Minister infrastruktury podpisał rekomendację dla stosowania Katalogu typowych konstrukcji drogowych obiektów mostowych i przepustów. Opracowanie pozwoli na obniżenie kosztów projektowania i budowy obiektów tego typu na polskich drogach.
Publikacja katalogu jest finalizacją kolejnego etapu procesu optymalizacji kosztów realizacji inwestycji drogowych. Katalog jest kompleksową bazą wiedzy dla projektantów, wykonawców i zarządców dróg na temat konstrukcji tego typu. Ma ułatwić ich projektowanie i budowę, co powinno przyczynić się do obniżenia kosztów inwestycji.
Czytaj: BIM w projektowaniu i realizacji mostów
Most w Kołobrzegu Fot. pixabay (webandi)
Opracowany przez zespół ekspertów pod kierownictwem profesora Tomasza Siwowskiego katalog zawiera ponad 50 typowych projektów mostów i przepustów dla dróg wszystkich kategorii. Do opracowania katalogu wykorzystano rozwiązania zastosowane w ostatnich latach w inwestycjach realizowanych w Polsce oraz innych państwach Unii Europejskiej. Korzystanie z katalogu, który został udostępniony na stronie internetowej Ministerstwa Infrastruktury, będzie nieodpłatne.
Katalog pozwoli wszystkim uczestnikom procesu budowlanego na oszacowanie kosztów realizacji danej inwestycji, a także jej późniejszego utrzymania. To także swoisty elementarz dla zarządców dróg samorządowych w zakresie projektowania, budowy i utrzymania mostów.
Katalog typowych konstrukcji drogowych obiektów mostowych i przepustów
- Część I. „Kształtowanie konstrukcji” stanowi zbiór sprawdzonych rozwiązań konstrukcyjnych w zakresie mostów, wiaduktów, estakad oraz przepustów do projektowania na drogach publicznych wszystkich kategorii i klas.
Może być stosowany przez zarządców dróg publicznych, pełniących rolę inwestorów, projektantów i wykonawców drogowych obiektów mostowych i przepustów.
Katalog, oprócz wskazania typowych rozwiązań konstrukcyjnych, zawiera także schematy postępowania, wskazujące w uporządkowany sposób ścieżkę wyboru optymalnego rozwiązania, wynikającego z przyjętych do projektowania założeń i typowych uwarunkowań.
Głównym celem Katalogu jest wspomaganie procesu decyzyjnego zarządców dróg oraz działających w ich imieniu projektantów. Katalog nie wyręcza projektanta z podejmowania decyzji i odpowiedzialności, ani nie zastępuję projektu budowlanego. Jednocześnie nie ogranicza możliwości stosowania innych, w tym nietypowych, rozwiązań.
Zobacz też: Nowe mosty w Krakowie
Katalog typowych konstrukcji drogowych obiektów mostowych i przepustów nie stanowi przepisów techniczno-budowlanych w rozumieniu ustawy Prawo budowlane i przeznaczony jest do dobrowolnego stosowania.
Uzupełnienie do rekomendowanego „Katalogu…” stanowią następujące opracowania:
- „Katalog typowych konstrukcji drogowych obiektów mostowych i przepustów. Część II. Podstawowe wiadomości o drogowych obiektach mostowych”,
- „Charakterystyka katalogów krajowych”,
- „Charakterystyka katalogów zagranicznych”,
- „Charakterystyka obiektów mostowych wybudowanych w Polsce po 2008 roku”,
- „Oszacowanie potencjalnych oszczędności wynikających z zastosowania katalogu”.
Ministerstwo Infrastruktury