Ogrodzenie to jeden z najważniejszych elementów każdej posiadłości. Do jego wykonania może z powodzeniem posłużyć popularna siatka ogrodzeniowa. Można ją z łatwością zamontować samodzielnie, a jej wysoka wytrzymałość utrudni nieproszonym osobom wtargnięcie na teren posesji lub wyniesienie z niej cennych przedmiotów. Jednakże, aby siatka ogrodzeniowa stworzyła skuteczną barierę, niezbędne jest jej poprawne naciągnięcie. Jak to zrobić?
Dlaczego prawidłowe naciągnięcie siatki ogrodzeniowej jest tak ważne?
Właściwe naciągnięcie siatki ogrodzeniowej to nie tylko kwestia estetyki, lecz także bezpieczeństwa i trwałości tak wykonanego płotu. Prawidłowo napięty materiał całkowicie uniemożliwi przemieszczanie się siatki względem poszczególnych słupków systemu ogrodzenia. Wyeliminuje to również ryzyko odgięcia jej oraz przedostania się pod nią człowieka lub zwierzęcia.
Odpowiednio mocno napięta siatka ogrodzeniowa nie będzie również poddawać się działaniu silnych wiatrów. Dzięki temu nawet podczas największych wichur jej powierzchnia nie będzie ocierać się o słupki płotu, zabezpieczając ją przed uszkodzeniami oraz ryzykiem zdarcia z niej farby lub cynku. Wyeliminuje to także wszelkie metaliczne dźwięki oraz nieprzyjemne hałasy, pozwalając cieszyć się ciszą i spokojem.
Warto pamiętać też o tym, że nieprawidłowo naciągnięta siatka ogrodzeniowa będzie pogarszać wygląd całej posesji. Odchylające się lub całkowicie obwisające fragmenty płotu będą zarastać trawą, sprawiając tym samym wrażenie kompletnego zaniedbania danego terenu. Nie tylko obniży to wartość działki, lecz również może sprowokować przestępców do próby wtargnięcia na jej teren.
Jakie narzędzia będą niezbędne do naciągnięcia siatki ogrodzeniowej?
Naciągnięcie plecionej siatki ogrodzeniowej jest stosunkowo prostym zadaniem, ale wymagać będzie posiadania w zasięgu dłoni kilku podstawowych narzędzi. Pierwszym z nich będzie wydajna wiertarko-wkrętarka zasilana akumulatorowo. Wraz z zestawem bitów przy jej pomocy będzie można szybko montować:
- śruby mocujące do wsporników obejmy oraz napinacze,
- podpory do słupków,
- przelotki do siatek ogrodzeniowych.
Do wiertarko-wkrętarki powinno się też dokupić adapter umożliwiający zakładanie na nią kluczy nasadowych. Pomoże on w przykręcaniu płaskowników montażowych służących do stabilizacji ogrodzenia oraz łączenia ze sobą obejm i systemów naciągowych.
Kolejnymi przyborami, których zdecydowanie nie może zabraknąć podczas napinania siatki, są klucze płaskooczkowe. Posłużą one do ręcznego przytwierdzania do słupków śrub oczkowych, a także do precyzyjnego dokręcania poszczególnych elementów systemu ogrodzenia.
Niezbędne będzie też posiadanie dobrej klasy uniwersalnych kombinerek. Przy ich pomocy będzie można w łatwy sposób podregulować naciąg siatki ogrodzeniowej, a także przytrzymywać powierzchnię obejm podczas ich skręcania.
Aby siatka ogrodzeniowa została zamontowana równo, konieczne będzie prawidłowe rozmieszczenie (z uwzględnieniem naturalnych nierówności terenu) wszystkich elementów montażowych – przelotek, napinaczy oraz obejm. Do wykonania pomiarów oraz zaznaczenia miejsc wykonywania nawiertów najlepiej będzie użyć zwykłej miarki zwijanej oraz markera budowlanego.
Dobrze też zadbać o BHP i wyposażyć się w rękawice robocze – najlepiej wariant wykonany z koziej skóry. Zabezpieczą one dłonie przed przypadkowym zacięciem lub skaleczeniem się siatką oraz pomogą w doginaniu poszczególnych drucików.
Prawidłowe naciągnięcie siatki ogrodzeniowej krok po kroku
Krok 1 – przytwierdzenie przelotek do słupków ogrodzeniowych
Pierwszym etapem prac związanych z naciągnięciem siatki ogrodzeniowej jest zamontowanie na wcześniej wykonanych słupkach przelotek do drutu napinającego. Przelotki montowane są przy pomocy samowiercących wkrętów lub popularnych „farmerów”. Aby je przykręcić, wystarczy tylko osadzić bit krzyżakowy w głowicy wiertarko-wkrętarki, a następnie z wyczuciem dociskać wkręt do powierzchni słupka.
Krok 2 – przymocowanie systemu napinającego
Kolejnym etapem prac jest zamocowanie napinaczy. W tym celu należy najpierw przykręcić obejmy do słupków ogrodzeniowych, a następnie zamocować do nich napinacze ogrodzeniowe. Obydwa elementy muszą zostać zamocowane na takiej samej wysokości (uwzględniając zachowanie poziomu) jak przelotki do drutu napinającego.
Krok 3 – przeciągnięcie drutu napinającego
Po zamontowaniu napinacza można przejść do przeciągania drutu napinającego. W tym celu należy zamocować go do słupka startowego, a następnie przekładać przez wszystkie przelotki w danym segmencie ogrodzenia.
Po założeniu drutu napinającego niezbędne będzie jego wstępne napięcie. Aby to zrobić, trzeba chwycić jego koniec i naciągnąć, na ile tylko jest to możliwe. Nadmiar drutu wystającego poza obrys krańcowego słupka ogrodzeniowego należy skrócić przy pomocy kombinerek lub specjalnych nożyc.
Krok 4 – napięcie drutu
Końcówkę wstępnie naciągniętego drutu należy umieścić w specjalnym otworze napinacza. Następnie niezbędne będzie kilkukrotne przekręcenie śruby mechanizmu napinającego, w celu skręcenia drutu i zwiększenia stopnia jego naciągnięcia. Drut należy naciągać tak długo, aż będzie on w pełni naprężony, ponieważ tylko wtedy będzie on w stanie zapewnić odpowiednie podparcie dla siatki ogrodzeniowej.
Krok 5 – zamontowanie oraz naciągnięcie siatki ogrodzeniowej
Rolkę siatki należy rozłożyć wokół wykonanych wcześniej słupków ogrodzeniowych. W przypadku dłuższych segmentów ogrodzenia niezbędne będzie złączenie ze sobą co najmniej dwóch rolek siatki ogrodzeniowej przy pomocy specjalnej metalowej spirali łączącej.
Pierwszy z krańców siatki ogrodzeniowej mocowany jest do słupka startowego poprzez przełożenie pręta napinającego przez poszczególne oczka siatki oraz śrub montażowych. Proces ten powtarza się co dwa słupki ogrodzeniowe, jednocześnie ręcznie naciągając całą siatkę. Do jego realizacji niezbędne będą przynajmniej dwie osoby – zadaniem pierwszej z nich będzie napinanie siatki ogrodzeniowej, podczas gdy druga będzie odpowiedzialna za przekładanie prętów napinających.