Zastosowanie kleju gipsowego – jak ułatwić sobie prace wykończeniowe?

Artykuł sponsorowany

21.11.2022

Klej gipsowy wyróżnia się doskonałą elastycznością i wysoką przyczepnością. Jego głównym zastosowaniem jest klejenie płyt gipsowo-kartonowych. Zakres zastosowania kleju gipsowego jest jednak o wiele szerszy. Produkt ten nadaje się do łączenia różnych materiałów i powierzchni. Sprawdź, do jakich prac można wykorzystać klej gipsowy.

 

Mężczyzna w kombinezonie roboczym i pomarańczowym kasku mocuje ozdobną płytę karton-gipsową do ściany, za pomocą kleju gipsowego

 

Jakie są właściwości kleju gipsowego?

Klej gipsowy to produkt, który składa się z:

  • gipsu (półwodnego siarczanu wapnia), czyli spoiwa budowlanego,
  • wypełniaczy skalnych,
  • dodatków modyfikujących – decydują one o takich właściwościach, jak czas wiązania, przyczepność czy podatność na oddawanie wody do chłonnego podłoża.

W sprzedaży klej gipsowy dostępny jest w postaci sypkiego proszku, który trzeba wymieszać w odpowiednich proporcjach z wodą. Powstała w ten sposób masa cechuje się wysoką plastycznością, bardzo dobrą przyczepnością i łatwością obróbki. Klej gipsowy tworzy niezwykle trwałe połączenia i ma doskonałe właściwości wiążące. Przy tym jest elastyczny, co eliminuje powstawanie pęknięć.

 

Kleje gipsowe na SIG.pl – sprawdź pełną ofertę

 

Zastosowanie kleju gipsowego – do czego się przyda?

Podstawowym zastosowaniem kleju gipsowego jest przyklejanie płyt gipsowo-kartonowych do ścian (klej do regipsów). Tego typu prace wykończeniowe stanowią alternatywę dla tynków wewnętrznych. Tzw. suche tynki to najszybszy i najprostszy sposób na wyrównanie krzywych ścian i powierzchni w remontowanych domach. Ponadto klej gipsowy można wykorzystać do:

  • montażu elementów sztukaterii gipsowej,
  • klejenia zespolonych płyt do izolacji cieplnej i akustycznej w zastosowaniu wewnętrznym,
  • przyklejania płyt gipsowo-włóknowych,
  • przyklejania płyt z wełny mineralnej,
  • usuwania nierówności tynków i ścian wewnątrz budynków,
  • montażu narożników aluminiowych.

Co ważne, klej gipsowy może być stosowany w pomieszczeniach, w których stała wilgotność powietrza nie przekracza 70%. Oznacza to, że tymczasowo zwiększona wilgotność w kuchni czy łazience nie jest przeciwwskazaniem do zastosowania tego spoiwa. Standardowo poziom wilgotności w pomieszczeniach mieszkalnych wynosi bowiem od 40% do 60%.

 

Czytaj więcej: Jakie płyty na sufit podwieszany wybrać?

 

Gdzie sprawdzi się klej gipsowy?

Doskonałe właściwości kleju gipsowego sprawiają, że nadaje się on do przyklejania płyt g-k do różnych powierzchni. Z powodzeniem może być stosowany na wszystkich tradycyjnych podłożach budowlanych – ścianach z cegły, pustaków ceramicznych i betonowych oraz gazobetonie. Natomiast nie jest zalecane używanie kleju gipsowego w przypadku szkła, drewna, metalu, a także bardzo gładkiego betonu.

 

Mężczyzna w białych rękawiczkach rozprowadza klej gipsowy na niebieskiej ścianie celem przymocowania sztukaterii gipsowej.

 

Dlaczego klej gipsowy ułatwia prace wykończeniowe? Jakie są jego zalety?

Zastosowanie kleju gipsowego daje wiele korzyści. Inwestor decydując się na ten rodzaj spoiwa, zyskuje pewność trwałego zespolenia płyt z podłożem na wiele lat. Co więcej, zastosowanie kleju gipsowego i płyt gipsowo-kartonowych pozwala na błyskawiczne przeprowadzenie prac remontowych.

 

Z kolei wykonawcy doceniają doskonałe właściwości robocze kleju gipsowego. Po rozrobieniu zaprawa uzyskuje konsystencję pasty o wysokiej przyczepności. Masa aplikowana na ścianę w postaci tzw. placków pozostaje na swoim miejscu i nie spływa, co zwiększa komfort wykonywania prac wykończeniowych. Ponadto klej gipsowy cechuje się optymalnym czasem wiązania. Pozwala na dokonywanie korekt i poprawek ułożenia płyt już po przyklejeniu ich do podłoża przez 2 do 10 min (w zależności od chłonności podłoża).

 

Klej gipsowy jest także łatwy w przygotowaniu z uwagi na znakomite właściwości zarobowe. Łatwo się go miesza, dzięki czemu można za jednym razem rozrobić cały worek, co przyspiesza pracę. Wyróżnia się także wysoką wydajnością i jest niepalny.

 

Warto pamiętać przed nałożeniem kleju gipsowego" na grafice pracownik nakładający klej gipsowy pod zamontowanie cegieł - infografika

 

Jak stosować i nakładać klej gipsowy?

Pracę z klejem gipsowym należy zawsze rozpocząć od właściwego przygotowania podłoża. Powierzchnia powinna być sucha, stabilna, pozbawiona zatłuszczeń, kurzu, brudu, starych powłok malarskich, resztek tynku i środków antyadhezyjnych oraz wolna od korozji biologicznej (bez ognisk pleśni czy oznak rozwoju grzybów). Słabo związane części podłoża należy odkuć, a fragmenty osypliwe oczyścić. Zanieczyszczenia mogą bowiem osłabić przyczepność kleju gipsowego. Dodatkowo podłoża mocno chłonne lub śliskie warto wcześniej zagruntować odpowiednim preparatem gruntującym.

 

Przygotowanie kleju gipsowego polega na wymieszaniu suchej bazy z czystą wodą w proporcjach podanych przez producenta na opakowaniu. Najczęściej ok. 1 kg proszku łączy się z 0,5 l wody i pozostawia na okres 3–5 min. Aby uzyskać jednorodną masę bez grudek, najlepiej użyć mieszadła wolnoobrotowego, ale zaprawę można także wymieszać ręcznie. Warto pamiętać, aby do przygotowywania kleju gipsowego stosować czyste narzędzia. Pozostałości poprzedniej mieszanki powodują szybsze wysychanie masy oraz uniemożliwiają uzyskanie gładkiej struktury. Trzeba też wiedzieć, że klej po rozrobieniu nadaje się do zużycia w ciągu 30–45 min, a maksymalnie do godziny.

 

Jak przykleić płyty gipsowe do ściany?

Przyklejanie płyt gipsowo-kartonowych do ścian należy rozpocząć od punktowego nałożenia kleju na tylną powierzchnię za pomocą nierdzewnej pacy, kielni lub szpachelki. Zaprawa powinna mieć postać placków o średnicy ok. 10 cm i grubości ok. 2 cm, które należy aplikować równomiernie w odstępach maksymalnie 50 cm. Zaleca się także rozciągnięcie kilku placków wzdłuż krawędzi płyty. W bezpośrednim sąsiedztwie otworów okiennych, umywalek, kominów itp. klej należy nanosić w sposób ciągły, na całą powierzchnię płyty.

 

Kolejnym krokiem jest przyłożenie płyty do ściany w odpowiedniej pozycji i lekkie dociśnięcie za pomocą łaty budowlanej o długości 1-2 m. Przy tym płyty nie należy dociskać maksymalnie. Najlepiej najpierw sprawdzić pion i płaszczyznę z płytami obok przy pomocy poziomicy. Pozwoli to na dokonanie ewentualnych poprawek. Przyklejając płyty, należy także pozostawić szczeliny około 10 mm pomiędzy płytą a podłogą oraz 5 mm pomiędzy płytą a sufitem. Umożliwia to swobodną cyrkulację powietrza i pozwala na prawidłowe związanie kleju gipsowego. Płyty nie powinny się też bezpośrednio stykać – należy pozostawić pomiędzy nimi 2 mm przerwy.

 

Po ok. 10 min klej gipsowy zaczyna wiązać. Kolejną płytę przykleja się po minimum 15 min. Ostatnim krokiem jest wypełnienie łączeń płyt za pomocą mas lub gipsów szpachlowych, a następnie przykrycie powierzchni cienką warstwą gładzi.

 

Sprawdź też ofertę wylewek samopoziomujących od SIG.pl

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in