Kamienica w Bytomiu – udana renowacja

19.05.2022

Kamienica w Bytomiu przy ulicy Piłsudskiego 65/69 przeszła rewitalizację, którą doceniło jury konkursu Fasada Roku 2021.

 

Kamienica w Bytomiu

 

Zabytkowa kamienica w Bytomiu przy ulicy Piłsudskiego 65/69 przeszła renowację, której efektem było przywrócenie dawnego wyglądu jej elewacji. Budynek powstał w 1925 r. w stylu wczesnego modernizmu, a wyróżniała ją kolorowa fasada udekorowana sztukaterią. Niekorzystne warunki atmosferyczne działające na elewację budynku oraz zanieczyszczenie powietrza sprawiły, że z biegiem lat utraciła ona swój pierwotny blask, a piękne zdobienia niemal zniknęły pod warstwą brudu.

Do renowacji zabytkowych murów kamienicy przyczyniła się wspólnota mieszkaniowa i zarządca budynku. W 2020 r. przeprowadzono renowację elewacji. Wykonała ją firma Nova-Bud Sp. z o.o. z Piekar Śląskich w oparciu o projekt architektoniczny przygotowany przez Studio Projektowe Adrian Gajda.

 

Kamienica w Bytomiu

 

– W ramach rewitalizacji kamienicy przeprowadziliśmy m.in. prace polegające na oczyszczeniu, odgrzybieniu i odtworzeniu pierwotnej kolorystyki elewacji, którą udało się odkryć podczas usuwania zanieczyszczeń. Zrealizowaliśmy również renowację zdobniczych elementów sztukateryjnych. Część z nich była dobrze zachowana i wymagała jedynie odnowienia, ale były także takie, które trzeba było odtworzyć poprzez wykonanie wiernych kopii z wykorzystaniem specjalnych form oraz zapraw sztukatorskich. Zadanie obejmowało też wykonanie obróbek blacharskich i wymianę parapetów, attyki oraz gzymsów. Konieczne było również wykonanie izolacji przeciwwilgociowej – mówi Łukasz Nowak, właściciel firmy Nova-Bud.

 

Kamienica w Bytomiu

 

Jak zaznacza Łukasz Nowak, zawilgocone ściany to bardzo często pojawiający się problem podczas renowacji budynków. Kamienica w Bytomiu również miała zawilgoconą fasadę. W celu odprowadzenia nagromadzonej w murach wody zastosowano wysokiej jakości tynki renowacyjne. To bardzo istotne, bo woda działa destrukcyjnie na materiały budowlane. Zamarzając, może powodować ich rozsadzanie i pękanie. Dodatkowo na wilgotnych powierzchniach łatwiej osadza się brud i rozwija korozja biologiczna, powodując nieestetyczne, czarne lub zielone wykwity na elewacji. Zawilgocenie prowadzi także do rozpuszczenia soli zawartych w materiałach budowlanych, które podczas wysychania niszczą warstwy malarskie i tynkarskie. Stąd niezwykle istotne jest wykonanie odpowiednich zabezpieczeń przed wodą w każdym budynku.

Odnowienie fasady oraz odtworzenie elementów sztukateryjnych i detali architektonicznych w bytomskiej kamienicy wymagało pieczołowitości i dużego zaangażowania. Wykonawca poradził sobie z tym zadaniem na tyle dobrze, że kamienica w Bytomiu przy ulicy Piłsudskiego 65/69 stała się finalistą konkursu Fasada Roku 2021, uzyskując nagrodę główną w kategorii „budynek zabytkowy po renowacji”.

 

Zdjęcia: Baumit

 

Przeczytaj też:

Renowacja budynków z zawilgoconymi i zasolonymi murami

Udana renowacja – Stara Spalarnia w Poznaniu

Dworzec kolejowy w Bydgoszczy – udana renowacja historycznego obiektu

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in