Izolacja posadzki – czym i jak prawidłowo ją wykonać?

Artykuł sponsorowany

16.02.2021

Izolacja posadzki powinna być wybrana po przeanalizowaniu przeznaczenia pomieszczenia i jego wyposażenia na etapie wykonawczym tak, aby wybrać materiał zapewniający bezpieczeństwo i niezawodność.

 

Podłoga jest elementem wykończenia poziomych przegród w budynku. Zwykle składa się z kilku warstw, przy czym jedną z najważniejszych jest izolacja posadzki. Wierzchnia warstwa podłogi stanowi jej wykończenie i decyduje o jej cechach użytkowych. W przypadku podłogi na parterze typowego budynku niepodpiwniczonego najczęściej będzie to warstwa zagęszczonego piasku (podsypka), następnie „chudy” beton, izolacja przeciwwodna, izolacja termiczna i wreszcie podkład podłogowy, tak zwana wylewka, na której układane są warstwy wykończeniowe podłogi – te, po których chodzimy.

Izolacja posadzki

 

Jaką rolę w podłodze na gruncie pełni termiczna izolacja posadzki i z czego powinna być wykonana?

W dokonaniu wyboru materiału izolacyjnego z pewnością ma znaczenie renoma marki. Obecnie URSA jest jednym z największych w Europie producentów wełny mineralnej oraz polistyrenu ekstrudowanego (XPS), dwóch uzupełniających się materiałów do izolacji termicznej budynków, które z uwagi na swe właściwości zapewniają też izolację akustyczną oraz w przypadku wełny mineralnej – przeciwogniową.

Okazuje się, że straty ciepła w budynkach, w których pominięto warstwę termoizolacyjną podłogi, dochodzą nawet do 20% całkowitego ciepła emitowanego przez budynek. Termiczna izolacja posadzki powinna być wykonana, gdy mamy do czynienia z ogrzewanym pomieszczeniem. Produktem, który idealnie sprawdzi się w izolacji podłogi na gruncie jest XPS. Firma URSA, która kojarzona jest przeważnie przez inwestorów z izolacyjną wełną mineralną, ma w ofercie płyty URSA XPS N-III-L, N-V-L, N-VII-L. Jest to odmiana styropianu wykonana w technologii zamknięto-komórkowej i dlatego, poza izolacyjnością termiczną na poziomie styropianu EPS (współczynnik przewodzenia ciepła λD = 0,033/0,036 W/mK), charakteryzuje się minimalną nasiąkliwością (brak możliwości kumulacji wilgoci w materiale izolacyjnym) oraz ponadprzeciętną wytrzymałością na ściskanie przy 10% odkształceniu – 500 kPa (odmiana URSA XPS N-V-L) lub nawet 700 kPa (odmiana URSA XPS N-VII-L). Wytrzymałość ta idealnie spełni swoją rolę w przypadku izolacji podłogi w magazynie, garażu dla ciężkich pojazdów, warsztacie samochodowym lub kotłowni. Wykończenie krawędzi znacznie ułatwia aplikację w układzie jedno- lub dwuwarstwowym na zakład, z zachowaniem ciągłości warstwy izolacyjnej.

 

„Wodoodporność” izolacji termicznej w przypadku podłóg ma istotne znaczenie. Wielokrotnie wykonane testy na różnych materiałach dowodzą jednoznacznie, że każdy materiał nasiąknięty wodą traci swoje parametry izolacyjne. Jest to związane z tym, że woda z natury jest wielokrotnie gorszym izolatorem niż np. zamknięte w butelce powietrze. Wystarczy awaria instalacji wodnej lub przeciek z instalacji CO, aby doprowadzić do pojawienia się wilgoci w warstwie izolacji termicznej podłogi.

Jeśli już do tego dojdzie, ważne jest, aby zastosowany materiał izolacyjny jej nie wchłonął, czyli mówiąc najprościej – nie zamókł. W przeciwnym wypadku warstwa izolacyjna straci swoje właściwości, a ułożenie kolejnych warstw bez jej osuszenia skutecznie zatrzyma wilgoć w warstwie izolacyjnej. W wielu wypadkach doprowadzenie do pierwotnych parametrów takiego układu będzie już niemożliwe.

 

Co w praktyce oznacza wysoka wytrzymałość na ściskanie izolacji termicznej?

Jeżeli na podłodze skumulujemy w jednym miejscu duże obciążenie od ustawionych tam regałów magazynowych bądź urządzeń lub oprzemy punktowo konstrukcję schodów, może się okazać, że nacisk przekroczy wytrzymałość warstw pod posadzką. W skrajnym przypadku podkład podłogowy pod wpływem obciążenia pęknie lub zarysuje się, a wraz z nim posadzka zewnętrzna. Powierzchowne naprawy na nic się zdadzą, bo po uszkodzeniu warstwy izolacji problem będzie już stale powracał. Jedynym rozwiązaniem będzie generalny remont i wymiana uszkodzonych warstw podłogowych. Koszty takiej naprawy zwykle nie należą do najniższych. Różnica w cenie pomiędzy tanim materiałem dociepleniowym a wspomnianą już termoizolacją z płyt URSA XPS N-V-L oraz URSA XPS N-VII-L będzie na tym tle znikoma. Niebagatelna wytrzymałość na ściskanie (500 lub nawet 700 kPa) jest w szczególnych przypadkach nie do przecenienia. Na etapie wykonawczym warto więc skrupulatnie przeanalizować przeznaczenie pomieszczenia i jego wyposażenie, po czym wybrać materiał termoizolacyjny posadzki gwarantujący bezpieczeństwo i brak kosztów związanych z późniejszymi naprawami.

 

 

 

 

 

 

 

 

URSA Polska sp. z o.o. ZAKŁAD PRODUKCYJNY

ul. Armii Krajowej 12, 42-520 Dąbrowa Górnicza

tel. +48 32 268 01 01

faks. +48 32 264 07 91

e-mail: ursa.polska@ursa.com

www.ursa.pl/blog

 

Czytaj także: Problem strat ciepła przez podłogi w kontekście energooszczędności i odczuć cieplnych

Posadzki żywiczne i ceramiczne w łazienkach

Problem strat ciepła przez podłogi w kontekście energooszczędności i odczuć cieplnych

 

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in