Jak wentylować?

28.01.2008

Jakość powietrza ma zasadniczy wpływ zarówno na samopoczucie mieszkańców, jak i na stan samego domu.

W każdym budynku powinien funkcjonować sprawny system wentylacji. Aby uniknąć przykrych konsekwencji już na etapie planowania budowy domu należy zastanowić się jaki rodzaj wentylacji będzie najlepszy.
Odpowiednia ilość świeżego i czystego powietrza ma ogromny wpływ na właściwe funkcjonowanie organizmu ludzkiego. W pogoni za coraz lepszą izolacją oraz w związku ograniczaniem kosztów ogrzewania budynku, rynek materiałów budowlanych zdominowały produkty skutecznie eliminujące naturalną cyrkulację powietrza w budynkach. Szczelne okna i drzwi nie muszą nas jednak skazywać na życie w niezdrowym otoczeniu, o ile wcześniej pomyślimy o właściwej metodzie wentylacji domu.

Wentylacja grawitacyjna – naturalna
W Polsce wciąż najczęściej spotykanym sposobem wentylacji pozostaje wentylacja grawitacyjna. Jej funkcjonowanie wiąże się z naturalnym zachowaniem powietrza: ciepłe jest lżejsze, więc unosi się do góry a na jego miejsce napływa świeże powietrze z zewnątrz. Teoretycznie wszystko działa. W praktyce taki sposób wentylacji okazuje się nieskuteczny, albo nie działa w ogóle. Szczególnie w budynkach z dobrą izolacją cieplną, szczelnymi oknami i solidnymi drzwiami bardzo szybko ujawniają się negatywne skutki braku wentylacji: para wodna osadza się na oknach i ścianach, gwałtownie rozwijają się kolonie pleśni i grzybów. Domownicy odczuwają dyskomfort, narzekają na bóle głowy wynikające z niedotlenienia organizmu, pojawiają się alergie.

Wentylacja mechaniczna
Kolejną opcją jest wentylacja mechaniczna, którą dzielimy na wywiewną (wyciągową) i nawiewną. W przypadku wentylacji mechanicznej wywiewnej nawiew powietrza do pomieszczeń odbywa się tak samo jak w przypadku grawitacyjnej wymiany powietrza lub poprzez specjalne nawiewniki. Natomiast wywiew wspomagany jest przez dodatkowo zainstalowane wentylatory. Wentylacja mechaniczna nawiewna działa bardzo podobnie – wentylatory są tutaj elementami nawiewnymi. W większości wypadków zastosowanie wentylacji mechanicznej znacząco poprawia jakość powietrza w pomieszczeniach, pociągając jednak za sobą gwałtowny wzrost kosztów ogrzewania i znaczne obniżenie komfortu, szczególnie w okresie jesienno zimowym (przeciągi). Praktyka pokazuje, że po pewnym czasie użytkownicy zniechęceni wysokimi rachunkami za energię rezygnują z tego rozwiązania.

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła
Jedynym systemem nowoczesnej wentylacji pozbawionym tych wad jest wentylacja mechaniczna nawiewno – wywiewna z odzyskiem ciepła. Zintegrowanie w jednym urządzeniu kilku funkcji ma wiele dodatkowych zalet. Ruch powietrza jest wymuszany przez urządzenia mechaniczne, co gwarantuje niezależność tego rodzaju wentylacji od kaprysów pogody. Można również kontrolować i płynnie regulować ilość wymienianego powietrza dostosowując intensywność wentylacji do potrzeb użytkowników. Sercem systemu nawiewno – wywiewnego z odzyskiem ciepła jest centrala wentylacyjna, w której znajduje się: rekuperator (wymiennik ciepła), wentylatory nawiewny i wyciągowy oraz filtry powietrza. Dzięki temu urządzeniu, zanieczyszczone powietrze jest usuwane  z pomieszczeń i wymieniane na świeże, pobierane z zewnątrz. Podczas wymiany powietrza następuje przekazanie ciepła, a także oczyszczenie powietrza zewnętrznego przez specjalne filtry. Proces ten pozwala  zachować nawet do 95 % energii cieplnej. Sam rekuperator pobiera zaś maksymalnie około 120 W, czyli tyle energii co dwie żarówki.
Metoda nawiewno – wywiewna jest obecnie najbardziej polecanym systemem wentylacji mechanicznej w domach jednorodzinnych, apartamentach i biurach, zaś producenci rekuperatorów prześcigają się w kolejnych udoskonaleniach.
{mospagebreak}

 Niedawno firma Dospel, oferująca system wentylacji mechanicznej nawiewno – wywiewnej, wprowadziła na rynek nowoczesną centralę DAYTONA 250 z odzyskiem ciepła. Łączy ona w sobie niespotykaną
wygodę instalacji z łatwością obsługi. Wiele rozwiązań zastosowanych przy projektowaniu centrali jak, np. możliwość zmiany ustawienia króćców z poziomego na pionowy, jest chronione patentem.
– Konstrukcja centrali DAYTONA  jest owocem kilkuletniej pracy inżynierów, ma wydzieloną część obsługową, dzięki czemu użytkownik sam może bezpiecznie wymienić filtry oraz część serwisową, co skraca czas ewentualnej naprawy do maksymalnie 10 minut – mówi Michał Ludwin, Dyrektor ds. Rozwoju firmy Dospel Sp. z o. o. – Warto wspomnieć również o tym, że obsługa centrali DAYTONA odbywa się poprzez elektroniczny panel sterujący z wbudowanym programatorem, który może być zamontowany w dowolnym miejscu. Sterowanie centralą DAYTONA jest bardzo łatwe, wszelkich zmian dokonujemy za pomocą 3 przycisków – dodaje.
Dla wielu osób wadą tego rozwiązania jest jego cena. Montaż systemu nawiewno – wywiewnego i centrali wymaga nakładu większych środków finansowych niż tradycyjne systemy wentylacji. Dzięki atrakcyjnej cenie i wysokiej sprawności urządzenia inwestycja w centralę DAYTONA zwraca się w ciągu maksymalnie 3 lat – biorąc pod uwagę cenę energii cieplnej (ceny z 2007 roku).

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in