Korzyści płynące z kompleksowej termomodernizacji budynków

Artykuł sponsorowany

05.07.2023

Zarządcy i właściciele nieruchomości mierzą się aktualnie z trudnym wyzwaniem zapewnienia komfortu termicznego w budynkach. To niełatwe zadanie w czasach galopujących cen oraz niepewności co do ciągłości dostaw energii cieplnej. Dlatego też, aby poprawić warunki cieplne w budynku i obniżyć wydatki na ogrzewanie, po pierwsze trzeba przeprowadzić termomodernizację.

 

Warto znać powody, dla których zaizolowanie domu przed wymianą urządzenia grzewczego czy inwestycją w odnawialne źródła energii w kontekście planowania remontu czy argumentowania w przypadku osób zarządzających wspólnotami mieszkaniowymi. Najpierw musimy pomyśleć o audycie energetycznym, w którym znajdziemy sposoby na zmniejszenie zużycia energii, ocenę opłacalności każdej z metod i co najważniejsze wskazanie tych najbardziej optymalnych dla danego budynku. Pierwszym krokiem do ograniczenia strat ciepła jest prawidłowe zaizolowanie budynku, na przykład skalną wełną mineralną i wymiana stolarki okiennej i drzwiowej. Dopiero w kolejnym etapie wymieniamy źródło ciepła, które po uszczelnieniu domu będzie potrzebowało mniej mocy, żeby ogrzać pomieszczenie w wystarczający sposób. Po zrealizowaniu tych kroków inwestycja w OZE może być bardziej opłacalna i przynieść lepsze efekty kosztowe niż w przypadku, gdyby była pierwsza w kolejności, a dodatkowo przynosi pozytywny wpływ środowiskowy.

ROCKWOOL

 

Fot. ROCKWOOL. Frontrock L

 

Korzyści płynące z ocieplenia budynków wełną mineralną to m.in.:

  • obniżenie kosztów eksploatacji – wełna skalna poprawia parametry cieplne budynku, dzięki czemu spada zapotrzebowanie na ogrzewanie i chłodzenie takiego obiektu. Zmniejszenie zużycia energii na cele grzewcze i klimatyzację jest skuteczną strategią obniżania całkowitego kosztu eksploatacji i utrzymania, a co za tym idzie – podnoszenia atrakcyjności obiektu,
  • podniesienie komfortu przebywania w budynku – dzięki odpowiedniej izolacji z wełny skalnej w budynku panować będzie odpowiednia temperatura i akustyka, dając najwyższy komfort pracy i przebywania w budynku, co wpływa na atrakcyjność powierzchni wynajmowanych. Cisza i odpowiednia temperatura zarówno zimą, jaki latem to idealne warunki do pracy, zabawy czy nauki,
  • renowacja dla większej trwałości – dzięki wysokiej jakości izolacji termicznej z wełny skalnej budynek zyskuje nowe życie nie tylko pod względem wyglądu, ale również pod kątem trwałości i odporności. Dzięki temu może pracować jako inwestycja przez wiele kolejnych lat,
  • tworzenie zdrowszych i bezpieczniejszych przestrzeni – zdrowszy klimat w pomieszczeniach jest możliwy dzięki izolacji z wełny skalnej, która pozwala ograniczyć kondensację wilgoci i utrzymać korzystny mikroklimat. Zmniejszenie śladu węglowego budynku, poprawa efektywności finansowej, zarówno wynikającej z kosztów, jak i atrakcyjności powierzchni budynku do wynajmu, czy też poprawa komfortu, mają kluczowe znaczenie dla tworzenia zrównoważonych, zdrowych budynków przyszłości.

Dzięki rozwiązaniom z wełny skalnej ROCKWOOL właściciele nieruchomości mogą przekształcić istniejące budynki w nowoczesne i wydajne przestrzenie, wykorzystywane przez wszystkich.

ROCKWOOL

Fot. ROCKWOOL. Frontrock Plus

 

Jak przeprowadzić termomodernizację?

Kroki, jakie należy podjąć, by przeprowadzić termomodernizację, skupiają się na:

  • zapewnieniu efektywności energetycznej – obniżenie zużycia energii na cele grzewcze i redukcja emisji CO2 podniesie klasę energetyczną obiektu, co prowadzi do oszczędności na kosztach eksploatacji i wzrostu atrakcyjności nieruchomości;
  • podniesieniu komfortu przebywania w pomieszczeniach – poprawa komfortu w przestrzeni wewnętrznej budynku poprzez utrzymanie stabilnej temperatury, zarządzanie wilgotnością i zapewnienie dopływu świeżego powietrza może znacząco poprawić produktywność znajdujących się w budynku osób,
  • poprawie komfortu akustycznego – redukcja hałasu powinna być brana pod uwagę jako jedna z głównych kwestii do rozważenia, gdyż hałas ma olbrzymi wpływ na nasze samopoczucie, efektywność pracy czy zdolność skupienia się i nauki.

Warto pamiętać, że inwestowanie w termomodernizację budynków wielorodzinnych nie tylko poprawia komfort ich mieszkańców, ale może stać się także doskonałym narzędziem do pobudzenia rozwoju gospodarki.

ROCKWOOL

Fot. ROCKWOOL. Frontrock Super

Termomodernizacja z ROCKWOOL

Wełna skalna ROCKWOOL jest wystarczająco wszechstronna, aby wspierać każdy projekt termomodernizacji i to we wszystkich obszarach, począwszy od dachu, fasad, podłóg, przez ściany działowe, stropy i podłogi, kończąc na garażach i systemach klimatyzacyjnych. Siedem mocy skały może pomóc ożywić światowe zasoby budowlane i pomóc nam sprostać licznym wyzwaniom stojącym przed obecnymi i przyszłymi pokoleniami.

Wykorzystanie skały do stworzenia użytecznych i innowacyjnych rozwiązań pozwoli poprawić efektywność i wydajność termomodernizowanych budynków, zapewniając jednocześnie bezpieczeństwo mieszkańców, użytkowników i mienia.

Ocieplenie ścian zewnętrznych ponadto poprawi estetykę elewacji i przyniesie konkretne korzyści – komfortowe warunki mieszkańcom oraz niskie koszty ogrzewania na co dzień.

Ocieplenie wełną skalną to również skuteczna broń przeciwko smogowi i gwarancja czystszego powietrza w najbliższym otoczeniu – izolacja ścian zewnętrznych sprawia, że eksploatacja budynku z zastosowaniem materiałów ROCKWOOL generuje znacznie mniej zanieczyszczeń, które dostają się do powietrza.

ROCKWOOL

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in