Kongres Budownictwa Polskiego już w kwietniu

16.03.2022

Kongres Budownictwa Polskiego to dwudniowe spotkanie przedstawicieli sektora budowlanego i branż towarzyszących, poświęcone tematyce budownictwa i infrastruktury w obecnej dekadzie, obejmujące cykl wykładów i debat z udziałem liderów największych firm, naukowców, praktyków, decydentów oraz przedstawicieli sektora finansów, ubezpieczeń i administracji państwowej.

 

Kongres Budownictwa Polskiego

 

Kongres Budownictwa Polskiego będzie się odbywał od 12 do 13 kwietnia 2022 r. w Sali Ziemi w Poznań Congress Center. Uczestnicy dyskutować będą o głównych problemach i wyzwaniach polskich firm z sektora budownictwa, tj. waloryzacji, zagrożeniach kumulacji robót budowlanych, nadzwyczajnych wzrostach cen materiałów budowlanych i paliwa, kryzysie na rynku pracy czy ograniczeniach finansowania inwestycji. Omówione zostaną strategiczne kierunki rozwoju branży budowlanej w Polsce w kontekście ogólnej sytuacji w gospodarce krajowej i UE, które wymagają oceny i nowego, perspektywicznego podejścia. I edycji Kongresu Budownictwa Polskiego przyświeca motyw przewodni: „Co należy w branży budowlanej zmienić, aby działać i budować sprawniej?”.

Organizatorami wydarzenia są Polski Związek Pracodawców Budownictwa oraz Grupa MTP. Jednym z członków Rady Programowej Kongresu Budownictwa Polskiego jest prof. dr hab. inż. Zbigniew Kledyński, prezes Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa. Patronat honorowy objął Prezydent Miasta Poznania.

– Bez wątpienia najbliższe lata to okres sporego niepokoju i wielu wyzwań, jakie staną przed branżą. Prócz znaczących środków, na które patrzymy z optymizmem, a które zaplanowano na szeroko zakrojone inwestycje w energetykę, kolejnictwo czy infrastrukturę transportową, przed nami także okres istotnych zagrożeń dla sprawnego funkcjonowania i rozwoju. Mowa chociażby o permanentnym braku wykwalifikowanych kadr, a obecnie dodatkowym odpływie rąk do pracy z uwagi na rosyjską agresję na Ukrainę. Jeśli dodać do tego zaostrzanie unijnych norm, związanych z ochroną środowiska naturalnego, czy wciąż szeroko dyskutowaną technologię BIM, widzimy, że w branży budowlanej dzieje się aż nadto dużo. (…) Nadrzędnym celem kongresu jest wypracowanie wspólnych stanowisk w strategicznych dla sektora obszarach oraz wskazanie największych zagrożeń i działań, które mają im zapobiec – mówi Dariusz Muślewski z Grupy MTP.

 

Kongres Budownictwa Polskiego – tematyka

Proces przygotowania kongresu przebiega w oparciu o prace komitetów obszarowych, na czele których stanęli eksperci, naukowcy, praktycy. Wydarzenie podzielone zostało na sześć sesji tematycznych oraz debaty w ramach okrągłych stołów. We wtorek, 12 kwietnia, podejmowane będą tematy: DOBRE PRAWO, DOBRE BUDOWNICTWO (paneliści m.in.: Mariusz Haładyj, prezes Prokuratorii Generalnej RP, Piotr Kledzik, prezes zarządu PORR SA, Hubert Nowak, prezes Urzędu Zamówień Publicznych, Konrad Płochocki, dyrektor generalny i wiceprezes Polskiego Związku Firm Deweloperskich), EKONOMIA I FINANSE (paneliści m.in.: Wojciech Trojanowski, członek zarządu Strabag sp. z o.o., Radosław Kwiecień, członek zarządu BGK, Janusz Władyczak, prezes zarządu KUKE), RYNEK PRACY I KSZTAŁCENIE (paneliści m.in.: Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej, Marzena Machałek, sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki, Andrzej Garbacz, dziekan Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej, Janusz Komurkiewicz, prezes zarządu Związku Polskie Okna i Drzwi, członek zarządu Fakro sp. z o.o.).

W środę, 13 kwietnia, głównymi zagadnieniami będą: BUDOWNICTWO I INFRASTRUKTURA W OBECNEJ DEKADZIE (paneliści m.in.: Piotr Kledzik, prezes zarządu PORR SA, Włodzimierz Mucha, wiceprezes zarządu PSE SA, Artur Popko, prezes zarządu Budimex SA, Piotr Uściński, sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii, Tomasz Żuchowski, p.o. Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad), INNOWACJE I NOWE TECHNOLOGIE (paneliści m.in: Radosław Borkowski, dyrektor zarządzający, członek zarządu Somfy, Robert Geryło, dyrektor Instytutu Techniki Budowlanej, Kamil Marjanek, dyrektor zarządzający Foamax Polska), ENERGIA I ŚRODOWISKO (paneliści m.in: Przemysław Janiszewski, dyrektor Budownictwa Energetyczno-Przemysłowego Unibep SA, Marcin Tadeusiak, prezes zarządu JT SA). Ponadto, mając na uwadze ostatnie wydarzenia w Ukrainie i ich wpływ na kondycję branży budowlanej, w każdej sesji kongresu znajdą się odniesienia do potencjalnych zagrożeń oraz propozycje rozwiązań, mające na celu zmniejszenie negatywnych skutków obecnej sytuacji dla polskich przedsiębiorstw.

 

W gronie deweloperów, generalnych wykonawców, inwestorów i liderów rynku w trakcie trwania Kongresu Budownictwa Polskiego prowadzone będą rozmowy o segmentach najistotniejszych dla polskiej gospodarki: budownictwie kubaturowym i przemysłowym, drogowym, kolejowym, hydrotechnicznym, energetycznym i OZE oraz komunalnym.

 

Program wydarzenia oraz rejestracja: www.kongresbudownictwa.eu

 

Przeczytaj też:

Infrastruktura Polska i Budownictwo 2022

Krynicka Konferencja Naukowa

Cisza przed burzą na rynku materiałów budowlanych

 

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in