysokiej jakości pokrycia dachowe. Zastosowano membrany dachowe firmy Dorken Delta, które zapewniają skuteczną ochronę przed wilgocią, podmuchami wiatru czy ogniem. Materiał ma europejską klasę ogniową B, dzięki czemu utrudnia rozprzestrzenianie się płomieni.

– Zmiany wprowadzone w konstrukcji dachu kościoła garnizonowego we Wrocławiu znacząco wzmocnią obiekt, dzięki czemu będzie on bardziej odporny na coraz intensywniejsze zdarzenia pogodowe oraz niszczące działanie słońca, wiatru i wody. Najnowocześniejsze produkty ograniczają też wpływ na budynek ewentualnych pożarów oraz wichur, które występują w Polsce coraz częściej. Zwiększy się również żywotność kościoła, dlatego możemy się spodziewać, że dach wytrzyma wiele lat, zanim konieczne będzie przeprowadzenie kolejnych takich prac – tłumaczy Piotr Pytel, doradca techniczny Dorken Delta.

 

Źródło: Dorken Delta

 

Czytaj także:

Kościół Najświętszej Marii Panny w Malborku. Prace konserwatorskie w latach 2014-2016 – założenia i realizacja

Jak w obiekcie zabytkowym w prosty sposób zmniejszyć koszty ogrzewania na przykładzie kościoła w Jaworzu

 

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in