Jak zapewnić prywatność akustyczną, wizualną i architektoniczną w biurze?

Artykuł sponsorowany

08.09.2023

W firmach, w których pracownicy najczęściej wykonują swoje obowiązki w biurach na planie otwartym, poufność i dyskrecja stają się wartością szczególnie poszukiwaną. Warto zaznaczyć, że prywatność w pracy jest wieloaspektowa – dzieli się na akustyczną, wizualną i architektoniczną. Zrozumienie ich istoty jest kluczowe dla tworzenia przestrzeni sprzyjających efektywnemu funkcjonowaniu i zapewnieniu komfortu pracy.

 

Właśnie dlatego coraz więcej organizacji poszukuje rozwiązań, które pozwolą zrównoważyć potrzebę współpracy z ochroną prywatności. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak zapewnić akustyczną, wizualną i architektoniczną poufność w biurach typu open space.

 

prywatność akustyczna

Czym jest prywatność akustyczna?

Prywatność akustyczna w przestrzeni biurowej ma dwa wymiary. Odnosi się do stworzenia warunków pracy, które minimalizują zakłócenia dźwiękowe i ograniczają ich przenikanie między różnymi strefami biurowymi. Hałas w tle open space, który utrudnia skupienie i efektywność pracy, generowany jest nie tylko przez ludzi, ale także różnego rodzaju sprzęty. Drugi aspekt dotyczy prywatności mowy nazywanej czasem też poufnością akustyczną. Zwłaszcza podczas spotkań zespołu czy wideokonferencji pozwala uczestnikom na dzielenie się informacjami bez obawy o ich podsłuchanie.

Jak zadbać w biurze o prywatność akustyczną pracowników?

Istotą prywatności akustycznej jest zarówno zmniejszenie poziomu hałasu, jak i zapewnienie optymalnej izolacji dźwiękowej. Przekłada się to na lepsze warunki pracy i wyniki zespołu. W praktyce można to osiągnąć przez zastosowanie specjalistycznych materiałów izolacyjnych, aranżację przestrzeni biurowej, a także wprowadzenie innowacyjnych rozwiązań, takich jak kabiny akustyczne Hushoffice. Boksy biurowe do pracy indywidualnej i zespołowej, dzięki zastosowaniu materiałów o wysokiej izolacyjności akustycznej, są w stanie skutecznie zredukować hałas i zgiełk otoczenia oraz zapewnić prywatność w czasie prowadzenia rozmów telefonicznych czy spotkań biznesowych.

Podwójna kabina akustyczna hushTwin do pracy indywidualnejŹródło: hushoffice.com

Czym jest prywatność wizualna?

Prywatność wizualna odnosi się do stworzenia warunków pracy, które ograniczają niepożądane obserwacje lub widoczność czynności wykonywanych przez pracowników. Uwzględnienie jej przy aranżacji biura sprawia, że zatrudnieni czują się podczas wykonywania zadań bezpiecznie.

W otwartej przestrzeni bez ścianek działowych i indywidualnych gabinetów, prywatność wizualna staje się istotnym czynnikiem wpływającym na wydajność pracy. Uczucie ciągłego nadzorowania może powodować wzrost stresu i prowadzić do wyczerpania mentalnego. Poufność wizualna ma także drugi aspekt, który dotyczy eliminacji wzrokowych czynników rozpraszających. Chodzi o usunięcie lub zminimalizowanie bodźców, które mogą powodować dekoncentrację i odciągać uwagę od pracy.

Jakie rozwiązania warto wdrożyć, aby poprawić prywatność wizualną?

W celu osiągnięcia odpowiedniego poziomu prywatności wizualnej, projektanci wnętrz biurowych stosują różne rozwiązania, takie jak mobilne ścianki działowe, rośliny czy modułowe meble. Niedrogim i skutecznym rozwiązaniem są także filtry zapewniające prywatność monitora pod każdym kątem. Dzięki temu pracownicy z prawej i lewej strony nie mogą przeczytać prywatnych wiadomości e-mail lub innych poufnych informacji.

Jednym z przemyślanych sposobów planowania przestrzeni biurowych, jest umieszczenie w nich mobilnych budek akustycznych. Kabiny biurowe, takie jak hushHybrid od Hushoffice wyróżniają się wygodnym siedziskiem, sprzyjającym utrzymaniu wyprostowanej pozycji ciała czy blatem z regulacją głębokości. Boksy akustyczne można zamówić z dodatkowymi naklejkami na szybę, z efektem oszronienia. Umożliwiają wykonywanie zadań wymagających skupienia czy prowadzenia poufnych rozmów, jednocześnie ograniczając bezpośrednią widoczność tych czynności przez pozostałych pracowników. Dodatkowo, regulowany system oświetlenia i wentylacji pozwala na pracę w komfortowych warunkach i osiąganie lepszych wyników.

Czym wyróżnia się prywatność architektoniczna?

Prywatność architektoniczna w biurze odnosi się do sposobu organizacji przestrzeni biurowej, tak aby zaspokoić potrzeby poufności przy jednoczesnym zachowaniu elastyczności i współpracy. W praktyce polega na umiejętnym projektowaniu, rozmieszczeniu i podziale przestrzeni, uwzględniając zarówno strefy indywidualnej pracy, jak i obszary wspólne, gdzie możliwe jest swobodne współdziałanie i wymiana myśli.

Warto także zauważyć, że prywatność fizyczna jest różnie postrzegana przez ludzi. Jedni doskonale odnajdują się w otwartym biurze, a inni stresują się takim ustawieniem i wolą zamkniętą przestrzeń pracy. W sytuacjach, gdy prywatność architektoniczna jest niewystarczająca, pracownicy o większej wrażliwości mogą ciągle czuć się nieswojo. W rezultacie tracą oni energię, koncentrując się przez cały dzień na swoim otoczeniu.

 

prywatność akustyczna

Źródło: hushoffice.com

Kabiny akustyczne zapewniają trzy rodzaje prywatności

Biurowe budki akustyczne pozwalają na stworzenie przestrzeni, która jest dostosowana do różnych stylów pracy. Dają one użytkownikowi osobistą przestrzeń i jednocześnie zapewniają maksymalną funkcjonalność, przy kompaktowej wielkości. Doskonale wygłuszają, zapewniają fizyczne odseparowanie oraz blokują zakłócenia akustyczne i wizualne. Dzięki wieloosobowym kabinom akustycznym hushMeet możliwe jest stworzenie stref przeznaczonych do pracy cichej, obszarów do pracy zespołowej, a także miejsc odpoczynku czy nieformalnych spotkań. Tego rodzaju rozwiązania są kluczowymi elementami prywatności architektonicznej, wizualnej i akustycznej.

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in